Australijski pretekst

Władze australijskiego stanu Victoria, gdzie od pewnego czasu notuje się sporo nowych zakażeń COVID-19 (671 w niedzielę), ogłosiły dzisiaj decyzję o zacieśnieniu restrykcji - od 6 sierpnia będzie obowiązywał trzeci poziom zagrożenia, a w Melbourne od wczoraj obowiązuje czwarty.

Publikacja: 03.08.2020 17:04

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

To oznacza m.in. ograniczenia w opuszczaniu domów (tylko w warunkach wyraźnej potrzeby), oraz zamknięcie centrów handlowych, barów, restauracji itd., oraz przywrócenie nauki zdalnej przez młodzież szkolną. Innymi słowy powracają restrykcje dość zbliżone do tych, które były na wiosnę.

Teoretycznie jest tak w jednym stanie Australii, ale drugim najbardziej zaludnionym, co w efekcie będzie rzutować na perspektywy całej australijskiej gospodarki. Dla rynków będzie to też sygnał, że obostrzenia obecne na wiosnę mogą powrócić.

Wykres dzienny AUDUSD

Wykres dzienny AUDUSD

Foto: DM BOŚ

Na wykresie "aussie" widać kontynuację tendencji spadkowej zapoczątkowanej w piątek. Kluczowe wsparcie to rejon 0,7061. Istotne mogą okazać się informacje po jutrzejszym posiedzeniu Banku Australii - prezes Lowe wykluczał w ostatnich tygodniach możliwość wdrożenia ujemnych stóp procentowych, ale mogą pojawić się wypowiedzi zapowiadające zwiększenie skali QE.

Informacje z Australii przełamują pewien schemat myślowy z ostatnich tygodni (nic strasznego nie może się stać, gdyż lockdowny nie powrócą). Optymizm widać na rynkach akcji - inwestorzy liczą na rychłe uchwalenie czwartego pakietu fiskalnego przez Kongres? Do przyspieszenia negocjacji wezwał dzisiaj Donald Trump. Dolar jednak kontynuuje obserwowane rano odbicie na szerokim rynku. Dane makro z USA wypadły mieszanie - w lipcu cofnął się przemysłowy PMI, a ISM wzrósł tylko nieznacznie. Negatywnej reakcji na to zbytnio nie ma, co może być dowodem na zmianę podejścia inwestorów. Zwracałem na to uwagę w rannym wpisie. Na EURUSD mimo dobrych odczytów PMI ze strefy euro mieliśmy dzisiaj zjazd do wsparcia przy 1,1697 (dołek z 28 lipca), które na razie spełniło swoją rolę. Negatywne sygnały daje jednak dzienny RSI9, który narusza półtoraroczną linię trendu wzrostowego.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Foto: DM BOŚ

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie