#WykresDnia: Mieszkaniowy boom w Niemczech

Niemcy kupują nieruchomości, obawiając się wzrostu czynszów i kosztów budowy

Publikacja: 18.06.2021 10:43

#WykresDnia: Mieszkaniowy boom w Niemczech

Foto: Bloomberg

Foto: twitter.com

Indeks cen domów Europace wzrósł wraz z bilansem EBC do coraz to nowych rekordów. W maju skoczył o 1,8 proc. Indeks cen domów w Niemczech wzrósł od początku roku o 7 proc. Boom na domy w Niemczech nie słabnie, ponieważ gospodarka wychodzi z najgorszej w historii recesji spowodowanej pandemią koronawirusa. Średnia cena mieszkań wzrosła aż o 9,59 proc. w ciągu roku do I kw. 2021 r., po 11,42 proc. r/r w IV kw. 2020 r., 12,14 proc. w III kw., 10,85 proc. w II kw. i 12 proc. w I kw. W ujęciu kwartalnym ceny domów wzrosły o 2,09 proc. w I kwartale 2021 r. Rynek mieszkaniowy w Niemczech rozwijał się nieprzerwanie w ciągu ostatnich sześciu lat, a ceny domów wzrosły o prawie 67 proc. od pierwszego kwartału 2014 r. Popyt pozostaje silny, napędzany niskimi stopami procentowymi, urbanizacją i zdrowymi finansami gospodarstw domowych. W ostatnich latach kryzys migracyjny i silny wzrost gospodarczy przyczyniły się do i tak już silnego popytu w kraju.

Pomimo pandemii budownictwo mieszkaniowe nadal rośnie. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w I kwartale 2021 r. liczba pozwoleń na mieszkania wzrosła o prawie 20 proc. r/r do 95 916 lokali, po rocznym wzroście o 2,2 proc. w 2020 r.

Inaczej jest w Wielkiej Brytanii. W kwietniu londyński rynek nieruchomości odnotował największy miesięczny spadek od dekady.

Rynek mieszkaniowy w Londynie i na południowym wschodzie okazał się niezwykle odporny, nawet na najgorszy wpływ globalnego spowolnienia gospodarczego w 2008 roku, a nawet zlekceważenie obaw o brexit. Londyńscy agenci nieruchomości i deweloperzy – z wyjątkiem przynoszącej straty firmy Brick by Brick należącej do rady samorządowej – mieli nawet mini-boom w zeszłym roku, po zakończeniu pierwszej blokady. Średnia cena londyńskiego domu w marcu 2021 r. po raz pierwszy osiągnęła nawet pół miliona funtów, ale w kwietniu spadła o 2,01 proc, do 491 687 funtów, zmniejszając jego wartość o około 10 000 funtów. Roczna stopa wzrostu wynosi obecnie 3,3 proc., w porównaniu z przegrzanymi 5,7 proc. w listopadzie 2020 r. Ogólnie rzecz biorąc, ceny domów w Londynie są około dwukrotnie wyższe od cen w reszcie Wielkiej Brytanii.

Natomiast w USA rosnące koszty stali, drewna i miedzi utrudniają budowę domów — i wypychają ich ceny domów poza zasięg nabywców. Ceny domów wzrosły najbardziej od ponad 15 lat w ujęciu rocznym, budząc obawy, że niektórzy kupujący po raz pierwszy mogą zostać wypchnięci z rynku. Rynek budowlany odbił się mniej niż oczekiwano w maju, ponieważ bardzo drogie drewno i niedobory innych materiałów nadal ograniczały możliwość wykorzystania przez budowniczych dotkliwego niedoboru domów na rynku. Najnowszy raport mieszkaniowy Departamentu Handlu pokazał, że pozwolenia na budowę domów w przyszłości spadły do ??7-miesięcznego minimum. Zmniejszyła się również liczba oddanych mieszkań, a liczba domów dopuszczonych do budowy, ale jeszcze nie rozpoczętych, wzrosła do najwyższego poziomu od 1999 r., co wskazuje, że podaż prawdopodobnie przez jakiś czas pozostanie na niskim poziomie i zwiększy inflację cen nieruchomości.

Niedobory materiałów i siły roboczej sprawiają, że budowlańcy walczą o zwiększenie budów nowych domów, chociaż popyt pozostaje silny - powiedział Robert Frick, ekonomista korporacyjny w Navy Federal Credit Union. - Potencjalni nabywcy domów powinni spodziewać się rosnących cen zarówno nowych, jak i istniejących domów w dającej się przewidzieć przyszłości – dodał.

Liczba rozpoczętych budów wzrosła o 3,6 procent do sezonowo skorygowanej rocznej stopy 1,572 mln sztuk w zeszłym miesiącu. Dane za kwiecień zostały zrewidowane w dół do poziomu 1,517 mln sztuk z wcześniej podawanych 1,569 mln sztuk.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać