#WykresDnia: Domy w USA tanieją, a sprzedaż spada

Firmy budujące domy próbują wszelkich sposobów, aby zwiększyć sprzedaż w środowisku oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie ponad 7 proc.

Publikacja: 27.09.2023 09:09

#WykresDnia: Domy w USA tanieją, a sprzedaż spada

Foto: David Paul Morris/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F693qd4bwAIbmbM?format=png&name=small

W poszukiwaniu chętnych na zakup domu firmy obniżają ceny, budują na niższych poziomach cenowych, stosują zachęty (takich jak bezpłatne podwyższenie standardu) i najważniejsze - obniżają oprocentowania kredytów hipotecznych , co może być kosztowne dla budowniczych. Ani zachęty, ani wykupy kredytów hipotecznych nie znajdują odzwierciedlenia w cenach sprzedawanych domów, a mimo to ceny idą w dół, a sprzedaż spadła poniżej poziomu z 2019 r., wzrosły zapasy, a podaż w miesiącach wzrosła. Dla firm budujących domy, które nie mogą przeczekać tego rynku, ponieważ ich działalność polega na budowie i sprzedaży domów bez względu na to, co robi rynek, nie jest to łatwe środowisko - podkreśla Wolf Richter.

Średnia cena nowych domów jednorodzinnych sprzedanych w sierpniu spadła o 1,4 proc. w porównaniu z lipcem, o 2,3 proc. rok do roku i o 13,4 proc. w stosunku do szczytu w październiku, do 430 300 dolarów, czyli do poziomu pierwotnego w listopadzie 2021 r. – wynika z dzisiejszych danych Urzędu Spisu Ludności.

Dane dotyczące mediany cen często skaczą w górę i w dół, ale po gwałtownym spadku na początku 2023 r., obecnie w ciągu ostatnich pięciu miesięcy ustabilizowały się na niższych poziomach. Ceny te nie obejmują jednak kosztów ponoszonych przez twórców wykupów kredytów hipotecznych i innych zachęt.

Czytaj więcej

Hipoteki ciążą Amerykanom. To powód do obaw?

Sezonowo wyrównana roczna stopa sprzedaży nowych domów spadła o 8,7 proc. w stosunku do lipca i wyniosła 675 tys. domów, co oznacza spadek o 3,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2019 r., ale w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wzrosła o 5,8 proc.. Rzeczywista sprzedaż – niewyrównana sezonowo, a nie roczna stopa sprzedaży – spadła do 54 tys. domów i była najniższa od grudnia ubiegłego roku, o 5,3 proc. mniej niż w 2019 r., choć w porównaniu ze spadkiem sprzedaży rok temu wzrosła o 5,9 proc.

Zatem pomimo niższych cen, dużej podaży i wykupów kredytów hipotecznych na dużą skalę, sprzedaż utrzymuje się poniżej poziomu sprzed pandemii i znacznie poniżej aktywności w 2021 r. Zapasy na sprzedaż na wszystkich etapach budowy wzrosły do ​​443 000 domów. I to dobrze, biorąc pod uwagę ceny, które są nadal zdecydowanie za wysokie i musiałyby znacznie spaść, aby miały sens, biorąc pod uwagę oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Nowe domy konkurują ceną z domami używanymi. Firmy budowlane muszą budować i sprzedawać domy bez względu na rynek. W odpowiedzi zaoferowały promocje, chociaż części nie ma odzwierciedlenia w cenach – np. wykup kredytu hipotecznego i zachęty – podczas gdy właściciele domów, którzy próbują sprzedać, nadal mają urojenia, stąd spadek sprzedaży istniejących domów.

Tę dynamikę widzimy w medianie cen nowych domów jednorodzinnych i istniejących („używanych”) domów jednorodzinnych, których sprzedaż spadła do najniższego poziomu w okresie kryzysu mieszkaniowego i blokady covidowej.

A indeks cen domów S&P CoreLogic Case-Shiller dla 20 objętych nim miast wzrósł w lipcu o 0,6 proc. w porównaniu z czerwcem, co stanowi najmniejszy wzrost z miesiąca na miesiąc od lutego, kontynuując trend coraz mniejszych spadków z miesiąca na miesiąc. Miesięczne wzrosty po silnym odbiciu wiosną, kiedy to przez trzy miesiące z rzędu skoki miesięczne wynosiły 1,5 proc. lub więcej. W porównaniu do szczytu z czerwca 2022 r. indeks spadł o 0,6 proc. W ujęciu rok do roku wskaźnik utrzymywał się zasadniczo na stałym poziomie.

Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA