#WykresDnia: Brytyjski PKB zmniejszył się w październiku o 0,3 proc.

Gospodarka Wielkiej Brytanii nie wzrosła od marca. A w październiku skurczyła się bardziej niż oczekiwano, ponieważ wyższe stopy procentowe i zła pogoda zahamowały wzrost.

Publikacja: 13.12.2023 09:31

#WykresDnia: Brytyjski PKB zmniejszył się w październiku o 0,3 proc.

Foto: PAP/EPA

parkiet.com

Od początku 2022 r. miesięczny wzrost PKB wynosił średnio zaledwie 0,06 proc. Tymczasem stosunek długu do PKB Wielkiej Brytanii wzrósł o 20 punktów procentowych, do 104 proc. W latach 2011–2019 wynosił średnio 85 proc., a w latach 2001–2007 zaledwie 35 proc.. Podczas każdego kryzysu gospodarczego lub finansowego poziom długu w relacji do PKB na całym świecie gwałtownie rośnie i prawie nigdy już nie spada. Bez wzrostu PKB kraje muszą szukać innych możliwości utrzymania zdolności obsługi zadłużenia - podkreśla Jeroen Blokland, inwestor, założyciel True Insights..

Brytyjski produkt krajowy brutto spadł w październiku o 0,3 proc. w porównaniu ze wzrostem o 0,2 proc. we wrześniu. Wydatki gospodarstw domowych zostały ograniczone przez podwyżki stóp procentowych, gdy Bank Anglii próbuje uporać się z inflacją. Kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych ma podjąć w czwartek.

Tymczasem w październiku budownictwo i turystyka ucierpiały z powodu trudnych warunków pogodowych, gdy sztorm Babet nawiedził Wielką Brytanię. Większość ekonomistów przewidywała, że ​​w tym miesiącu gospodarka spadnie zaledwie o 0,1 proc.

Darren Morgan z Urzędu Statystyk Narodowych powiedział: „Największą przyczyną spadku były usługi, w tym spadki w branży IT, kancelariach prawnych i produkcji filmowej, które po kilku dobrych miesiącach spadły. „Sytuację tę spotęgowały także powszechne spadki w produkcji i budownictwie, częściowo spowodowane złą pogodą”, np. silnymi wiatrami i powodziami podczas sztprmu Babet.

Sektor usług skurczył się w październiku o 0,2 proc., po raz pierwszy od lipca. Główną siłą napędową był sektor informacji i komunikacji, w którym aktywność spadła o 1,7 proc.. Było to spowodowane słabszą produkcją w sektorze programowania komputerowego, doradztwa oraz produkcji filmowej, wideo i telewizyjnej. Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna spadła o 0,7 proc., na co złożył się spadek legalnej pracy o 2,8 proc.

Rachel Reeves, kanclerz skarbu w gabinecie cieni Partii Pracy ostrzegła, że ​​wzrost gospodarczy „cofa się” po tym, jak PKB spadł w październiku o 0,3 proc. – Rishi Sunak kończy rok niespełnieniem własnej obietnicy wzrostu gospodarki. Wzrost gospodarczy cofa się, powodując, że ludzie pracujący są w gorszej sytuacji. Po trzynastu latach konserwatyści ponieśli porażkę w gospodarce i po chaosie ostatnich kilku tygodni Rishi Sunak jest wyraźnie za słaby, aby dać radę Wielkiej Brytanii. Pod przywództwem Keira Starmera Partia Pracy zmieniła się i jest obecnie jedyną partią z długoterminowym planem rozwoju naszej gospodarki, obniżenia rachunków i poprawy sytuacji ludzi pracy – stwierdziła.

Sunak mógłby wskazać, że gospodarka rosła (właśnie) w ujęciu rocznym, a miesięczny PKB w październiku był o 0,3 proc. większy niż w październiku 2022 r. Jest to jednak bardzo słaby wynik, znacznie poniżej trendu wzrostowego.

Spadek PKB Wielkiej Brytanii w październiku budzi obawy, że gospodarka może się skurczyć w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. To postawiłoby Wielką Brytanię na skraju recesji.

– W październiku produkcja była słabsza niż oczekiwano, co zwiększa perspektywę, że w Wielkiej Brytanii w całym czwartym kwartale nastąpi niewielki spadek. Badania biznesowe CBI sugerują, że aktywność sektora prywatnego w Nowym Roku nie ulegnie zmianie, a sytuacja na rynku pracy również się pogorszy – powiedział Ben Jones, główny ekonomista CBI.

– Firmy przygotowują się na kolejny trudny rok. W obliczu słabego popytu i ciągłej presji na koszty firmy uważnie przyglądają się kosztom ogólnym i ostrożnie podchodzą do poziomu zatrudnienia i inwestycji. W obliczu wyborów na horyzoncie ważne jest, aby unikać dodawania dodatkowych warstw niepewności do otoczenia biznesowego. Dążenie do jak największego konsensusu w sprawie środków pobudzających wzrost gospodarczy, takich jak przyspieszenie planowania i łączności z siecią lub polityki zachęcające do innowacji i wdrażania technologii, pomogłoby w budowaniu zaufania i odblokowaniu dalszych inwestycji – stwierdził Jones.

Po informacji o spadku PKB funt spadł dziś o jedną trzecią centa w stosunku do dolara amerykańskiego, do 1,2525 dolara.

Traderzy mogą dochodzić do wniosku, że Bank Anglii najprawdopodobniej obniży stopy procentowe w 2024 r., jeśli gospodarka będzie słabnąć.

– PKB Wielkiej Brytanii spadł w październiku o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, w porównaniu z 0,2 proc. we wrześniu i braku szacunków, co zwiększa presję na Bank Anglii przed czwartkową decyzją w sprawie stóp procentowych – mówi Lindsay James, strateg inwestycyjny w Quilter Investors. – Choć jutro ani przez jakiś czas nie oczekuje się żadnych obniżek stóp procentowych, kluczowe będzie to, jak BoE monitoruje dalszy wzrost gospodarczy i co może to oznaczać dla ścieżki stóp procentowych. Jeśli tego rodzaju dane gospodarcze będą się utrzymywać, wezwania do obniżek stóp procentowych prawdopodobnie przybiorą na sile.

Analizy rynkowe
Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?