Jen testuje minima z 1998 roku, wyczekiwanie na inflację CPI w USA

Na globalnych rynkach walutowych wyraźnie daje się odczuć atmosferę wyczekiwania na dzisiejsze dane dotyczące inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja: 13.10.2022 11:49

Jen testuje minima z 1998 roku, wyczekiwanie na inflację CPI w USA

Foto: parkiet.com

Większość par walutowych porusza się w konsolidacji przed publikacją, zaplanowaną na godzinę 14:30 polskiego czasu. Sam indeks amerykańskiego dolara oscyluje w wąskim ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 113 pkt., z kolei notowania EUR/USD utknęły w okolicach 0,97.

Zupełnie inna sytuacja dotyczy japońskiego jena, który ostatnio przyciąga uwagę inwestorów ze względu na swoją wyjątkową słabość i desperackie próby wsparcia lokalnej waluty interwencjami Banku Japonii. Kurs USD/JPY wczoraj po raz kolejny zwyżkował, doprowadzając notowania tej pary walutowej do poziomu niemal 147. Dzisiaj rano kurs USD/JPY porusza się tuż poniżej tej bariery, ale ważne jest przede wszystkim to, że poziomy te są już bliskie wieloletniemu maksimum na tej parze walutowej – które zostało osiągnięte w sierpniu 1998 r. i wynosiło 147,64.

Nerwowa atmosfera nadal panuje na rynku brytyjskiego funta. Inwestorzy ze zniecierpliwieniem wyczekują dalszych informacji dotyczących zagrożonych niewypłacalnością funduszy emerytalnych oraz planów związanych z interwencyjnym skupem obligacji. Oficjalne komunikaty wspominają o zakończeniu skupu 14 października, jednak wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, jakoby BoE sygnalizował prywatnie swoim dłużnikom, że jest gotowy na przedłużenie go, jeśli będzie wymagała od tego sytuacja na rynku finansowym. W międzyczasie rząd brytyjski oznajmił, że nie ma zamiaru wycofywać się ze swojego planu cięć podatków ani redukować wydatków – czyli będzie kontynuował swoje kontrowersyjne działania.

OKIEM ANALITYKA – Wyczekiwanie na dane dot. inflacji w USA

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym jest podporządkowana głównie informacjom związanym z odczytem inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Ich publikacja zaplanowana jest na 14:30 polskiego czasu – a oczekiwania dotyczące reakcji Fed na dane bywają różne.

Oficjalny rynkowy konsensus w kwestii odczytu wrześniowej inflacji w USA wynosi 8,1% rdr. Z jednej strony, jest to niżej niż czerwcowe maksimum na poziomie 9,1% rdr i późniejsze letnie odczyty, wynoszące odpowiednio 8,5% rdr i 8,3% rdr. To byłby argument za nieco łagodniejszym podejściem Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej.

Z drugiej strony, odczyt przekraczający poziom 8% nadal byłby mało pocieszający w kontekście sytuacji w amerykańskiej gospodarce i mógłby skłonić Fed do powtórzenia swojej niedawnej retoryki: tej mówiącej, że jest zbyt wcześnie na odtrąbienie sukcesu w walce z inflacją. W takim wypadku jest duża szansa na to, że nawet jeśli odczyt będzie zgodny z oczekiwaniami lub minimalnie niższy, to Fed i tak nie będzie chciał zmieniać dotychczasowego kierunku swoich działań.

Te informacje sprzyjają wysokim wycenom dolara, ale warto mieć na uwadze fakt, że są one w dużym stopniu uwzględnione na rynku tej waluty. Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że Fed wielokrotnie informował o stawianiu walki z inflacją na szczycie listy priorytetów, więc te informacje zostały już zdyskontowane – a to z kolei w pewnym stopniu ogranicza potencjał do zwyżek notowań dolara.

Sporządziła: Dorota Sierakowska – analityczka Domu Maklerskiego BOŚ

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie