PLN w konsolidacji, rynek wyczekuje kolejnych informacji z frontu negocjacyjnego

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi powrót krajowych inwestorów na rynek, nieznacznie słabszego PLN.

Publikacja: 12.11.2019 08:26

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Globalnie inwestorzy czekają na kolejne doniesienia z frontu negocjacji handlowych. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2723 PLN za euro, 3,8719 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8811 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9748 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,165% w przypadku obligacji 10-letnich.

Dzień wolny od handlu w PL przyniósł lekkie spadek kwotowań polskiej waluty na bazie mocniejszego dolara. Globalni inwestorzy wyczekują kolejnych doniesień (dzisiejszy NY Economic Club i wystąpienie D. Trump'a) z frontu negocjacji handlowych. Ponownie po okresie pozytywnej narracji okazuje się, iż Trump jest przeciwny cofnięciu ostatnich ceł i obostrzeń, co Pekin uznawał za niezbędne w celu podpisania umowy „phase-one". Potencjalne podpisanie dokumentu na linii Chiny – USA traktowane jest ostatnio na rynku jak czynnik tłumaczyć ruchy typu risk-on, w tym na walutach EM. W przypadku PLN wydaje się jednak, iż przestrzeń do dalszych wzrostów pozostaje ograniczona, a rynek szuka impulsu do wygenerowania korekty wzrostowej na parach.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP opublikuje jedynie raport dot. inflacji za listopad. Na szerokim rynku trwają spekulacje dot. kształtu brytyjskiej sceny politycznej po wyborach oraz kolejnych „przecieków" z negocjacji handlowych.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN podbija do okolic 4,27 PLN. Bossa PLN testuje wsparcie w okolicach 90 pkt. W dalszym ciągu jesteśmy świadkami próby wygenerowania korekty wzrostowej na parach związanych z PLN – brak wyraźnego zainteresowania CEE powoduje jednak ruchy w ramach lokalnych konsolidacji.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro