#WykresDnia: Rekordy niemieckiej energii wiatrowej dzięki wichurze

Niemiecka produkcja energii wiatrowej osiągnęła rekordowy poziom, ponieważ burza ogarniająca północną Europę zwiększa produkcję z turbin. Wyniosła 53 013 megawatów, bijąc poprzedni szczyt wynoszący 50 802 megawatów, który miał miejsce w styczniu.

Publikacja: 22.12.2023 10:01

#WykresDnia: Rekordy niemieckiej energii wiatrowej dzięki wichurze

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Produkcja niemieckiej energii wiatrowej osiągnęła w czwartek rekordowy poziom, ponieważ burza, która przetoczyła się przez północną Europę, zwiększyła produkcję w całym regionie. Według danych Europejskiej Giełdy Energii, produkcja tysięcy turbin w kraju osiągnęła 53 013 megawatów o godzinie 11:00 czasu berlińskiego. To przyćmiło poprzedni szczyt wynoszący 50 802 megawatów, który miał miejsce w styczniu. Wzrosła także produkcja w Wielkiej Brytanii i krajach nordyckich. Według danych National Grid produkcja w Wielkiej Brytanii osiągnęła 21 813 megawatów, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w styczniu.

Niemiecki serwis pogodowy DWD ostrzegł w czwartek przed niebezpiecznymi porywami przypominającymi huragan, szczególnie na morzu i na obszarach górskich. Prędkość wiatru może sięgać nawet 100 km na godzinę, gdy system niskiego ciśnienia o nazwie Pia przemieszcza się na południe ze Szwecji i Danii.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii silne porywy wiatru wpływają na infrastrukturę. Podróże pociągami z Londynu na północ są obecnie opóźnione lub odwołane, ponieważ coraz więcej osób zaczyna podróżować w okresie świątecznym.

Energia wiatrowa jest głównym źródłem energii odnawialnej w Niemczech, zaraz za nią plasuje się energia słoneczna. Według wstępnych obliczeń Centrum Badań nad Energią Słoneczną i Wodorem oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego i Wodnego, w tym roku po raz pierwszy w historii udział ekologicznych źródeł stanowił ponad połowę krajowej produkcji energii elektrycznej. Dla porównania w zeszłym roku było to 44 proc..

– Połączenie silnego zasilania energią wiatrową i rosnącej – choć zbyt powolnej – ekspansji oznacza, że ​​obserwujemy stale rosnącą produkcję energii wiatrowej – powiedział Philipp Godron, szef programu elektroenergetycznego w Agora Energiewende. – Energia wiatrowa jest siłą napędową transformacji energetycznej i jest szczególnie pomocna zimą, kiedy mamy największe zapotrzebowanie na energię.

Kraj ma trudności ze zbudowaniem dodatkowych mocy produkcyjnych w obliczu wyzwań stojących przed deweloperami, w tym wyższych kosztów finansowania zewnętrznego i powolnych procedur zatwierdzania.

Brytyjskie Biuro Meteorologiczne wydało na czwartek żółte ostrzeżenia dotyczące silnych wiatrów. Według danych sieci, wytwarzanie energii z turbin pokryło ponad 55 proc. całkowitego zapotrzebowania kraju na energię w czwartek.

Według modelu Bloomberga w czwartek produkcja w Niemczech wzrosła jeszcze bardziej, potencjalnie osiągając 58 595 megawatów o godzinie 17:00 czasu lokalnego.

Niemcy przyspieszają rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Według szacunków opublikowanych przez Agencję Lądowej Energii Wiatrowej, nowo zainstalowana moc w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. przekroczyła już moc ubiegłoroczną. Nowa moc na lądzie oddana do użytku do września 2023 r. przekroczyła poziom z poprzedniego roku o ponad 50 procent i wyniosła 2436 megawatów. Ponad jedną trzecią zbudowano w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn w północnych Niemczech.

Agencja zauważyła, że ​​„jedynym spadek nastąpił w południowych Niemczech z 7-proc. udziałem”. Ogólnie „dynamiczny rozwój” sugeruje, że do końca roku ogólnokrajowe nowe budownictwo po raz pierwszy od 2017 roku przekroczy próg 3 GW brutto.

Wzrasta także liczba pozwoleń na nowe projekty dotyczące energii wiatrowej. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy władze niemieckie w całym kraju zatwierdziły zielone światło dla 5,2 gigawatów (GW) nowych mocy w elektrowniach wiatrowych, czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej w tym okresie.

– Tendencja wzrostowa liczby nowych budów i pozwoleń jest wskaźnikiem, że działania wdrożone przez obecny rząd już zaczynają obowiązywać – powiedział rzecznik Ministerstwa Gospodarki i Działań Klimatycznych

Ponieważ na razie tylko 0,5 procent terytorium Niemiec jest dostępne dla energii wiatrowej, rząd nałożył ostatnio większe obowiązki na kraje związkowe. Do 2032 roku muszą przeznaczyć pod energetykę wiatrową ok. 2 proc. obszarów swojego stanu.

Aby pomóc w osiągnięciu 80-proc. udziału energii odnawialnych w dostawach energii elektrycznej do 2030 r., największa gospodarka Europy planuje co roku instalować do 10 GW lądowej energii wiatrowej.

Według oficjalnych danych w pierwszej połowie 2023 r. odnawialne źródła energii odpowiadały już za ponad połowę całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju. Najważniejszym źródłem energii elektrycznej był wiatr, wytwarzający 28,6 proc. całkowitej produkcji.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: rynki pod presją działań Trumpa
Analizy rynkowe
Akcje a złoto w portfelu – gdzie leży przysłowiowy złoty środek?
Analizy rynkowe
Spółki z sektora medycznego pod lupą. Co pokażą w raportach?
Analizy rynkowe
W nowej wojnie handlowej gospodarki Meksyku i Kanady są na dużo słabszej pozycji niż Stany Zjednoczone
Analizy rynkowe
Kryptowaluty zareagowały bardzo nerwowo na działania Trumpa. Czy to koniec „miesiąca miodowego”?
Analizy rynkowe
Rozpoczęcie wojny handlowej obudziło zapomniane obawy rynku