Spadek w drugim kwartale pogłębił marcowy kryzys w sektorze bankowym. Wiele banków zwiększyło liczbę wykupów w pierwszym kwartale po ostrożnym 2022 r., a grupy finansowe po raz pierwszy od sześciu lat wyprzedziły sektor technologiczny jako największy sektor wykupów.
Jednak wykupy banków spowolniły po upadku kilku mniejszych pożyczkodawców, co wzbudziło obawy o kondycję sektora, a organy regulacyjne ogłosiły zaostrzenie wymogów kapitałowych.
– W przyszłości obawy nie będą dotyczyły większej liczby upadłości banków, ale nowych przepisów – powiedział Howard Silverblatt, starszy analityk indeksów w S&P. – Muszą ponownie chronić swoje dywidendy. Jeśli chodzi o utrzymanie dywidendy i wykup, dywidenda wygrywa za każdym razem.
Od początku tego roku skup akcji w USA również podlega nowemu 1-proc. podatkowi. Silverblatt stwierdził, że na obecnym poziomie podatek nie miał większego wpływu. Opłata ta była jednak rzadkim przykładem inicjatywy cieszącej się poparciem obu partii i oczekuje się, że zostanie zwiększona w nadchodzących latach, co może wywrzeć dalszą presję na wydatki.
– Niektóre firmy mogą odczuć to wcześniej, ale myślę, że w przypadku podatku w wysokości 2,5 proc. można zauważyć znaczący wpływ [i] przesunięcie wydatków z wykupów częściowo na dywidendy – powiedział Silverblatt.
Niektórzy inwestorzy, zwłaszcza w Europie, również argumentują, że spółki powinny zwracać kapitał w formie dywidend, a nie wykupów. Spółki twierdzą, że wykupy własne są bardziej elastyczne i można je łatwo zwiększyć lub ograniczyć w przypadku zmiany warunków, podczas gdy obcięcie dywidendy często prowadzi do gwałtownego spadku ceny akcji.