W indeksie sWIG80 nie brakuje spółek, których ceny akcji zdołały wspiąć się na nowe, historyczne szczyty w ostatnich tygodniach. Tylko w 2024 r. można wskazać dziesięć takich spółek. Czy ich kursy mają szanse na kontynuowanie pozytywnego trendu?
Czytaj więcej
Licząc od początku października 2023 r., gdy kapitał zagraniczny zaczął szerszym strumieniem płynąć na krajowy rynek akcji, WIG zyskał już prawie 24 proc., podczas gdy sWIG80, grupujący małe firmy, poszedł w górę o jedynie 14 proc.
Efektowny wzrost
Niesłabnącym popytem, który znalazł odzwierciedlenie w wysokich stopach zwrotu, cieszą się akcje spółek związanych z branżą turystyczną: Enter Airu oraz Rainbow Tours. Obie zanotowały bardzo udany sezon, który przyniósł im mocny wzrost zysków. Wiele wskazuje, że pozytywny trend w ich wynikach zostanie podtrzymany także w 2024 r. z uwagi na utrzymujące się duże zainteresowanie wycieczkami zagranicznymi. – Perspektywy Enter Airu oraz Rainbow Tours oceniam pozytywnie. Powinny one korzystać z utrzymujących się warunków sprzyjających konsumentom, czyli rosnących płac, niskiego bezrobocia, stabilizacji tegorocznej inflacji na niższych poziomach. Oczywiście z uwagi na tzw. efekt bazy w 2024 r. nie spodziewałbym się tak efektownej poprawy wyników jak w zeszłym roku, tym niemniej warunki nadal są sprzyjające – uważa Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. Zauważa, że cenom wycieczek zagranicznych pomaga też mocniejszy kurs złotego względem euro i dolara oraz spadające jak na razie ceny paliw lotniczych. – Notowania obu firm pozostają więc na GPW w trendzie wzrostowym, co jest potwierdzone przez wybicie nowych szczytów przez obydwie spółki w styczniu. Należy jednak mieć na uwadze, że dla branży największym czynnikiem ryzyka są rzeczy, które jest bardzo trudno przewidzieć. Chodzi tu głównie o aspekty ryzyka geopolitycznego. Konflikty zbrojne mogą wpłynąć na wyższe ceny ropy naftowej, a np. ataki terrorystyczne – na zmniejszoną chęć do podróżowania samolotem, co historycznie negatywnie odbijało się na koniunkturze w branży – zauważa.
Duże nadzieje rynek pokłada w akcjach Synektika, co tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wywindowało jego kurs o blisko 180 proc. Rynek docenił dynamiczny rozwój biznesu spółki, która korzysta z szybkiego wzrostu rynku chirurgii robotycznej. Grupa jest wyłącznym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji. Dzięki znaczącemu wzrostowi nowych umów w kraju i za granicą w segmencie robotyki chirurgicznej może się pochwalić dynamicznym wzrostem przychodów i bogatym portfelem zamówień. – Synektik wydaje się mieć nadal duży potencjał ze względu na nadal niskie nasycenie polskiego rynku robotami da Vinci oraz potencjał związany z komercjalizacją kardioznacznika – wskazuje Adrian Kowollik, analityk East Value Research. Zauważa przy tym, że w ekspansji na kolejne rynki spółce może pomóc fakt, że została wybrana na dystrybutora roku w 2023 r. przez Intuitive Surgical, producenta systemu chirurgii robotycznej da Vinci.