Jen zyskuje dzięki napiętej sytuacji geopolitycznej

Poniższy diagram pokazuje stopy zwrotu dla jena od 6 kwietnia (wtedy, wieczorem zaczęły pojawiać się pierwsze spekulacje o konieczności rozwiązania militarnego w Syrii) do dzisiaj – widać wyraźnie, że zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także we wzajemnych relacjach pomiędzy światowymi mocarstwami (USA, Rosja, ale i też Chiny ze względu na coraz twardszy kurs wobec Korei Północnej), tradycyjnie stało się paliwem dla zwyżek japońskiej waluty.

Publikacja: 11.04.2017 17:25

Źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSA FX

Źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSA FX

Foto: DM BOŚ

Wykres tygodniowy USD/JPY

Wykres tygodniowy USD/JPY

Foto: DM BOŚ

Na razie ta sytuacja nie prowadzi do nadmiernej aktywności japońskich oficjeli, którzy zwyczajowo byli przeciwko nazbyt szybkiej aprecjacji jena, choć oficjalnie mowa była zawsze o nadmiernej, niepożądanej zmienności na rynkach, oraz spekulacyjnych ruchach.

Wykres tygodniowy EUR/JPY

Wykres tygodniowy EUR/JPY

Foto: DM BOŚ

Niemniej w ostatnich miesiącach sytuacja się nieco zmieniła – oczekiwania związane z globalnym ożywieniem inflacji (chociaż nie widać tego jeszcze w danych z Japonii) zwiększyły presję na Bank Japonii odnośnie dyskusji nt. konieczności wyjścia z ultra-luźnej polityki (ujemne stopy procentowe i gigantyczny program QE). Na razie jednak są one skutecznie ucinane, choć sam prezes Kuroda przyznał w ostatnich dniach, iż Bank byłby na taką konieczność raczej dobrze przygotowany (czyli, że coś jest jednak na rzeczy). A tego typu spekulacje mogą w dłuższym horyzoncie umacniać jena.

Wątek USD/JPY to jeden z kluczowych elementów, który wpływa obecnie na koszyk BOSSA USD. Technicznie scenariusz spadkowy nie został jednak jeszcze przesądzony – nie udało się zejść poniżej minimów z ostatnich dwóch tygodni tj. 110.10 i 110,12.

W kontekście ryzyk związanych z wyborami we Francji (silna pozycja Melenchona może sporo zamieszać w przepływach elektoratów przed drugą turą wyborów) bardziej „konkretnie" zdaje się wyglądać układ na EUR/JPY. Po przebiciu linii wzrostowej trendu na początku tygodnia, kierujemy się teraz w stronę wsparcia z przełomu sierpnia i września ub.r. przy 114.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?