#WykresDnia: W Ameryce tanieją jaja

Ceny żywności spadły w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od 2020 roku. Pomógł w tym spadek cen jaj o 10,9 proc. od lutego do marca – największy od 1987 r.

Publikacja: 13.04.2023 09:25

#WykresDnia: W Ameryce tanieją jaja

Foto: Angel Garcia/Bloomberg

Ceny artykułów spożywczych ostatecznie spadły w marcu, po raz pierwszy od września 2020 r., wynika z danych opublikowanych przez Bureau of Labor Statistics. Ogólne ceny żywności, mierzone wskaźnikiem cen konsumpcyjnych Biura, wzrosły o 8,5 proc. w ciągu 12 miesięcy do marca, przedłużając odwrót od szczytowego poziomu 11,4 proc. osiągniętego w sierpniu ubiegłego roku. Koszty żywności spadały już przez siedem kolejnych miesięcy, a wzrost cen spadł z 9,5 proc. w lutym i 10,1 proc. w styczniu.

Koszt sklepu spożywczego w USA odnotował największy spadek, a ceny wzrosły o 8,4 proc. w zeszłym miesiącu, w porównaniu do 10 proc. w lutym. Jednak koszt jedzenia w restauracji lub jedzenia na wynos wzrósł do 8,8 proc. w skali roku, z 8,4 proc.

Mimo to ceny zbóż i pieczywa były w marcu nadal o 13,6 proc. wyższe niż 12 miesięcy temu, a napoje bezalkoholowe o 11,3 proc. droższe. Cena nabiału wzrosła o 10,7 proc., a mięsa, drobiu, ryb i jaj o 4,3 proc. Owoce i warzywa były droższe o 2,5 proc.

Poza żywnością, indeks cen konsumpcyjnych wszystkich artykułów również przesunął się w dół, osiągając 5 proc. w ujęciu rocznym, cofając się z tempa 6 proc. w lutym i 6,4 proc. w pierwszym miesiącu roku.

Koszt jedzenia poza domem wzrósł w marcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, w takim samym tempie jak w lutym i styczniu.

Spośród sześciu głównych indeksów grup spożywczych, trzy spadły od lutego do marca. Indeks mięsa, drobiu, ryb i jaj spadł o 1,4 proc., co było spowodowane kolejnym miesiącem dużych spadków cen jaj.

Ceny owoców i warzyw spadły o 1,3 proc., a produktów mlecznych o 0,1 proc. Pozostałe indeksy, dla napojów bezalkoholowych, płatków śniadaniowych i pieczywa oraz wszystkich pozostałych artykułów spożywczych, poszły w górę.

Chociaż miesięczny spadek jest ulgą, artykuły spożywcze są nadal drogie w ujęciu rocznym. W ciągu roku do marca ceny artykułów spożywczych wzrosły o 8,4 proc., wyprzedzając ogólną inflację wynoszącą 5 proc.. Ceny menu wzrosły w tym czasie o 8,8 proc.

W ciągu roku wiele artykułów spożywczych odnotowało duże wzrosty cen. Jaja wzrosły o 36 proc., margaryna o 33,4 proc., mąka o 17,5 proc., ziemniaki o 9,7 proc., ser o 8,2 proc., a mleko o 5,5 proc.

Niektóre ceny spadły w ciągu roku: bekon spadł o 5,5 proc., niegotowana pieczeń wołowa o 4,4 proc., a niegotowana mielona wołowina spadła o 1,4 proc., chociaż mięso jest nadal stosunkowo drogie, biorąc pod uwagę, jak bardzo ceny wzrosły w 2021 r. Świeże owoce potaniały o 1,5 proc.

Na ceny żywności mają wpływ różne czynniki, od suszy i powodzi po ceny paliw i wydarzenia międzynarodowe, takie jak wojna w Ukrainie. Oprócz zakłócania łańcuchów dostaw, zapewniały one firmom spożywczym przykrywkę do podnoszenia cen.

Jednak amerykańscy konsumenci, którzy od wielu miesięcy zmagają się z wysoką inflacją, ostatnio wycofują się z droższych produktów, uciekając do tanich sprzedawców detalicznych i handlując produktami markowymi lub tańszymi. To ogromna zmiana: udział najdroższych produktów spadł z 24,5 proc. rynku w styczniu 2019 r. do 9 proc. w marcu w internetowych sklepach spożywczych, zgodnie z badaniem Adobe Analytics, które zostało wcześniej udostępnione CNN. Tymczasem według Adobe udział w rynku najtańszych artykułów spożywczych online wzrósł o 13 punktów procentowych, do prawie połowy rynku.

Od lutego do marca, po uwzględnieniu wahań sezonowych, największy, 10,9-proc. spadek odnotowały jaja. Ich ceny zrosły w poprzednich miesiącach głównie z powodu ptasiej grypy, która ograniczyła podaż, oraz firm korzystających z zakłóceń dla podniesienia zysków. Ale ostatnio ceny jaj spadają.

Wśród mięs i wędlin szynka potaniała o 4,8 proc., hot dogi o 2,9 proc., a niegotowana pieczeń wołowa o 2,3 proc. Ceny ryb i owoców morza spadły o 1,2 proc.

Masło było tańsze o 6 proc., a sałata o 5,7 proc.. Świeże owoce i warzywa spadły ogółem o 1,7 proc.. Masło orzechowe spadło o 2,3 proc.

W marcu niektóre produkty jednak jeszcze podrożały. Płatki śniadaniowe zdrożały o 2,4 proc.. Lody wzrosły o 1,2 proc., a sól, przyprawy i przyprawy o 1,7 proc.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać