#WykresDnia: Real najbardziej niedowartościowany w EM

Real brazylijski powrócił do około 5,60 za dolara, co jest w zasadzie najwyższą wartością (z kilkoma wyjątkami) od początku COVID-19.

Publikacja: 21.10.2021 09:34

#WykresDnia: Real najbardziej niedowartościowany w EM

Foto: Bloomberg

parkiet.com

To 25-proc. niedoszacowanie w porównaniu z ustaloną przez Institute of International Finance wartością godziwą 4,50 USD/BRL, której IIF nie zmienia. Real powraca do bycia najbardziej niedowartościowaną walutą w EM.

Tymczasem real podskoczył w środę o 1 proc. w wyniku interwencji banku centralnego i uspokojenia fiskalnego. Po początkowym spadku z powodu obaw politycznych i fiskalnych, wartość reala wzrosła, gdy prezydent Jair Bolsonaro powiedział, że nowy program opieki społecznej, który zatwierdził, nie przekroczy rządowego limitu wydatków, ale nie podał szczegółów, jak to osiągnąć. Pomogły również podejmowane przez bank centralny próby utrzymania kursu waluty na poziomach od sześciu miesięcy. Bank sprzedał w środę wszystkie 10 000 kontraktów forex swap oferowanych na aukcji. Ogłoszenia dotyczące dobrobytu dodały dowodów na to, że nie ma apetytu na długoterminowe ograniczenia fiskalne potrzebne do ustabilizowania finansów publicznych Brazylii, powiedział William Jackson, główny ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics. – W połączeniu z wolniejszym wzrostem i wyższymi stopami procentowymi uważamy, że stosunek długu publicznego do PKB prawdopodobnie będzie wzrastał od przyszłego roku. To potwierdza nasz pogląd, że rentowności obligacji rządowych będą rosły, a real będzie dalej słabnąć – stwierdził Jackson. Zarówno na reala, jak i na inne waluty Ameryki Łacińskiej wpływ mają inne czynniki. Większość z nich spadła w poniedziałek w związku z obawami o spowolnienie chińskiego wzrostu gospodarczego i rosnącą inflację. Real spadł najbardziej, ponieważ w rynki rudy żelaza uderzyły niedobory węgla w Chinach. To budzi obawy o popyt na materiały do ??produkcji stali. Brazylia jest głównym eksporterem tych materiałów. Dane z zeszłego tygodnia pokazały również, że aktywność gospodarcza w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej spadła bardziej niż oczekiwano w sierpniu, w związku z rosnącą inflacją.

Z kolei we wtorek real osiągnął sześciomiesięczne minima, a akcje spadły o 3,4 proc., ponieważ plany rządu dotyczące zwiększenia dobrobytu wzbudziły obawy o wspomniane napięte wydatki fiskalne, podczas gdy większość innych walut Ameryki Łacińskiej odrobiła pewne niedawne straty w wyniku osłabienia dolara.

Natomiast brazylijskie akcje odnotowały w tym roku najgorsze wyniki na świecie, dotknięte kombinacją powolnego wzrostu, wyższych stóp procentowych i obaw, że prezydent Jair Bolsonaro może zniszczyć finanse kraju. Ibovespa spadła od stycznia o prawie 7 proc. w przeliczeniu na walutę lokalną. Minister gospodarki Brazylii otworzył w środę drzwi do jednorazowego naruszenia konstytucyjnego limitu wydatków, aby zapłacić za większy program opieki społecznej zaproponowany przez prezydenta Jaira Bolsonaro. Paulo Guedes wypowiedział się po zamknięciu rynków finansowych, których zachowanie, wydawało się, zaprzecza zapewnieniom Bolsonaro kilka godzin wcześniej, że Brazylia może ponad dwukrotnie wypłacić swój główny program opieki społecznej bez naciągania ścisłych reguł fiskalnych.

– Wczoraj postanowiliśmy podnieść wysokość starej „Bolsa Familia" do 400 reali, biorąc pod uwagę, że pomoc pieniężna w sytuacji kryzysowej (pandemii) dobiega końca – powiedział Bolsonaro w stanie Ceara, odnosząc się do programu pomocy społecznej, który obecnie wypłaca średnio 190 reali. na miesiąc. – Mamy obowiązek zapewnienia, aby te środki pochodziły z budżetu – dodał. Wypowiedzi prezydenta pomogły uspokoić brazylijskie rynki finansowe, które we wtorek zostały zmiażdżone, gdy raporty na temat nowej propozycji socjalnej sugerowały, że będzie ona wymagać zwolnienia z rządowego limitu wydatków. Guedes ożywił te obawy w zdalnym wystąpieniu na forum nieruchomości w środę wieczorem sugerując, że rząd może zażądać zwolnienia w wysokości 30 miliardów reali (5,4 miliarda dolarów) na pokrycie krótkoterminowego wzrostu wydatków opieki społecznej.

Analizy rynkowe
Zaczyna się wyścig o to, kto będzie kandydatem demokratów na wiceprezydenta u boku Harris
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Analizy rynkowe
Bez Bidena, z Kamalą Harris. Rynek nie szykował się na taką kampanię
Analizy rynkowe
Rynkowa niepewność napędza korektę
Analizy rynkowe
W prognozy wdarła się niepewność. Akcje tracą fanów na rzecz obligacji
Analizy rynkowe
Polska biotechnologia się budzi. Celon to dopiero początek
Analizy rynkowe
Niedzielewski: powtórka z połowy lat 90. XX wieku wciąż w grze