Po szybkim wzroście stóp procentowych i rat węgierskie władze planują zamrozić oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, przyjmując stawkę z października. Taka osłona kredytobiorców miałaby obowiązywać przez sześć miesięcy począwszy od stycznia.
Węgry nadadzą kierunek?
Analitycy BM mBanku oceniają te informacje jako negatywne dla węgierskich banków, bo w październiku BUBOR 3M oscylował wokół 2 proc., a teraz sięga już niemal 4 proc. Taka operacja oznaczałaby, że tamtejsze banki nie byłyby w stanie skorzystać ze wzrostu kosztu pieniądza. Notowania węgierskich banków spadały po parę procent na wieść o planach Orbána.
To działanie polityczne, bo w kwietniu na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Władza chce pokazać, że stara się chronić obywateli przed skutkami inflacji i ogólnego wzrostu cen, np. niedawno wprowadziła maksymalne ceny paliw na stacjach benzynowych. – Jestem zaskoczony szybkością działania Węgrów: premier Orbán zapowiedział zamrożenie rat na parę dni przed Wigilią i chce wprowadzić je już w styczniu. To bardzo szybko. Zaskakująca jest też sama idea – takie działania są sprzeczne z celami węgierskiego banku centralnego, który zacieśnia politykę pieniężną, aby tłumić inflację. Propozycja premiera jest zatem mocno niestandardowa. To działanie pozorne, nakierowane na zdobycie poklasku wyborców, podobne do np. zmniejszenia stawki VAT na niektóre towary. To tylko przesuwa w czasie inflację, ale jej nie zmniejsza – mówi jeden z bankowców, który chce zachować anonimowość.
Notowania OTP, lidera tamtejszego rynku, spadły na wieść o planach rządu o ponad 7 proc. (w czwartek odbijały o ponad 2 proc.). Zdaniem niektórych analityków negatywna reakcja była przesadzona. OTP działa bowiem w wielu krajach, Węgry odpowiadają za 40 proc. wyniku odsetkowego grupy. Na tamtejszym rynku hipoteki stanowią 30 proc. jego aktywów, ale tylko jedna trzecia ma zmienne oprocentowanie podatne na plany rządu, dwie trzecie zaś ma stałe. Według szacunków planowane działanie rządu zabrałoby tylko 1 proc. prognozowanego wcześniej zysku netto OTP.