Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.06.2021 14:08 Publikacja: 29.06.2021 14:08
Minister finansów Tadeusz Kościński
Foto: materiały prasowe
Polski Ład jest strategią cywilizacyjnej zmiany, ma nadać rozpędu polskiej gospodarce, tak by powstało 500 tys. nowych miejsce pracy, rosły wynagrodzenia, poziom zamożności sięgnął średniej unijnej już w 2030 roku, a „trzecia dekada XXI wieku stała się dla Polski dekadą rozwoju" – przekonuje Prawo i Sprawiedliwość w swoim nowym programie.
To ambitne cele, eksperci podkreślają jednak, że ich osiągnięcie wymaga wzrostu opartego na inwestycjach i innowacjach. Samo wspieranie dochodów Polaków przez obniżki podatków czy transfery społeczne nie wystarczy. – Na samej konsumpcji daleko nie zajedziemy. Już teraz, przy popandemicznym ożywieniu, gospodarka boryka się z ograniczeniami podażowymi. Bez inwestycji zwiększających produktywność, rosnący popyt konsumpcyjny będzie napędzał jedynie inflację – zaznacza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Podaż pieniądza M3 urosła w listopadzie o 8,7 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 7,8 proc. w październiku – podał Narodowy Bank Polski. Średnia prognoz ekonomistów dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wskazywała na wzrost o 8,2 proc.
Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły (wzrost o 3,1 proc. r./r.) i potwierdzają, że zagadkowe tąpnięcie z września było anomalią. Są też dobrą prognozą tempa naszego wzrostu gospodarczego w IV kwartale.
Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły i potwierdzają, że zagadkowe tąpnięcie z września było anomalią.
Wzrost PKB w przyszłym roku może wynieś około 4 proc. Spodziewamy się również przejściowo wyższej inflacji w I kwartale, ale później powinna ona ustępować, a to otwiera szansę na obniżkę stóp procentowych – mówi Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU.
Bank Pekao S.A. kolejny raz udowadnia, że jakość obsługi klientów biznesowych to fundament jego strategii. Potwierdzeniem tego jest zdobycie Złotego Godła Quality International 2024. Wyróżnienie zostało przyznane za kompleksowe zmiany, które przede wszystkim zwiększają efektywność i wygodę klientów firmowych.
Po październikowym wystrzale w listopadzie deweloperzy przyhamowali, ale i tak budują dużo.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie lekko mocniej od oczekiwań. Ponownie spadło przeciętne zatrudnienie, ale ekonomiści spodziewali się, że będzie gorzej.
Dziś jest ostatnia sesja w roku, podczas której można zrealizować transakcje, dzięki którym obniżymy swój podatek.
Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się dynamicznie, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024, było solidne, a w 2025 możemy oczekiwać dalszego przyspieszenia. Niestety, wciąż mamy do czynienia z okresem „diagnozowania i rozbiegu”. W nowym roku potrzebować będziemy jasnych, strategicznych decyzji, które zapewnią stabilność i zrównoważony rozwój.
Wzrost PKB w przyszłym roku może wynieś około 4 proc. Spodziewamy się również przejściowo wyższej inflacji w I kwartale, ale później powinna ona ustępować, a to otwiera szansę na obniżkę stóp procentowych – mówi Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU.
Inflacja HICP w Polsce w listopadzie spadła do 3,9 proc., z 4,2 proc. w październiku – podał Eurostat. To wciąż odczyt blisko unijnego podium.
Rok 2024 kończy się symbolicznym wzrostem bieżących i wyprzedzających nastrojów konsumenckich. Są one jednak nieco słabsze niż na początku roku. Wszystko to, mimo poczucia, że nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra.
Pod względem dochodów w kasie państwa ten rok trzeba zaliczyć do straconych. Ale pojawia się coraz więcej ostrzeżeń, że również na przyszły rok wpływy podatkowe, głównie z VAT, założono na zbyt optymistycznym poziomie.
Dużego kryzysu w Polsce nie mieliśmy od 22 lat. Ostatnią dużą falę upadłości widzieliśmy w 2002 r. To jest niemożliwe, żeby przez tyle lat wszystkie biznesy były dobrze prowadzone – mówi Przemysław Wierzbicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KKLW.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Fundacja Rodzinna Mentzen 18 grudnia kupiła pakiet akcji spółki. Walory nabyła też w październiku, ale inwestorzy nie zostali o tym poinformowani z powodu - jak tłumaczy Mentzen - przeoczenia.
Płk Philip J. Corso (1915–1998) był w czasie II wojny światowej szefem amerykańskiego kontrwywiadu wojskowego w Rzymie, a na wojnie koreańskiej służył w sztabie gen. MacArthura. Pracował w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa w latach 1953–1957, a w 1961 r. został szefem biura ds. zagranicznych technologii w Pentagonie.
Pojawiła się teoria spiskowa mówiąca, że najbogatszy miliarder na świecie pomógł Donaldowi Trumpowi zwyciężyć, bo liczy, że w ten sposób uzyska dostęp do wiedzy o tajnych amerykańskich technologiach mogących mieć „kosmiczne” pochodzenie.
Największe banki pozywają Rezerwę Federalną za coroczne testy wytrzymałościowe (stress tests). Twierdzą, że obecne ramy testów są „nieprzejrzyste” i naruszają prawo.
To, że w końcówce roku obchodzone są urodziny Jezusa, jest wynikiem decyzji podjętych dopiero w IV wieku. Przekonanie o tym, że jest to właściwa data, istniało jednak już wcześniej, ale miało głównie uzasadnienie symboliczne i astronomiczne.
Starsze elektrownie węglowe będą mogły dłużej funkcjonować. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy (to forma wsparcia dla elektrowni węglowych). Dzięki temu mechanizmowi z końcem 2025 r. ryzyko braku mocy w elektrowniach do produkcji prądu zostanie znacząco zmniejszone. Projektem zajmie się teraz parlament.
WB Electronics zawarł ze Skarbem Państwa - Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę elementów składowych m.in. do dywizjonowych modułów ogniowych, bezzałogowych systemów powietrznych oraz uniwersalnego kalkulatora artyleryjskiego do środków ogniowych wojsk rakietowych i artylerii, podała spółka. Umowa o wartości ok. 500 mln zł brutto będzie realizowana w latach 2024-2028.
We wtorek 24 grudnia, zmienność na rynkach jest niewielka. Widać raczej wygaszanie handlu, niż chęć do angażowania się w nowe tematy.
Nadmiar nowych, ukończonych domów jednorodzinnych na sprzedaż osiągnął najwyższy poziom od 2007 r., ceny spadły do najniższego poziomu od 2021 r., ale nadal są zdecydowanie za wysokie.
Ten tydzień na rynkach jest dosyć specyficzny. W zasadzie jedyną normalną sesją był poniedziałek, gdyż dzisiaj w Wigilię Bożego Narodzenia zdecydowana większość rynków jest zamknięta. Sesje giełdowe odbędą się w ograniczonym stopniu m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji oraz w Stanach Zjednoczonych
Wirtualna Polska Holding za 1 mld zł kupi grupę turystyczną Invia i mocno urośnie. Również za miliard, ale euro sprzedany ma być TVN. Komu?
Nie tak miał wyglądać ten rok na rynku długu. Inwestorzy liczyli na gołębią retorykę banków centralnych, która wsparłaby notowania obligacji.
Magazyny energii okazały się cenowo bezkonkurencyjne na tegorocznej aukcji rynku mocy. Jej przebieg pokazuje jednak potrzebę zmiany systemu wsparcia.
Od początku stycznia tego roku najmocniej zyskiwały ceny niektórych surowców rolnych, co było spowodowane zaburzeniami ich podaży. Ropa, metale przemysłowe, platyna i pallad radziły sobie w tym czasie raczej słabo. Pozytywnie wyróżniały się niektóre kruszce.
Wprawdzie złoto nie jest najbardziej popularnym aktywem wśród polskich inwestorów, ale w ostatnich latach zapewniło sobie stabilną pozycję w portfelach czy raczej sejfach Polaków. Od wybuchu pandemii kupiliśmy prawie 70 ton tego kruszcu w monetach i sztabkach.
Stopa dywidendy dla indeksu S&P 500 w 2024 r. jest najniższa od ponad dwóch dekad. Natomiast dla WIG jest rekordowo wysoka.
Tegoroczny wyskok cen złota nie przyhamował zakupów banków centralnych na świecie. Według ostatnich danych Światowej Rady Złota (WGC) gromadzone przez banki centralne rezerwy złota zwiększyły się po dziesięciu miesiącach tego roku o 694 ton, czyli podobnie jak w rekordowym roku 2022, gdy złote zakupy napędzał wybuch wojny w Ukrainie.
Dotychczas nieomylne techniczne sygnały recesji na razie okazują się fałszywe. Spółki, szczególnie amerykańskie, prognozują poprawę wyników, wzrostowe trendy więc na giełdach powinny się utrzymać. Silna korekta jest jednak nieuchronna.
Od czasu pandemii chińska gospodarka przypomina bardziej wylegującą się pandę, symbol Państwa Środka, niż pędzącego tygrysa, z którym w przeszłości kojarzono najszybciej rozwijające się państwa Azji. Kończący się rok nie przyniósł zmiany tego obrazu, a przyszły, mimo wysiłków władz w Pekinie, również nie zapowiada poprawy.
W ostatnich kwartałach przez branżę przetoczyła się fala zwolnień, a wiele premier rozczarowało. Ale rynek nadal ma dobre perspektywy. Zapowiada się ciekawy rok.
W najbliższych kwartałach zarząd Seleny liczy na pozytywne efekty wypłat funduszy z KPO oraz wzrostu budownictwa mieszkaniowego. Niezależnie od tego stawia na dalszą dywersyfikację geograficzną i produktową.
Na rynkach finansowych widać było w poniedziałek zbliżające się wielkimi krokami święta: stopniowemu ograniczaniu ulegała aktywność i obroty.
Na początku listopada giełda w Tokio z sukcesem wdrożyła nową wersję systemu zawierania transakcji. W ramach przeprowadzonych zmian skrócono czas ich realizacji do milisekundy.
Pieniądze nie są samym celem w sobie. Kapitał dla inwestora, pieniądze dla ekonomisty powinny być jak kielnia dla murarza. Jeżeli celem będzie posiadanie coraz większej liczby kielni, nic nie zbudujemy – mówi Adam Szyszka, profesor Szkoły Głównej Handlowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas