Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) opublikował dokumenty związane z łagodzeniem wpływu epidemii koronawirusa europejski sektor bankowy. Określają m.in. oczekiwania EUNB w zakresie polityki dywidendowej banków i wypłaty zmiennych składników wynagrodzeń.
Urząd potwierdza pełne poparcie dla dotychczasowych działań poszczególnych organów nadzoru oraz wyraża oczekiwanie, że banki powstrzymają się od wypłaty dywidendy, czy innych form wypłaty zysku takich jak np. skupy akcji własnych. Komisja Nadzoru Finansowego tydzień temu nakazała polskim bankom zatrzymanie zysków i wzmocnienie kapitałów.
EUNB oczekuje też, że banki w „konserwatywny sposób" podejdą do kwestii wypłacania bonusów. W szczególności zaleca, aby banki odłożyły większość zmiennej części wynagrodzeń do wypłaty w przyszłości, gdy sytuacja się ustabilizuje, a także, aby w przewadze wynagrodzenia te były wypłacone w formie akcji. W Polsce nie pojawiły się jeszcze oficjalne informacje, aby KNF zalecił bankom podobny ruch.
EUNB zaproponował, aby dla raportowania z terminami od marca do maja tego roku instytucje nadzorcze samodzielnie oceniały "możliwe pole manewru w zakresie odroczenia terminów oraz by 1 miesiąc opóźnienia był terminem akceptowalnym". "Wszelkie przesunięcia terminów nie powinny stwarzać jednak zagrożenia dla bieżącego monitorowania ryzyka oraz sytuacji kapitałowej i płynnościowej. EUNB podkreśla znaczenie Filara 3 dla odbiorców zewnętrznych oraz zachęca banki i instytucje nadzorcze do zbadania potrzeby dodatkowych ujawnień w związku z epidemią"- napisano w komunikacie. Pojawiły się w Polsce nawet takie pomysły, aby banki mogły opublikować wyniki I kwartału łącznie z raportem za II kwartał.
W Polsce nie pojawiły się jeszcze oficjalne informacje, aby KNF zalecił bankom podobny ruch.