Kernel rozczarowuje wynikami i prognozą

Sektor spożywczy. Problemy z dostępnością do ziaren słonecznika i duży spadek cen zbóż zdołowały wyniki spółki. W dół poszły oczekiwania tegorocznych zysków.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:05 Publikacja: 26.10.2013 08:42

Kernel rozczarowuje wynikami i prognozą

Foto: Bloomberg

Ukraiński holding rolno-spożywczy przedstawił słabe wyniki za IV kwartał swojego roku obrotowego, czyli za miesiące kwiecień-czerwiec, oraz niską prognozę na rozpoczęty w lipcu rok obrotowy 2013/2014. W efekcie kurs Kernela spadał w piątek na GPW nawet o 15,5 proc., do 45,08 zł. Obroty jego akcjami były trzecimi największymi na całym rynku i wyniosły 118 mln zł.

– Przedstawione przez Kernela wyniki za IV kwartał oraz prognoza na kolejny rok mocno odbiegają od oczekiwań, więc reakcja rynku wydaje się adekwatna – mówi Adam Kaptur, analityk Millennium DM.

Znacznie gorsze rezultaty

Wprawdzie przychody ze sprzedaży między kwietniem a czerwcem wzrosły o 49 proc., do 725 mln USD, ale pogorszyły się wyniki. Zysk operacyjny spadł o 40 proc., do 57 mln USD, podczas gdy analitycy oczekiwali 96 mln USD. Zysk netto stopniał o 33 proc., do 45 mln USD, gdy średnia prognoz zakładała 75 mln USD.

– Do pogorszenia wyników przyczyniły się problemy spółki z dostępnością ziarna słonecznika. W efekcie osiągnęła niższe wolumeny i marże na tłoczeniu i eksporcie oleju słonecznikowego (ten segment odpowiada za 57 proc. przychodów grupy – red.). Poza tym latem bardzo mocno spadły ceny zbóż – wyjaśnia Kaptur.

Kernel podał, że ceny zbóż i słonecznika spadły o 20–45 proc. wobec poprzedniego sezonu, co było rezultatem wyjątkowo korzystnej pogody w większości regionów produkcyjnych na świecie i zwiększonej podaży tych surowców.

W całym roku obrotowym holding osiągnął 2,8 mld USD przychodów, o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Zyski operacyjny i netto spadły odpowiednio o 22 i 46 proc., do 229 i 111 mln USD.

To wyniki o 13 proc. gorsze od prognozowanych przez analityków. Ich oczekiwania były jednak ostrożne, bo Kernel dwukrotnie obniżał prognozy. Najpierw w lutym zysku netto z 215 do 200 mln USD. Pod koniec maja prognoza ta została odwołana. Zarząd obniżył wtedy także prognozę rocznego wyniku EBITDA z 350 do 310 mln USD. Jednak i tego wyniku nie udało się osiągnąć: EBITDA wyniosła 288 mln USD wobec 319 mln USD rok wcześniej.

Gorsze perspektywy

Zarząd prognozuje, że w tym roku obrotowym spółka wypracuje 250 mln USD zysku EBITDA. Prognozy wyniku netto i przychodów nie podano.

Kaptur oczekuje,  że problemy z dostępnością ziarna słonecznika i niskie ceny zbóż przyczyniły się do słabych wyników Kernela także w I kwartale. – Zapewne dlatego zarząd spółki przedstawił dużo niższą od wcześniejszych oczekiwań prognozę EBITDA na rok obrotowy 2013/2014 – wyjaśnia analityk.

Wcześniej analitycy oczekiwali, że Kernel osiągnie w tym roku 200 mln USD zysku netto. – Teraz wydaje się, że nawet przy wykonaniu przedstawionej prognozy EBITDA jest to wartość nieosiągalna – dodaje Kaptur.

Zdaniem Jakuba Szkopka, analityka DI BRE, oczekiwania zarządu Kernela są konserwatywne, czego powodem mogą być ostatnie obniżki prognoz. Opierając się na tym doświadczeniu spółka postawiła teraz poprzeczkę bardzo nisko, aby ewentualnie zaskoczyć pozytywnie w kolejnych okresach.

Są też pozytywne wiadomości. Analitycy zwracają uwagę na to, że w IV kwartale Kernel osiągnął 431 mln USD przepływów pieniężnych wobec 127 mln USD rok temu. – Wynikało to ze zmniejszenia zapasów słonecznika – dodaje Kaptur. Pozytywny był też spadek długu netto do 655 mln USD na koniec IV kwartału roku obrotowego 2012/2013 z 863 mln USD na koniec III kwartału roku 2011/2012.

W ciągu ostatnich czterech lat bank ziemi segmentu rolniczego Kernela powiększył się pięciokrotnie, do 405 tys. hektarów. Spółka zapowiada, że po intensywnej ubiegłorocznej ekspansji poprzez przejęcia w tym roku będzie mniej aktywna i skoncentruje się na podreperowaniu bilansu.

[email protected]

Firmy
Labo Print chce opuścic GPW. Główni akcjonariusze zamierzają ogłosić wezwanie
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Firmy
AI to nie tylko spółki technologiczne
Firmy
Na małej giełdzie też są spółki, które regularnie dopieszczają akcjonariuszy
Firmy
Nie wszystkim udaje się ograniczać emisje gazów cieplarnianych
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Firmy
Dobra passa giełdowych prymusów trwa. Czy uda się ją utrzymać?
Firmy
Niepokojące statystyki: spadają nie tylko wyceny, ale też zainteresowanie rynkiem