Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.11.2020 19:03 Publikacja: 25.11.2020 05:00
Po trzech kwartałach tego roku obroty akcjami na GPW wyniosły ponad 194 mld zł, czyli o jedną trzecią więcej niż rok temu. Jeszcze lepszy i wyjątkowo dobry okazał się październik – w dużym stopniu dzięki debiutowi Allegro – kiedy obroty wyniosły aż 46,8 mld zł, czyli o 190 proc. więcej niż rok temu. Wyższe obroty powinny pozytywnie wpłynąć na płynność. Biorąc pod uwagę 40 i 80 najbardziej popularnych firm na GPW pod względem wartości obrotów (poza WIG20), co powinno w większości odpowiadać spółkom z mWIG40 i sWIG80, widać poprawę. Głównie dotyczy ona firm z sWIG80 – średni spread we wrześniu i październiku tego roku wyniósł odpowiednio 139 i 137 pkt baz., czyli mniej niż rok temu, gdy było to 152 i 156 pkt baz. W przypadku mWIG40 średni spread wyniósł we wrześniu i październiku odpowiednio 70 i 76 pkt baz., niemal tyle samo co rok temu. Pomóc w zmniejszeniu spreadu mógł program wsparcia analitycznego, ale prawdopodobnie większe znaczenie miał wzrost obrotów na całym rynku (choć zmniejszenie spreadu firm objętych wsparciem analitycznym jest widoczne). Pierwotnie program obejmował jedynie spółki z mWIG40 lub sWIG80, ale w połowie roku spektrum zostało poszerzone. W edycji uzupełniającej może to być każda firma z głównego rynku GPW, z wyjątkiem WIG20. Jedynym warunkiem jest brak wydanej rekomendacji giełdowej dla danej spółki w ostatnim roku. MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Zbliżający się termin wprowadzenia przez USA ceł oraz towarzyszące temu zapowiedzi znów budzą emocje. Do tego dochodzą idące jak po grudzie negocjacje w sprawie wojny w Ukrainie. Złoto ponownie zbliża się do rekordu.
Wraz z niemal dotknięciem przez WIG historycznego pułapu 100 tys. pkt zasięg hossy trwającej od jesieni 2022 r. dorównał właśnie temu z 2000 roku (bańka internetowa), a wskaźnik ceny do wartości księgowej wkroczył w strefę, przy której ukształtowały się wszystkie szczyty w ostatnich kilkunastu latach. Był też jednak okres, gdy wyceny były jeszcze dużo wyższe.
Inwestorzy zaczęli liczyć na to, że nowa seria podwyżek amerykańskich ceł dotknie tylko garstkę krajów i będzie mniej dotkliwa, niż się obawiano. Administracja Stanów Zjednoczonych wciąż widzi jednak w cłach narzędzie do zwiększenia konkurencyjności gospodarki.
W ocenie wielu inwestorów po zaledwie dwóch miesiącach rządów Donalda Trumpa amerykańska gospodarka znalazła się na skraju recesji, a rynek akcji – na progu bessy.
Stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie. Komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej nie wskazuje na niepokojące zjawiska, jednak prognoza wzrostu gospodarczego została obniżona, a przewidywania dotyczące inflacji poszły w górę. Wall Street zareagowała wzrostem indeksów.
Przed nami prawdopodobnie kluczowe dni, jeśli chodzi o cła, którymi straszy amerykański prezydent. Inwestorzy na Starym Kontynencie wahali się dość długo, ale wreszcie uciekają od akcji w stronę obligacji.
Giełda amerykańska zbliża się do końca najgorszego kwartału w porównaniu z resztą świata od lat 80. ubiegłego wieku.
Japoński indeks Nikkei 225 spadł w poniedziałek aż o 4,05 proc. Po silnej przecenie na giełdach azjatyckich doszło do wyprzedaży na parkietach Europy.
WIG stracił w piątek 0,9 proc. Słabością raziły przede wszystkim największe spółki naszego parkietu. WIG20 spadł bowiem o blisko 1,2 proc.
Pierwszą część piątkowej sesji na GPW zdominował kolor czerwony. WIG znów więc oddala się od poziomu 100 tys. pkt
Wraz z niemal dotknięciem przez WIG historycznego pułapu 100 tys. pkt zasięg hossy trwającej od jesieni 2022 r. dorównał właśnie temu z 2000 roku (bańka internetowa), a wskaźnik ceny do wartości księgowej wkroczył w strefę, przy której ukształtowały się wszystkie szczyty w ostatnich kilkunastu latach. Był też jednak okres, gdy wyceny były jeszcze dużo wyższe.
Notowania czwartkowe na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się skromnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,39 procent przy 1,52 miliarda złotych obrotu.
Przez większość czwartkowej sesji krajowy rynek akcji świecił na czerwono, ale pod koniec dnia popyt się ożywił.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas