Fundusze akcji polskich mają lepsze wyniki od indeksu dużych spółek

WIG20 notuje od początku roku kilkuprocentową stratę. Znacznie lepiej wypadają mWIG40 i sWIG80. Zarządzający poświęcają im więcej uwagi, w efekcie średnie wyniki funduszy są wyższe od WIG20 i WIG.

Publikacja: 29.03.2021 05:14

Fundusze akcji polskich mają lepsze wyniki od indeksu dużych spółek

Foto: Adobestock

Indeks dużych spółek jako jedyny z głównych indeksów GPW znajduje się w tym roku pod kreską. Co ciekawe, fundusze inwestycyjne prezentują się ogólnie lepiej od warszawskich blue chips. Zysków szukają wśród podmiotów o niższej kapitalizacji.

Modne firmy pod kreską

Średni wynik funduszy akcji polskich szerokiego rynku według ostatniej wyceny (24 marca) sięga 3,12 proc. To istotnie wyżej od WIG20, który w tym samym czasie stracił 4,23 proc. Wynik ten nie obejmuje oczywiście przeceny z czwartku, gdy indeks dużych spółek spadł do najniższych poziomów w tym roku. Z drugiej strony w piątek WIG20 mocno odreagował, a po południu notowany był na poziomie 1918 pkt, czyli sporo powyżej najwyższych poziomów z czwartku.

Jednym z najsłabszych walorów w tym roku w gronie dużych spółek jest Allegro, którego akcje uległy blisko 38-proc. przecenie. Można jednak założyć, że nie jest to popularna spółka wśród krajowych TFI. Zeszłoroczny debiut Allegro zdominowali inwestorzy zagraniczni. Drugim z najsłabszych podmiotów jest z kolei CD Projekt z wynikiem 23 proc. pod kreską. W tym przypadku także doszło do sporej redukcji w portfelach funduszy po zawodzie związanym z „Cyberpunkiem 2077".

GG Parkiet

Tegorocznym numerem jeden pozostają banki. Wśród czterech najmocniejszych pozycji są trzy tego typu instytucje – Santander, Pekao oraz PKO. Ta trójka wraz z JSW może pochwalić się dwucyfrową stopą zwrotu od początku roku.

Obserwujemy duże wahania notowań dwóch firm odzieżowych – LPP i CCC. Co ciekawe, ich wynik od początku roku nie robi większego wrażenia, bo wynosi odpowiednio 2 proc. zniżki oraz 2 proc. wzrostu.

Kluczem małe i średnie przedsiębiorstwa

Fundusze szerokiego polskiego rynku akcji wypadają znacznie lepiej od indeksu dużych spółek, jednak nie mają szans w zestawieniu z małymi oraz średnimi przedsiębiorstwami. mWIG40 do 24 marca zyskał 8,4 proc., z kolei sWIG80 aż 13,7 proc. Jednak fundusze akcji małych i średnich spółek nie mają już się czego wstydzić – przeciętna stopa zwrotu w tej grupie to 9,4 proc. WIG, który pojawia się najczęściej jako benchmark dla funduszy szerokiego rynku, był niemal dokładnie w tym samym miejscu, co na przełomie lat.

Właśnie inwestycje w małe i średnie spółki są kluczem do dobrego wyniku funduszy klasyfikowanych do grupy uniwersalnych. Na czele tej grupy znajduje się bowiem Quercus Agresywny. Wśród największych pozycji znajdziemy m.in. Erbud (4,17 proc. aktywów), Skarbca Holding, Dom Development, Mo-Bruk oraz Selenę. Łącznie zaś średnie spółki odpowiadają za 24,1 proc. aktywów, z kolei małe to aż 37,4 proc. Przedsiębiorstwa z WIG20 zajmują 27,6 proc. portfela.

Kolejny Agio Agresywny Spółek Wzrostowych niestety nie prezentuje aktualnych danych na temat orientacyjnej struktury portfela.

Trzecim pod względem wyników funduszem uniwersalnym jest Allianz Selektywny. Co ciekawe, w jego portfelu za 7,8 proc. aktywów odpowiada będący ostatnio pod presją CD Projekt. Wśród największych pozycji poza przedsiębiorstwami z WIG20 znajdziemy DataWalk, Ten Square Games, Kruk i Selvitę.

Dwucyfrowe zyski

Fundusz AgioFunds TFI zajmuje także czołowe miejsce wśród strategii akcji małych i średnich spółek, ze stopą zwrotu blisko 20 proc. Numerem dwa jest obecnie Investor Top 25 Małych Spółek, w którym czołówkę stanowią firmy technologii informatycznych, ochrony zdrowia oraz przemysłowe. Pierwszą trójkę w grupie „misiów" zamyka BNP Paribas Małych i Średnich Spółek, pod względem aktywów jeden z najmniejszych funduszy w tej kategorii.

Fundusze inwestycyjne
Prezes Uniqi TFI: Wyceny polskich akcji są atrakcyjne, ale trzeba zachować cierpliwość
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Fundusze inwestycyjne
Zarządzający Polaris FIZ: Fundamentalna wartość WIG20 to około 2700 pkt.
Fundusze inwestycyjne
Noble Funds TFI trafi do VeloBanku
Fundusze inwestycyjne
Fundusze obligacji długoterminowych to teraz faworyci ekspertów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Fundusze inwestycyjne
Blockchainowy rodzynek znów daje o sobie znać
Fundusze inwestycyjne
Obligacje długoterminowe nad wyraz atrakcyjne