#WykresDnia: Gwałtownie spada tranzyt przez Kanał Sueski

W wyniku kryzysu na Morzu Czerwonym wielkość tranzytu przez Kanał Sueski spadła o około 37 proc. rok do roku w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.

Publikacja: 22.01.2024 09:19

#WykresDnia: Gwałtownie spada tranzyt przez Kanał Sueski

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Trwający kryzys na Morzu Czerwonym w dalszym ciągu wywiera coraz większy wpływ na międzynarodowe przepływy handlowe, a najnowsze dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z platformy PortWatch pokazują, że wielkość tranzytu przez Kanał Sueski spadła o około 37 proc. rok do roku w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.

Ataki na statki handlowe zmusiły przedsiębiorstwa żeglugowe do przekierowania ruchu z dala od Morza Czerwonego – szlaku żeglugowego o znaczeniu systemowym, który obsługuje około 11% światowego handlu morskiego i obsługuje ponad 19 000 połączeń tranzytowych rocznie, jak wynika z danych PortWatch, co stanowi 1 bilion dolarów rocznie.

Według danych PortWatch trzy główne gałęzie przemysłu, którymi handluje się tym korytarzem morskim, obejmują ropę naftową, produkty chemiczne i minerały niemetaliczne, górnictwo i wydobywanie oraz rolnictwo.

Na początku tygodnia Asharq Business zacytował prezesa Zarządu Kanału Sueskiego (SCA), Osamę Rabie, który powiedział, że przychody spadły o około 40 proc. w ciągu pierwszych 11 dni 2024 r.

Od listopada rebelianci Houthi nasilili ataki na komercyjne statki żeglugowe przepływające przez Morze Czerwone w odpowiedzi na wojnę Izraela ze Strefą Gazy, co skłoniło wiele grup żeglugowych do zaprzestania działalności na tym obszarze lub przekierowania ruchu wokół Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce, co spowodowało znaczne opóźnienia i spiralę kosztów.

W odpowiedzi na ataki koalicja pod przywództwem USA w ostatnich dniach wzięła odwet poprzez ukierunkowane ataki na wspieraną przez Iran bojówkę Houthi w Jemenie.

W nowym raporcie Moody’s Investors Service z tego tygodnia stwierdzono, że ostatnia eskalacja może podnieść poziom zagrożenia dla amerykańskich aktywów wojskowych w GCC, dodając jednocześnie, że bezpośredni konflikt zbrojny z udziałem Iranu może stanowić poważne ryzyko dla wszystkich suwerenów Bliskiego Wschodu.

Problemy dotyczą też drugiego najważniejszego światowego szlaku. Od otwarcia w 1914 roku Kanał Panamski odgrywa kluczową rolę w handlu światowym. Szacuje się, że średnio w roku przez śluzy przepływa przez te śluzy 2,5 procent światowego handlu morskiego. W 2023 r. tą trasą między morzami odbyło się ponad 14 000 statków tranzytowych.

Działanie śluz kanałowych (które wykorzystują wrota do podnoszenia lub obniżania poziomu wody w różnych odcinkach kanału) zależy od wody z jeziora Gatun. Poważna susza w regionie obniżyła poziom wody w jeziorze, co skłoniło Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) do ograniczenia dziennej liczby tranzytów statków. Przed wprowadzeniem tych ograniczeń przez kanał przepływało średnio około 36 statków dziennie. W swoich najnowszych wytycznych ACP ogłosiła, że od 16 stycznia 2024 r. tranzyt będzie ograniczony do 24 miejsc dziennie. Wszystkie statki, które chcą przepłynąć kanał będą musiały uiścić opłatę rezerwacyjną z góry lub w ramach aukcji ACP.

Zmniejszenie wolumenu tranzytu kanałami o około jedną trzecią zmieni kształt przepływów handlowych drogą morską. Może to dotyczyć około 100 milionów ton ładunku (co odpowiada około 35 procent ładunku, który przepłynął kanał w 2022 r.). Wiele statków mogłoby skierować się na alternatywne trasy. Może to oznaczać dłuższy czas rejsu i zwiększone koszty.

Sytuacja na kanale ulega ciągłym zmianom: ACP wielokrotnie aktualizowała swoje wytyczne w odpowiedzi na opady deszczu w regionie i nie przedstawiła jeszcze ostatecznych wytycznych dotyczących terminu zniesienia ograniczeń. W międzyczasie przedsiębiorstwa, których łańcuchy dostaw są zależne od kanału, będą musiały znaleźć sposoby na dostosowanie.

Zakłócenia te zbiegają się z niepewnością wokół Kanału Sueskiego – kolejnego ważnego punktu tranzytowego w handlu światowym – ponieważ destabilizacja w regionie Morza Czerwonego skłoniła niektóre przedsiębiorstwa żeglugowe do wstrzymania przepraw przez Suez. Łączny wpływ jednoczesnych spowolnień na tych dwóch głównych kanałach może być znaczący. Kiedy w 2021 r. uziemiony kontenerowiec zablokował Kanał Sueski zaledwie na sześć dni, każdego dnia wstrzymywany był handel o wartości szacunkowej 9,6 miliarda dolarów, co wywołało efekt domina w gospodarce światowej.

Analizy rynkowe
Akcje producentów uzbrojenia na fali wznoszącej
Analizy rynkowe
Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...
Analizy rynkowe
WIG20 może przebić 2800 pkt
Analizy rynkowe
WIG20 - drzwi do 2900 pkt przymknięte
Analizy rynkowe
Czy niemieckie wybory mogą zaszkodzić hossie we Frankfurcie?
Analizy rynkowe
Wzrosty spółek zbrojeniowych i przecena niemieckich obligacji