mBank. Niemcy podtrzymują chęć sprzedaży

Mimo fatalnych nastrojów na rynkach finansowych i niepewności dotyczącej sytuacji gospodarczej, będących efektem epidemii koronawirusa, dalszą chęć sprzedaży mBanku potwierdziła Bettina Orlopp, dyrektor finansowy Commerzbanku – donosi Reuters. Orlopp wskazuje, że do transakcji może dojść, ale tylko za „odpowiednią cenę".

Publikacja: 23.03.2020 05:00

Martin Zielke, prezes Commerzbanku.

Martin Zielke, prezes Commerzbanku.

Foto: Bloomberg, alex kraus

Biorąc pod uwagę spadki wyceny banków, chwilowo sięgające ponad 40 proc. od początku roku, rynek zastanawiał się, czy planowana sprzedaż mBanku jeszcze wchodzi w grę. – Proces trwa. Nie będziemy jednak komentować jego szczegółów – mówi Erik Nebel, rzecznik Commerzbanku.

Przypomina, że na konferencji w połowie lutego bank poinformował o poprawie współczynników kapitałowych i jego przedstawiciele zaznaczali wtedy, że do sprzedaży dojdzie tylko pod warunkiem uzyskania odpowiedniej ceny i struktury transakcji. Commerzbank deklaruje, że niezależnie od sprzedaży mBanku będzie kontynuował przedstawioną we wrześniu strategię. Transakcję może utrudnić duże umocnienie franka, bo mBank ma duży portfel tych hipotek. I choć mają zostać wydzielone z transakcji i kupujący miałby wziąć tylko „niefrankowe" aktywa, to wzrost kursu może oznaczać, że więcej kapitału musiałoby być ulokowane we „frankowej pozostałości" po mBanku, która pozostanie w rękach Commerzbanku. To wymagałoby pozostawienia w niej więcej kapitału, co przyniosłoby mniejszy, niż planowany, uzysk kapitałowy z transakcji. MR

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”