sWIG80. Zyskał już 33 proc. i przekroczył okrągłą barierę

Indeks małych spółek rósł przed południem nawet do 12 062 pkt. To nowy szczyt trwającej od marca fali wzrostowej. Maluchy wyraźnie odstają od reszty.

Publikacja: 19.05.2020 12:15

sWIG80. Zyskał już 33 proc. i przekroczył okrągłą barierę

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Foto: parkiet.com

Podczas sesji 16 marca sWIG80 wyznaczył dołek bessy ma poziomie 9088 pkt. Od tamtego momentu rośnie nieprzerwanie i dziś przed południem po raz pierwszy od 5 marca znalazł się powyżej okrągłych 12 000 pkt. Wtorkowe maksimum 12 062 pkt (stan na godzi. 12.00) oznacza, że od wspomnianego dołka indeks oddalił się już o 32,7 proc. Nowy szczyt to klasyczny sygnał kontynuacji fali wzrostowej. Warto zwrócić uwagę, że trwający trend ma książkowy, bardzo regularny przebieg – coraz wyżej położonym dołkom towarzyszą coraz wyższe szczyty. W ubiegłym tygodniu kurs sWIG80 niemal w punkt wybronił wsparcie przy 11 650 pkt, gdzie nakładają się na siebie 200-sesyjna średnia krocząca i 61,8-proc. zniesienie Fibo dla lutowo-marcowego załamania. Dziś w południe indeks maluchów był najsilniejszy wśród głównych segmentów GPW. Rósł o 0,6 proc. W jego portfelu najmocniej zyskiwały Elemental Holding (+9,1 proc.), Unimot (+7,3 proc.) oraz Enter Air (+5,7 proc.). Na dole tabeli, ze spadkiem przekraczającym 4 proc., były natomiast OncoArendi, Medicalgorithmic oraz Mirbud.

Foto: parkiet.com

Warto zauważyć, że pod względem analizy technicznej sWIG80 na plus wyróżnia się na tle WIG20 i mWIG40. Kursy tych ostatnich od kilku tygodni przebywają bowiem w konsolidacjach, nie zdołały ani wybić się ze stref wyznaczonych przez zniesienia 38,2/50 proc. Fibo, ani pokonać dziennych dwusetek.

Foto: parkiet.com

Ta siła relatywna maluchów, o czym wspominał w piątkowym Parkiet TV Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, może być oznaką wciąż dużego zainteresowania GPW ze strony krajowego kapitału. To bowiem on jest zdecydowany bardziej obecny wśród spółek o mniejszej kapitalizacji niż wśród blue chips, gdzie dominuje zagranica.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać