Ankieta przeprowadzona wśród kierowników zakupów przeprowadzona przez S&P Global również wykazała, że w listopadzie warunki nie uległy dalszemu pogorszeniu, chociaż dane nadal wskazywały na spowolnienie działalności produkcyjnej. Presja na łańcuchy dostaw, która od dawna nękała branżę, zaczęła słabnąć, pomagając ostudzić niektóre presje cenowe.
W międzyczasie inflacja w Niemczech zwolniła w listopadzie do 11,3 proc., podsycając optymizm, że wzrost cen konsumpcyjnych może osiągnąć szczyt. Oczekuje się, że inflacja bazowa, która wyklucza zmienne czynniki, w tym energię, pozostanie podwyższona.
Niemiecki sektor produkcyjny, kluczowa potęga przemysłowa w Europie, zmaga się z niskimi zamówieniami w ostatnich miesiącach z powodu słabnącego popytu w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego. Ankiety przeprowadzone wśród producentów wykazały, że nawet gdy zagrożenie niedoborem gazu w branży zmalało, wysokie koszty energii, podwyższona inflacja i niepewne perspektywy gospodarcze oznaczają trudności w sektorze.
Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), realne (skorygowane cenowo) nowe zamówienia w przetwórstwie przemysłowym wzrosły o 0,8 proc. w ujęciu sezonowym i kalendarzowym w październiku w porównaniu z wrześniem. Wyłączając zamówienia na dużą skalę, nastąpił spadek o 1,2 proc. W porównaniu z październikiem 2021 r. nowe zamówienia spadły w październiku według kalendarza skorygowanego o 3,2 proc.
Po rewizji wstępnych wyników, nowe zamówienia spadły o 2,9 proc. we wrześniu 2022 r. w stosunku do sierpnia 2022 r. (wstępne dane: -4,0 proc.).
Podczas gdy zamówienia krajowe spadły o 1,9 proc., zamówienia zagraniczne wzrosły w październiku 2022 r. o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nowe zamówienia ze strefy euro wzrosły o 2,6 proc., a nowe zamówienia z innych krajów o 2,5 proc. w porównaniu z wrześniem 2022 r.