#WykresDnia: Rekordowo niskie zaufanie

Zaufanie niemieckich gospodarstw domowych spadło do rekordowo niskiego poziomu we wrześniu do -36,5 punktu, najniższego poziomu od początku jego wyliczeń w 1991 r., ponieważ konsumenci muszą liczyć się z ogromnymi rachunkami za energię.

Publikacja: 26.08.2022 10:11

#WykresDnia: Rekordowo niskie zaufanie

Foto: Bloomberg

Foto: Bloomberg

Zaufanie niemieckich gospodarstw domowych spadło do rekordowo niskiego poziomu we wrześniu, gdy narastająca spirala kryzysu energetycznego w Europie spowodowała gwałtowny wzrost zamiarów ograniczenia innych wydatków.

Indeks zaufania konsumentów GfK dla największej gospodarki Europy spadł do -36,5, najniższego poziomu od początku jego wyliczeń w 1991 roku, ze zrewidowanego w dół rekordowego -30,9 w sierpniu i po skorygowanym odczycie z lipca wynoszącym minus 27,7 punktu. To znacznie poniżej poprzednich dołków podczas Wielkiej Recesji w 2009 roku lub na początku pandemii w 2020 roku.

Liczby sugerują, że konsumenci są mniej zaawansowani niż przedsiębiorstwa w dostosowywaniu się do nowych trudnych realiów życia bez taniej rosyjskiej ropy i gazu. Według danych opublikowanych w czwartek, indeks koniunktury Ifo, zazwyczaj najbardziej wiarygodny wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech, ustabilizował się w sierpniu po spadku w lipcu.

Według instytutu badań rynku GfK, skłonność konsumentów do oszczędzania w Niemczech wzrosła „skocznie”. Wartość osiągnęła najwyższy poziom od lipca 2011 roku. Odpowiednio mniej pieniędzy jest dostępnych do konsumpcji.

Skłonność do oszczędzania określona przez GfK wzrosła o 17,6 punktu do 3,5 punktu. W lipcu 2011 r. zmierzono 7,1 punktu. Gwałtowny wzrost skłonności do oszczędzania w tym miesiącu spowodował, że „klimat konsumencki kontynuuje gwałtowny spadek”, powiedział ekspert ds. konsumentów GfK Rolf Bürkl, i po raz kolejny osiągnął nowy rekordowy poziom.

Bürkl widzi powód oszczędzania w rosnących kosztach energii. – Strach przed znacznie wyższymi kosztami energii w nadchodzących miesiącach zmusza wiele gospodarstw domowych do podjęcia środków ostrożności i odłożenia pieniędzy na przyszłe rachunki za energię. To nadal ciąży na klimacie konsumenckim, ponieważ pozostawia mniej pieniędzy dostępnych na inne rodzaje konsumpcji – stwierdził. – Jeśli gospodarstwa domowe muszą płacić znacznie więcej za energię i żywność, brakuje im środków finansowych na inne zakupy. Skłonność do zakupów spadła więc siódmy miesiąc z rzędu i osiągnęła najniższy poziom od czasu kryzysu finansowego i gospodarczego w październiku 2008 roku.

Bürkl powiedział, że obawia się, że problem może się pogorszyć w nadchodzących miesiącach, jeśli nie będzie wystarczającej ilości paliwa. To spowodowałoby dalszy wzrost cen, a rachunki za ogrzewanie byłyby wtedy jeszcze wyższe. Ponadto w firmach mogą wystąpić ograniczenia produkcyjne. Z perspektywy konsumentów ryzyko recesji pozostaje wysokie. Zniesienie biletu za 9 euro i zakończenie obniżki podatku na paliwo również spowoduje dalszy wzrost cen.

Dla trwałego ożywienia klimatu konsumenckiego konieczna jest walka z inflacją, do czego potrzebny jest przede wszystkim Europejski Bank Centralny (EBC) przy mniej ekspansywnej polityce pieniężnej. Z drugiej strony konflikt na Ukrainie musi zostać rozwiązany – główna przyczyna gwałtownego wzrostu cen energii i żywności.

W imieniu Komisji Europejskiej GfK co miesiąc przeprowadza ankietę wśród 2000 osób na temat ich sytuacji w odniesieniu do całkowitych wydatków prywatnych konsumentów.

Analizy rynkowe
Akcje producentów uzbrojenia na fali wznoszącej
Analizy rynkowe
Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...
Analizy rynkowe
WIG20 może przebić 2800 pkt
Analizy rynkowe
WIG20 - drzwi do 2900 pkt przymknięte
Analizy rynkowe
Czy niemieckie wybory mogą zaszkodzić hossie we Frankfurcie?
Analizy rynkowe
Wzrosty spółek zbrojeniowych i przecena niemieckich obligacji