#WykresDnia: Boom inwestycyjny w Meksyku

Przed pandemią Meksyk znajdował się w fazie załamania wzrostu gospodarczego i inwestycji, ale to już wyraźnie koniec. W całym regionie rynków wschodzących Meksyk ma obecnie największy wkład we wzrost PKB wynikający z akumulacji.

Publikacja: 29.01.2024 09:21

#WykresDnia: Boom inwestycyjny w Meksyku

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/GE8gULOXwAA_YpF?format=png&name=900x900

Przez lata Meksyk był tematem drugorzędnym wśród bankierów inwestycyjnych, od lat pozostając w cieniu Brazylii. Już nie. Nagle na Wall Street rośnie przekonanie, że kraj jest o krok od przełamania, jeśli uda mu się uniknąć zaprzepaszczenia szansy.

Bank of America, Morgan Stanley i Goldman Sachs przewidują, że przychody z bankowości inwestycyjnej w Meksyku wzrosną w tym roku. Banco Santander SA, czołowy lokalny emitent obligacji w ubiegłym roku, zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w rozwój technologii dla klientów detalicznych. Dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon powiedział, że jego bank „podwoił lub potroił” kapitał w kraju w ciągu ostatnich sześciu lat i widzi „świetne” perspektywy wzrostu.

Meksyk przeżywa wspaniałe chwile i może przez dziesięciolecia czerpać korzyści z boomu w sektorze Nearshoringu w czasach Covid-19, w wyniku którego powstają nowe fabryki produkujące wszystko, od laptopów po samochody. Płace rosną i jest mnóstwo miejsc pracy, szczególnie w sercu przemysłu. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne pomogły w zapewnieniu peso jednego z najlepszych wyników na świecie w 2023 r. Finanse rządowe są silniejsze niż w innych krajach rozwijających się – zadłużenie w stosunku do wielkości gospodarki jest znacznie poniżej średniej dla krajów o takim samym ratingu kredytowym – a kadra kierownicza są ostrożnymi optymistami, jeśli chodzi o głównych kandydatów w czerwcowych wyborach prezydenckich.

– Historia jest prawdziwa – powiedział Emilio Romano, szef oddziału Bank of America w Meksyku. – Mamy tę zmianę strukturalną, która sprawi, że Meksyk będzie rósł w tempie, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci.

Mimo to długoletni obserwatorzy Meksyku wiedzą, że kraj ten ma na swoim koncie doświadczenie w niewykorzystaniu dużych możliwości, a wzrost gospodarczy od wejścia w życie Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu w 1994 r. wynosił zaledwie około 2 proc. rocznie – znacznie poniżej średniej dla rynków wschodzących. Zdaniem Rodolfo Ramosa, stratega w Bradesco BBI, rynki kapitałowe kraju są słabo rozwinięte w porównaniu z innymi krajami i następny prezydent będzie musiał nalegać na wprowadzenie nowej polityki przyciągającej inwestycje, szczególnie w sektorze czystej energii.

Czytaj więcej

Rynki wschodzące notują najgorszy początek roku od lat

Na razie jednak rynki meksykańskie są w rozsypce. Według londyńskiej firmy badawczej Dealogic Bank of America, który w 2023 r. osiągał największe przychody z bankowości inwestycyjnej w Ameryce Łacińskiej i Meksyku, odnotowuje falę dużych fuzji i spodziewa się, że emisja akcji wzrośnie w tym roku, po potrojeniu do 1,2 miliarda dolarów w 2023 r. Sprzedaż obligacji korporacyjnych wzrosła w ubiegłym roku do najwyższego poziomu od 2015 r., a w roku 2024 bankierzy obserwują mocny start.

Udział Meksyku w przychodach z bankowości inwestycyjnej w Ameryce Łacińskiej wzrósł w ubiegłym roku do 20 proc. z 13 proc. w 2022 r., a tendencje sygnalizują kontynuację wzrostu. Przejmuje udziały w rynku głównie z Chile, Kolumbii i Argentyny, czyli krajów, które w zeszłym roku odnotowały znacznie wolniejszy wzrost.

Brazylia w dalszym ciągu uzyskuje trzy razy większe przychody z bankowości inwestycyjnej niż Meksyk i pozostaje znacznie bardziej dynamiczną gospodarką. Jednak Meksyk wykazuje oznaki nadrabiania zaległości, a prognozy przewidują cztery lata z rzędu do 2025 r., w których wzrost Meksyku przewyższy wzrost Brazylii.

Według Augusto Urmenety, który kieruje operacjami w Ameryce Łacińskiej dla pożyczkodawcy z Charlotte w Północnej Karolinie, Meksyk odnotował największy wzrost przychodów w regionie w 2023 r. w Bank of America.

BofA planuje nadal inwestować, „aby wspierać zarówno naszych globalnych klientów, którzy chcą tam zrobić więcej, jak i naszych meksykańskich klientów, którzy widzą możliwości rozwoju” – powiedział Urmeneta. Jest optymistą co do zmian w przepisach dotyczących rynków kapitałowych, które powinny ułatwić zakładanie funduszy hedgingowych i mogą ograniczyć biurokrację związaną z notowaniem akcji. – Prawdopodobnie będzie to katalizatorem zwiększonej aktywności związanej z transakcjami – stwierdził.

W ubiegłym roku większość sprzedaży akcji w Meksyku przypadła funduszom inwestycyjnym zajmującym się nieruchomościami. W czerwcu deweloper nieruchomości przemysłowych Corp. Inmobiliaria Vesta SAB zebrał 446 milionów dolarów dzięki sprzedaży akcji w Nowym Jorku, najwięcej od ponad dziesięciu lat przez meksykańską firmę w USA. W grudniu zebrał kolejne 149 milionów dolarów. Traxion, firma zajmująca się transportem i logistyką, sprzedała w sierpniu w Meksyku dodatkową ofertę za 254 miliony dolarów.

W tym roku prawdopodobnie odbędzie się pierwsza oferta publiczna meksykańskiego funduszu nieruchomości przemysłowych Fibra Next, który w zeszłym roku osiągnął sprzedaż o wartości 1,2 miliarda dolarów po kłopotach w ostatniej chwili związanych ze statusem podatkowym firmy. Będzie to największe IPO w kraju od 2018 roku.

W miarę jak rynki kapitałowe nabierają dynamiki, inwestorzy najprawdopodobniej skupią się na „dużych, odnoszących sukcesy markach o ugruntowanej pozycji” – powiedział Facundo Vazquez, dyrektor Goldman Sachs ds. rynków kapitałowych w Ameryce Łacińskiej. Startupy i małe firmy technologiczne nie są teraz priorytetami, ponieważ inwestorzy chcą „wielkości i płynności”.

Inwestorom spodobały się także wysiłki banku centralnego mające na celu spowolnienie inflacji, dodał Vazquez. Oczekuje się, że po szybkim podniesieniu stóp procentowych w 2021 r. Meksyk przyjmie jedno z najbardziej ostrożnych w regionie podejść do obniżania kosztów finansowania zewnętrznego, demonstrując swoje zaangażowanie na rzecz stabilności cen.

Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA