W 2024 r. indeks sWIG80 kontynuuje dobrą passę, ustanawiając nowe rekordy

Licząc od początku października 2023 r., gdy kapitał zagraniczny zaczął szerszym strumieniem płynąć na krajowy rynek akcji, WIG zyskał już prawie 24 proc., podczas gdy sWIG80, grupujący małe firmy, poszedł w górę o jedynie 14 proc.

Publikacja: 12.02.2024 06:00

W 2024 r. indeks sWIG80 kontynuuje dobrą passę, ustanawiając nowe rekordy

Foto: AdobeStock

 Ostatnie miesiące przemawiają jednak na korzyść maluchów. W końcówce 2023 r. preferencje inwestorów zaczęły się zmieniać i do głosu coraz częściej zaczęły dochodzić mniejsze spółki, dzięki czemu indeks sWIG80 zaczął nadrabiać zaległości, wspinając się na nowe szczyty.

Za mniejszymi spółkami przemawia wzmożona w ostatnich miesiącach aktywność krajowych TFI i inwestorów indywidualnych, co dobrze świadczy o potencjale tej części rynku. To w akcjach „maluchów” eksperci widzą największy potencjał do zysków w dłuższym terminie, choć po silnych zwyżkach z minionego roku coraz trudniej jest znaleźć na rynku atrakcyjnie wyceniane firmy.

Czytaj więcej

Małe spółki korzystają z hossy

– Wyceny małych spółek nie odbiegają obecnie znacząco od dużych i średnich, ale stosując za bazę porównawczą ostatnią dekadę, można powiedzieć, że znajdują się lekko poniżej poziomów przeciętnych – zauważa Kamil Cisowski, dyrektor działu analiz i doradztwa inwestycyjnego w DI Xelion.

– Małe spółki wydają nam się atrakcyjne z dwóch powodów – po pierwsze, o ile nie dochodzi do kryzysu, w umiarkowany sposób korelują z pozostałymi rynkami akcji, co czyni je dość atrakcyjnymi z perspektywy dywersyfikacji portfela. Po drugie, typowe dla okresów hossy na GPW jest, że zaczynają się one od najbardziej płynnych walorów, a w dalszej fazie to mniejsze podmioty rosną silniej, co wynika z rosnącej aktywności inwestorów indywidualnych. Spodziewamy się, że z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w tym roku. Sygnalizowały to m.in. napływy do funduszy inwestycyjnych akcji polskich w listopadzie i grudniu – przekonuje. JIM

Analizy rynkowe
Spółki z głębokimi stratami. Jakie będą ich dalsze losy?
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Analizy rynkowe
Lipiec zawsze udany dla krajowych obligacji. Dla akcji zwykle też
Analizy rynkowe
Efektowne stopy zwrotu z akcji tegorocznych liderów zwyżki
Analizy rynkowe
Kupować IT, unikać węgla? Sektorowy przegląd GPW
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Analizy rynkowe
Hossa w Warszawie. Wspinaczka indeksów będzie coraz trudniejsza
Analizy rynkowe
Zagranica może marzyć o tak szerokiej hossie