#WykresDnia: Nowy rozdział stosunków Berlin – Pekin?

Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, mimo że Niemcy mają z nimi tak duży deficyt handlowy jak żaden inny kraj.

Publikacja: 19.06.2023 09:23

#WykresDnia: Nowy rozdział stosunków Berlin – Pekin?

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/Fy9x8l9WAAEq0Gp?format=png&name=900x900

Kanclerz Olaf Scholz stoi w tym tygodniu w obliczu delikatnej równowagi podczas niemiecko-chińskich konsultacji rządowych w Berlinie, starając się utrzymać dobre stosunki z największym partnerem handlowym Niemiec, jednocześnie wypełniając zobowiązanie G7 do „zmniejszenia ryzyka” ze strony Pekinu.

Scholz przyjmuje chińskiego premiera Li Qianga na kolacji w kancelarii w poniedziałek wieczorem przed siódmą rundą dwustronnych rozmów, które są również pierwszą posiedzeniem twarzą w twarz od czasu pandemii COVID-19.

Szczyt odbędzie się we wtorek w kancelarii przed udziałem Li i chińskich ministrów ds. handlu i reform w niemiecko-chińskim forum współpracy gospodarczej i technologicznej.

Fakt, że Li wybrał Niemcy na swoją pierwszą zagraniczną podróż jako premier, odzwierciedla szczególne relacje między największymi gospodarkami Europy i Azji. Szybka chińska ekspansja i popyt na niemieckie samochody i maszyny napędzały rozwój Niemiec w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Chiny stały się największym pojedynczym partnerem handlowym Niemiec w 2016 roku i są kluczowym rynkiem dla czołowych niemieckich firm, w tym Volkswagena, BASF i BMW.

– Konsultacje rządowe Chin i Niemiec są bardzo charakterystyczne dla stosunków Chin z dużymi krajami zachodnimi – powiedział Wang Yiwei, dyrektor Centrum Studiów Europejskich na chińskim Uniwersytecie w Renmin.

Relacje znalazły się jednak pod presją w związku z obawami Zachodu o rosnącą kontrolę partii komunistycznej nad społeczeństwem i gospodarką, nieuczciwą konkurencję i terytorialne ambicje Pekinu.

Scholz dołączył w zeszłym miesiącu do innych przywódców bogatych demokracji z Grupy Siedmiu (G7), zobowiązując się do „zmniejszenia ryzyka” bez „oddzielenia” się od Chin. Analitycy twierdzą jednak, że znaczenie „zmniejszenia ryzyka” pozostaje do zdefiniowania, przy czym chińskie jastrzębie apelują o ogólne ograniczenie działalności, a gołębie wyodrębniają obszary, takie jak krytyczne minerały.

Rząd Scholza jest podzielony między bardziej jastrzębich młodszych partnerów koalicyjnych, Zielonych i Wolnych Demokratów, a jego centrolewicową socjaldemokrację.

Analitycy w Berlinie stwierdzili, że chińska delegacja prawdopodobnie będzie lobbować niemiecki rząd bezpośrednio i pośrednio za pośrednictwem wielkiego biznesu, aby naciskać na Unię Europejską, aby nie posuwała się za daleko w regulowaniu biznesu w Chinach.

– Wiedzą, że niemieckie firmy uruchomią bezpośrednie kanały do ​​kancelarii – powiedział Andrew Small, pracownik programu azjatyckiego German Marshall Fund.

Mikko Huotari z Mercator Institute for China Studies (MERICS) w Berlinie powiedział, że rozmowy były zamachem stanu dla Pekinu, pokazując, że wciąż ma on ważnych partnerów na Zachodzie.

– To oznacza, że od nas zależy, czy coś z tego wyciągniemy – i jesteśmy zainteresowani utrzymaniem bliskiego kontaktu z Chinami w kwestiach takich jak zrównoważony rozwój i ogólnie stabilne stosunki gospodarcze – powiedział. „– amy również interes w tym, aby nie dopuścić do eskalacji napięć politycznych.

Rozmowy mają miejsce po tym, jak Antony Blinken w niedzielę został pierwszym od pięciu lat sekretarzem stanu USA, który odwiedził Chiny, podkreślając znaczenie utrzymywania otwartych linii komunikacyjnych w celu zmniejszenia ryzyka błędnych posunięć.

Mają również miejsce, gdy niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych finalizuje dokument na temat swojego podejścia do Chin, który ma odzwierciedlać ostrzejsze stanowisko, jakie przedstawiło w swojej pierwszej strategii bezpieczeństwa narodowego opublikowanej w zeszłym tygodniu.

Strategia głosi, że Chiny stanowią rosnące zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa, agresywnie domagając się dominacji w Azji i starając się wykorzystać swoją potęgę gospodarczą do osiągnięcia celów politycznych.

Rząd wzywa firmy do dywersyfikacji z dala od Chin, ale wielu niemieckich dyrektorów generalnych ostrzega przed ryzykiem zerwania lub ograniczenia powiązań z drugą co do wielkości gospodarką świata, podczas gdy Niemcy pogrążają się w recesji.

Według osób zaznajomionych z planami chińska delegacja spotka się z niektórymi z tych prezesów w poniedziałek.

We wtorek, po konsultacjach rządowych, wybiera się do Monachium, aby spotkać się z regionalnymi urzędnikami i dyrektorami korporacji odzwierciedlającymi poziom chińskiego biznesu z południowym niemieckim krajem związkowym Bawaria.

Chińska delegacja uda się do Paryża z oficjalną wizytą i weźmie udział w konferencji finansowej w dniach 22-23 czerwca.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać