PLN mocniejszy, rynek czeka na finalne wyniki wyborów w USA

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podwyższoną zmienność na dolarze wraz ze spływaniem danych z kolejnych stanów w USA.

Publikacja: 04.11.2020 07:32

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Zmienność na głównej parze walutowej rzutuje nieco na wahania na EM/CEE. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5584 PLN za euro, 3,9120 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2613 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0499 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,168% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynkach podbijają zmienność w rytm spływających danych z USA. Wedle ostatnich doniesień Trump wygrał w większości tzw. swing-states, m.in. na Florydzie o Ohio, co zbliża go do Bidena. Po początkowym wyraźnym wskazaniu Bidena głosy elektorskie zaczynają się zrównywać, a na rynku pojawia się coraz więcej depesz dot. potencjalnej niepewności w kolejnych dniach. Modele zaczynają przechylać się w stronę reelekcji Trumpa. W konsekwencji obserwujemy umocnienie się dolara. PLN reaguje proporcjonalnie na zmiany na głównej parze. EUR/PLN przetestował okolice 4,54 PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wydarzeń makro z rynku lokalnego. MF poda podaż na piątkową aukcję zamiany. W centrum uwagi pozostają wybory w USA.

Z rynkowego punktu widzenia widocznym jest, iż okolice oporu na 4,63 PLN zadziałały, a poprawa globalnego sentymentu pozwoliła na dynamiczną korektę wzrostową na PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?