#WykresDnia: Niemcy – recesja będzie łagodniejsza?

Zamówienia w październiku wzrosły o 0,8 proc. m/m, przebijając szacunki wzrostu o 0,1 proc., z powodu zamówień na dużą skalę w nadziei na łagodniejszą recesję.

Publikacja: 06.12.2022 09:49

#WykresDnia: Niemcy – recesja będzie łagodniejsza?

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w październiku, co jest oznaką nadziei dla producentów w największej gospodarce Europy, którzy zmagają się z inflacją i podwyższonymi kosztami energii z powodu wojny Rosji na Ukrainie.

Popyt wzrósł o 0,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, pokonując medianę szacunków 0,1 proc. w ankiecie Bloomberga. Wzrost był spowodowany zamówieniami na dużą skalę, bez których nastąpiłby spadek o 1,2 proc., podał urząd statystyczny we wtorek.

Obawy przed głębokim kryzysem zimowym zostały częściowo złagodzone przez ciepłą jesienną pogodę, która pozwoliła Niemcom zapełnić magazyny gazu i zmniejszyć ryzyko uciążliwych niedoborów. Wskaźnik oczekiwań biznesowych instytutu Ifo wzrósł w zeszłym miesiącu dzięki optymizmowi, że recesja może być mniej dotkliwa niż początkowo oczekiwano.

Ankieta przeprowadzona wśród kierowników zakupów przeprowadzona przez S&P Global również wykazała, że w listopadzie warunki nie uległy dalszemu pogorszeniu, chociaż dane nadal wskazywały na spowolnienie działalności produkcyjnej. Presja na łańcuchy dostaw, która od dawna nękała branżę, zaczęła słabnąć, pomagając ostudzić niektóre presje cenowe.

W międzyczasie inflacja w Niemczech zwolniła w listopadzie do 11,3 proc., podsycając optymizm, że wzrost cen konsumpcyjnych może osiągnąć szczyt. Oczekuje się, że inflacja bazowa, która wyklucza zmienne czynniki, w tym energię, pozostanie podwyższona.

Niemiecki sektor produkcyjny, kluczowa potęga przemysłowa w Europie, zmaga się z niskimi zamówieniami w ostatnich miesiącach z powodu słabnącego popytu w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego. Ankiety przeprowadzone wśród producentów wykazały, że nawet gdy zagrożenie niedoborem gazu w branży zmalało, wysokie koszty energii, podwyższona inflacja i niepewne perspektywy gospodarcze oznaczają trudności w sektorze.

Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), realne (skorygowane cenowo) nowe zamówienia w przetwórstwie przemysłowym wzrosły o 0,8 proc. w ujęciu sezonowym i kalendarzowym w październiku w porównaniu z wrześniem. Wyłączając zamówienia na dużą skalę, nastąpił spadek o 1,2 proc. W porównaniu z październikiem 2021 r. nowe zamówienia spadły w październiku według kalendarza skorygowanego o 3,2 proc.

Po rewizji wstępnych wyników, nowe zamówienia spadły o 2,9 proc. we wrześniu 2022 r. w stosunku do sierpnia 2022 r. (wstępne dane: -4,0 proc.).

Podczas gdy zamówienia krajowe spadły o 1,9 proc., zamówienia zagraniczne wzrosły w październiku 2022 r. o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nowe zamówienia ze strefy euro wzrosły o 2,6 proc., a nowe zamówienia z innych krajów o 2,5 proc. w porównaniu z wrześniem 2022 r.

Producenci dóbr inwestycyjnych odnotowali w październiku 2022 r. wzrost o 3,2 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Z kolei producenci dóbr pośrednich odnotowali spadek nowych zamówień o 1,4 proc. W przypadku towarów konsumpcyjnych zamówienia spadły szczególnie gwałtownie, o 6,3 proc..

Według wstępnych danych realne obroty w przetwórstwie przemysłowym (wyrównane sezonowo i kalendarzowo) spadły w październiku 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2022 r. o 0,2 proc. Jeśli chodzi o wrzesień 2022 r., rewizja wstępnych danych spowodowała wzrost o 0,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2022 r.(wstępne dane: +0,2 proc.). W porównaniu z październikiem 2021 r. obroty kalendarzowe były o 5,5 proc. wyższe.

Przedsiębiorstwa nadal mają trudności z realizacją zamówień, ponieważ łańcuchy dostaw są przerwane z powodu wojny na Ukrainie i utrzymują się zakłócenia spowodowane kryzysem Covid-19. Według Instytutu Badań Ekonomicznych ifo ponad połowa badanych przedsiębiorstw przemysłowych skarżyła się w październiku 2022 r. na wąskie gardła i problemy z pozyskiwaniem półproduktów i surowców.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?