Sytuacja na rynkach 4 października - zdecydują dane NFP

Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że sytuacja rozstrzygnie się dopiero po godz. 14:30.

Publikacja: 04.10.2024 11:43

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Wtedy Departament Pracy USA zwyczajowo opublikuje swoje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia, nowych etatów poza rolnictwem, czy też dynamiki średniej płacy godzinowej. We wrześniu oczekuje się w zasadzie utrzymania status quo z sierpnia - stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc., oraz NFP wokół 140 tys., oraz dynamiki płac na poziomie 3,8 proc. r/r. Oczywiście lepsze dane zostałyby przyjęte optymistycznie podbijając szanse scenariusz soft-landingu w gospodarce. Wczoraj pozytywnym zaskoczeniem były dane ISM dla usług, choć wieczorem reakcje rynków były nerwowe na co wpływ miał komentarz prezydenta Joe Bidena, który przyznał, że kwestia ataku Izraela na irańskie instalacje naftowe jest dyskutowana. Trudno jednak ocenić, czy rzeczywiście USA dałyby temu zielone światło, o ile nie miałyby pewności, że taki ruch mogący podbić ceny ropy, nie zostanie zrównoważony czymś innym. Tymczasem pojawiają się nieoficjalne plotki, że Arabia Saudyjska mogłaby zdecydować się na rozpoczęcie wojny cenowej, gdyż jest mocno poirytowana działaniami Rosji i jej sojuszników w OPEC+.

W piątek rano najgorzej w zestawieniach wypadł dolar nowozelandzki, a najlepiej japoński jen, choć zmiany są kosmetyczne i tym samym nieco przypadkowe. Jak rynki mogą zareagować na dane z USA? Szanse na mocniejsze cięcie stóp przez FED (o 50 punktów baz.) spadły w ostatnich dniach do 32 proc. I raczej nie wzrosną. Dobre dane nie muszą jednak umocnić dolara, a bardziej podbiją pozytywny sentyment. Jeżeli Wall Street pójdzie w górę, to dolar może się osłabić. Zwłaszcza, że w przyszłym tygodniu tematem numer jeden będą zapiski FED w środę i inflacja CPI w czwartek.

EURUSD - rejon 1,10 powinien się obronić...

Oczywiście wiele będzie zależeć od tego, jak zostaną zinterpretowane dzisiejsze dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30, a także jak dalej potoczy się sytaucja wokół Iranu. Niemniej z technicznego punktu widzenia, jesteśmy w kluczowej strefie wsparcia przy 1,10, która bazuje na linii trendu wzrostowego, oraz minimach z połowy września. Skala odreagowania? Dopóki na rynkach będzie utrzymywać się pozytywny sentyment, dopóty rejon oporu przy 1,12 cały czas będzie w grze w perspektywie całego października.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Dane NFP w centrum uwagi
Waluty
Trudny dzień dla złotego
Waluty
RPP utrzymuje stopy bez zmian: Inflacja wciąż największym wyzwaniem
Waluty
DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 2 października - na rynku FX nie ma nerwowych reakcji
Waluty
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?
Waluty
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara