Podbicie napięć na linii USA-Chiny, USD/PLN przy oporze

Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN, pomimo spadkowego sygnału na eurodolarze.

Publikacja: 20.05.2019 08:00

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3022 PLN za euro, 3,8583 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8161 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9081 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,896% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem weekendu jest informacja, iż Google (Alphabet Inc) zawiesza współpracę z Huawei zarówno na poziomie hardware jak i software. Wedle agencji Reuters jest to wynikiem rozporządzeń podpisanych przez D. Trump'a. Trudno rozpatrywać ruch ten jedynie w ramach prowadzonych „wojen handlowych" z Chinami, gdyż na kroki ograniczające udział chińskiego giganta w rynku publicznym (5G) zdecydowało się wcześniej już kilka państw (m.in. Australia czy NZ). W tle od początku pojawiają się zarzuty o potencjalne szpiegostwo.  Same rynki pozostają jednak stabilne – zarówno w przypadku FX (juan) jak i giełd w Azji. SSE Comp traci ok. 0,6%. Początek tygodnia przynosi kosmetyczny spadek eurodolara, co lokalnie może podbić nieco podaż na EM. Inwestorzy czekają na zbliżające się wybory do PE oraz dalszy rozwój wypadków związanych z negocjacjami na linii USA-Chiny.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji z rynku krajowego. Globalnie w kalendarzu mamy dziś inflację PPI z Niemiec oraz wystąpienia członków FED.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN forsuje opór w rejonie 3,8522-3,86 PLN. Wybicie ww. zakresu otwierać będzie najpewniej przestrzeń do wzrostu kursu do okolic 4 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro