Tesla w handlu posesyjnym po publikacji raportu podrożała nawet o 5%. IBM zaraportował zgodne z oczekiwaniami wyniki, ale zapowiedź cięć zatrudnienia nie została dobrze przyjęta w tym przypadku. Choć wczorajsza sesja ponownie zamknęła się w pobliżu poziomu odniesienia, to jednak dziś o poranku notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy odbijają. S&P500 notowany jest powyżej 4000 pkt. W Europie po pozytywnym otwarciu Dax cofa się poniżej 15200 pkt.
Dziś poznamy rezultaty działalności Intela, Visa oraz Mastercard, ale uwaga rynków powoli przenosić się będzie w kierunku danych makroekonomicznych. Opublikowany zostanie pierwszy szacunek wzrostu gospodarczego w USA za IV kw, grudniowe dane o zamówieniach oraz cotygodniowa ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Odczyty te będą kształtowały oczekiwania przed przyszłotygodniową decyzją Fed. O ile rynek szeroko spodziewa się spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych do 25 punktów bazowych, to jednak ważny będzie ton komunikatu. Złagodzenie retoryki powinno wyraźnie sprzyjać ryzykownym aktywom. Pytanie jak rynek zinterpretuje dzisiejsze dane. Czy słabsze od oczekiwań odczyty będą pozytywnie odbierane, bo będą sprzyjały złagodzeniu przekazu ze strony Fed, czy podobnie jak przed tygodniem negatywnie przez wzrost ryzyka recesji.
Na rynku walutowym niewiele się dzieje, choć słabość dolara jest cały czas odczuwalna, a kurs EURUSD pozostaje przy 1.09. Zakomunikowanie zbliżającej się przerwy w podwyżkach stóp może wywołać jeszcze silniejszą przecenę amerykańskiej waluty. Jak na razie nie pomaga to jednak złotemu, który umiarkowanie traci na wartości zarówno wobec euro jak i dolara.
Wczoraj Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się na 25-punktową podwyżkę stóp, jednocześnie przechodząc do strategii wait and see. Poziom stóp jest obecnie najwyższy od ponad 15 lat. BoC ogłosił, że wstrzyma się teraz z kolejnymi decyzjami do chwili oceny wpływu wzrostu przeprowadzonych podwyżek na gospodarkę. Bank Kanady jest jednym z pierwszych dużych banków centralnych, który zadeklarował zatrzymanie procesu podnoszenia stóp procentowych, który miał pomóc w dążeniu do obniżenia inflacji z historycznie wysokich poziomów.
US500.f; D1