#WykresDnia: Rekordowa sprzedaż obligacji korporacyjnych w USA

W styczniu sprzedaż obligacji korporacyjnych w USA osiągnęła 188,6 miliarda dolarów, ustanawiając rekord tego miesiąca. Był to najlepszy styczeń od siedmiu lat.

Publikacja: 31.01.2024 09:27

#WykresDnia: Rekordowa sprzedaż obligacji korporacyjnych w USA

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/GFFujlQWsAAECZ2?format=png&name=900x900

Oczekiwanie na obniżki stóp procentowych w tym roku sprawia, że ​​rok 2024 będzie pracowitym miesiącem obligacji. Według danych Bank of America banki regionalne zwiększają sprzedaż obligacji korporacyjnych. Jak wynika z raportu Reuters, styczeń „przyniósł już podaż nowych obligacji korporacyjnych IG o wartości 151 miliardów dolarów”, jak wynika z danych BMO Capital Markets. A według danych Bloomberg News największe spółki sprzedały w styczniu obligacje o wartości 188,57 miliardów dolarów, ustanawiając rekord miesiąca, ponieważ firmy chcą wykorzystać spadki kosztów pożyczek długoterminowych. Sprzedaż pobiła wcześniejszy rekord ze stycznia, wynoszący około 175 miliardów dolarów, ustanowiony w 2017 roku. BM i Capital One były wśród firm wchodzących w poniedziałek na rynek wysokiej jakości. Jonny Fine z Goldman Sachs twierdzi, że styczniowe emisje mogą osiągnąć wartość 200 miliardów dolarów.

Jak na razie każdy tydzień nowego roku przekroczył już oczekiwania podażowe. Zatem wyższa emisja potwierdza optymizm co do nadchodzących obniżek stóp procentowych. W takim przypadku inwestorzy w obligacje korporacyjne mogą chcieć zablokować wyższą rentowność już teraz, zanim w końcu nadejdą obniżki.

Według Dana Krietera, dyrektora BMO ds. strategii na poziomie inwestycyjnym w USA, styczeń może zostać uznany za „najcięższy w historii”. Oznacza to, że w tym miesiącu liczba ta przekroczy kwotę 175 miliardów dolarów ze stycznia siedem lat temu. To dodatkowo potwierdza, że ​​popyt na tę klasę aktywów zmierza w górę.

– Pomimo ogromnego tempa podaży w tym roku popyt pozostaje wyjątkowo silny, a w styczniu odnotowano najniższe koncesje na nową emisję od 2021 r. – powiedział Krieter. Dodał, że nawet obligacje wysokiego ryzyka postrzegają większy popyt jako „dowód nienasyconego apetytu na ryzyko”.

W poniedziałek dwa regionalne banki przyczyniły się do gwałtownego wzrostu emisji obligacji przez kredytodawców po wynikach finansowych.

Czytaj więcej

USA nadal zadziwiają świat odpornością gospodarki

Truist Financial Corp, ramię finansowe Truist Bank ogłosił w poniedziałek ofertę dwuczęściowych niezabezpieczonych obligacji uprzywilejowanych. Bank poszukuje nieujawnionej kwoty sześcio- i 11-letnich obligacji o stałym lub zmiennym oprocentowaniu.

Również w poniedziałek Fifth Third Bancorp ogłosił, że poszukuje ośmioletnich niezabezpieczonych obligacji niezabezpieczonych, również o oprocentowaniu stałym lub zmiennym, o nieujawnionej jeszcze kwocie. Ogłoszona przez te instytucje sprzedaż obligacji stanowi kontynuację tegomiesięcznego motywu regionalnych i globalnych banków o znaczeniu systemowym (GSIB), które szukają zadłużenia po publikacji wyników.

Banki regionalne PNC, Citizens i U.S. Bancorp sprzedały w zeszłym tygodniu obligacje o łącznej wartości 7,25 miliarda dolarów, a wtedy sprzedano także obligacje kilku GSIB, w tym Bank of America, JPMorgan, Morgan Stanley i Wells Fargo.

Jak wynika z badania BofA Global, sprzedaż obligacji przez banki przyczyniła się w zeszłym tygodniu do całkowitej podaży nowych obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym (IG) o wartości 49 miliardów dolarów.

Analitycy spodziewali się, że w kolejnym tygodniu nowe obligacje IG wyniosą łącznie 25 miliardów dolarów. Jednak jak dotąd każdy tydzień Nowego Roku przekroczył oczekiwania dotyczące podaży, z co najmniej 30-proc. nadwyżką powyżej prognoz tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zauważył Krieter.

– Pomimo ogromnego tempa podaży w tym roku popyt pozostaje wyjątkowo silny, a w styczniu odnotowano najniższe koncesje na nową emisję od 2021 r. – powiedział. Popyt na transze kredytów o niższym ratingu był również duży, „co stanowi kolejny dowód nienasyconego apetytu na ryzyko” – dodał.

Oprócz Truist i Fifth Third, inne umowy dotyczące obligacji wysokiej jakości obejmują 31-letnią zieloną obligację hipoteczną dla użyteczności publicznej MidAmerican Energy oraz pięcioletni weksel zabezpieczony umową o finansowaniu w imieniu New York Life Insurance.

Analizy rynkowe
Zaczyna się wyścig o to, kto będzie kandydatem demokratów na wiceprezydenta u boku Harris
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Analizy rynkowe
Bez Bidena, z Kamalą Harris. Rynek nie szykował się na taką kampanię
Analizy rynkowe
Rynkowa niepewność napędza korektę
Analizy rynkowe
W prognozy wdarła się niepewność. Akcje tracą fanów na rzecz obligacji
Analizy rynkowe
Polska biotechnologia się budzi. Celon to dopiero początek
Analizy rynkowe
Niedzielewski: powtórka z połowy lat 90. XX wieku wciąż w grze