#WykresDnia: Rekordowo niskie zaufanie

Zaufanie niemieckich gospodarstw domowych spadło do rekordowo niskiego poziomu we wrześniu do -36,5 punktu, najniższego poziomu od początku jego wyliczeń w 1991 r., ponieważ konsumenci muszą liczyć się z ogromnymi rachunkami za energię.

Publikacja: 26.08.2022 10:11

#WykresDnia: Rekordowo niskie zaufanie

Foto: Bloomberg

Bloomberg

Zaufanie niemieckich gospodarstw domowych spadło do rekordowo niskiego poziomu we wrześniu, gdy narastająca spirala kryzysu energetycznego w Europie spowodowała gwałtowny wzrost zamiarów ograniczenia innych wydatków.

Indeks zaufania konsumentów GfK dla największej gospodarki Europy spadł do -36,5, najniższego poziomu od początku jego wyliczeń w 1991 roku, ze zrewidowanego w dół rekordowego -30,9 w sierpniu i po skorygowanym odczycie z lipca wynoszącym minus 27,7 punktu. To znacznie poniżej poprzednich dołków podczas Wielkiej Recesji w 2009 roku lub na początku pandemii w 2020 roku.

Liczby sugerują, że konsumenci są mniej zaawansowani niż przedsiębiorstwa w dostosowywaniu się do nowych trudnych realiów życia bez taniej rosyjskiej ropy i gazu. Według danych opublikowanych w czwartek, indeks koniunktury Ifo, zazwyczaj najbardziej wiarygodny wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech, ustabilizował się w sierpniu po spadku w lipcu.

Według instytutu badań rynku GfK, skłonność konsumentów do oszczędzania w Niemczech wzrosła „skocznie”. Wartość osiągnęła najwyższy poziom od lipca 2011 roku. Odpowiednio mniej pieniędzy jest dostępnych do konsumpcji.

Skłonność do oszczędzania określona przez GfK wzrosła o 17,6 punktu do 3,5 punktu. W lipcu 2011 r. zmierzono 7,1 punktu. Gwałtowny wzrost skłonności do oszczędzania w tym miesiącu spowodował, że „klimat konsumencki kontynuuje gwałtowny spadek”, powiedział ekspert ds. konsumentów GfK Rolf Bürkl, i po raz kolejny osiągnął nowy rekordowy poziom.

Bürkl widzi powód oszczędzania w rosnących kosztach energii. – Strach przed znacznie wyższymi kosztami energii w nadchodzących miesiącach zmusza wiele gospodarstw domowych do podjęcia środków ostrożności i odłożenia pieniędzy na przyszłe rachunki za energię. To nadal ciąży na klimacie konsumenckim, ponieważ pozostawia mniej pieniędzy dostępnych na inne rodzaje konsumpcji – stwierdził. – Jeśli gospodarstwa domowe muszą płacić znacznie więcej za energię i żywność, brakuje im środków finansowych na inne zakupy. Skłonność do zakupów spadła więc siódmy miesiąc z rzędu i osiągnęła najniższy poziom od czasu kryzysu finansowego i gospodarczego w październiku 2008 roku.

Bürkl powiedział, że obawia się, że problem może się pogorszyć w nadchodzących miesiącach, jeśli nie będzie wystarczającej ilości paliwa. To spowodowałoby dalszy wzrost cen, a rachunki za ogrzewanie byłyby wtedy jeszcze wyższe. Ponadto w firmach mogą wystąpić ograniczenia produkcyjne. Z perspektywy konsumentów ryzyko recesji pozostaje wysokie. Zniesienie biletu za 9 euro i zakończenie obniżki podatku na paliwo również spowoduje dalszy wzrost cen.

Dla trwałego ożywienia klimatu konsumenckiego konieczna jest walka z inflacją, do czego potrzebny jest przede wszystkim Europejski Bank Centralny (EBC) przy mniej ekspansywnej polityce pieniężnej. Z drugiej strony konflikt na Ukrainie musi zostać rozwiązany – główna przyczyna gwałtownego wzrostu cen energii i żywności.

W imieniu Komisji Europejskiej GfK co miesiąc przeprowadza ankietę wśród 2000 osób na temat ich sytuacji w odniesieniu do całkowitych wydatków prywatnych konsumentów.

Analizy rynkowe
Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?