#WykresDnia: Gwałtownie spada tranzyt przez Kanał Sueski

W wyniku kryzysu na Morzu Czerwonym wielkość tranzytu przez Kanał Sueski spadła o około 37 proc. rok do roku w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.

Publikacja: 22.01.2024 09:19

#WykresDnia: Gwałtownie spada tranzyt przez Kanał Sueski

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Trwający kryzys na Morzu Czerwonym w dalszym ciągu wywiera coraz większy wpływ na międzynarodowe przepływy handlowe, a najnowsze dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z platformy PortWatch pokazują, że wielkość tranzytu przez Kanał Sueski spadła o około 37 proc. rok do roku w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.

Ataki na statki handlowe zmusiły przedsiębiorstwa żeglugowe do przekierowania ruchu z dala od Morza Czerwonego – szlaku żeglugowego o znaczeniu systemowym, który obsługuje około 11% światowego handlu morskiego i obsługuje ponad 19 000 połączeń tranzytowych rocznie, jak wynika z danych PortWatch, co stanowi 1 bilion dolarów rocznie.

Według danych PortWatch trzy główne gałęzie przemysłu, którymi handluje się tym korytarzem morskim, obejmują ropę naftową, produkty chemiczne i minerały niemetaliczne, górnictwo i wydobywanie oraz rolnictwo.

Na początku tygodnia Asharq Business zacytował prezesa Zarządu Kanału Sueskiego (SCA), Osamę Rabie, który powiedział, że przychody spadły o około 40 proc. w ciągu pierwszych 11 dni 2024 r.

Od listopada rebelianci Houthi nasilili ataki na komercyjne statki żeglugowe przepływające przez Morze Czerwone w odpowiedzi na wojnę Izraela ze Strefą Gazy, co skłoniło wiele grup żeglugowych do zaprzestania działalności na tym obszarze lub przekierowania ruchu wokół Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce, co spowodowało znaczne opóźnienia i spiralę kosztów.

W odpowiedzi na ataki koalicja pod przywództwem USA w ostatnich dniach wzięła odwet poprzez ukierunkowane ataki na wspieraną przez Iran bojówkę Houthi w Jemenie.

W nowym raporcie Moody’s Investors Service z tego tygodnia stwierdzono, że ostatnia eskalacja może podnieść poziom zagrożenia dla amerykańskich aktywów wojskowych w GCC, dodając jednocześnie, że bezpośredni konflikt zbrojny z udziałem Iranu może stanowić poważne ryzyko dla wszystkich suwerenów Bliskiego Wschodu.

Problemy dotyczą też drugiego najważniejszego światowego szlaku. Od otwarcia w 1914 roku Kanał Panamski odgrywa kluczową rolę w handlu światowym. Szacuje się, że średnio w roku przez śluzy przepływa przez te śluzy 2,5 procent światowego handlu morskiego. W 2023 r. tą trasą między morzami odbyło się ponad 14 000 statków tranzytowych.

Działanie śluz kanałowych (które wykorzystują wrota do podnoszenia lub obniżania poziomu wody w różnych odcinkach kanału) zależy od wody z jeziora Gatun. Poważna susza w regionie obniżyła poziom wody w jeziorze, co skłoniło Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) do ograniczenia dziennej liczby tranzytów statków. Przed wprowadzeniem tych ograniczeń przez kanał przepływało średnio około 36 statków dziennie. W swoich najnowszych wytycznych ACP ogłosiła, że od 16 stycznia 2024 r. tranzyt będzie ograniczony do 24 miejsc dziennie. Wszystkie statki, które chcą przepłynąć kanał będą musiały uiścić opłatę rezerwacyjną z góry lub w ramach aukcji ACP.

Zmniejszenie wolumenu tranzytu kanałami o około jedną trzecią zmieni kształt przepływów handlowych drogą morską. Może to dotyczyć około 100 milionów ton ładunku (co odpowiada około 35 procent ładunku, który przepłynął kanał w 2022 r.). Wiele statków mogłoby skierować się na alternatywne trasy. Może to oznaczać dłuższy czas rejsu i zwiększone koszty.

Sytuacja na kanale ulega ciągłym zmianom: ACP wielokrotnie aktualizowała swoje wytyczne w odpowiedzi na opady deszczu w regionie i nie przedstawiła jeszcze ostatecznych wytycznych dotyczących terminu zniesienia ograniczeń. W międzyczasie przedsiębiorstwa, których łańcuchy dostaw są zależne od kanału, będą musiały znaleźć sposoby na dostosowanie.

Zakłócenia te zbiegają się z niepewnością wokół Kanału Sueskiego – kolejnego ważnego punktu tranzytowego w handlu światowym – ponieważ destabilizacja w regionie Morza Czerwonego skłoniła niektóre przedsiębiorstwa żeglugowe do wstrzymania przepraw przez Suez. Łączny wpływ jednoczesnych spowolnień na tych dwóch głównych kanałach może być znaczący. Kiedy w 2021 r. uziemiony kontenerowiec zablokował Kanał Sueski zaledwie na sześć dni, każdego dnia wstrzymywany był handel o wartości szacunkowej 9,6 miliarda dolarów, co wywołało efekt domina w gospodarce światowej.

Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA