Restrykcje niestraszne rynkom

Trudno powiedzieć, aby ostatnie dni przyniosły wiele pozytywnych informacji. W USA mamy rekordowe statystyki pandemii, w Niemczech wchodzą nowe obostrzenia, nadal nie ma porozumienia ws. Brexitu. Tymczasem na rynkach nadal leje się szampan.

Publikacja: 14.12.2020 10:00

dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista XTB

Foto: materiały prasowe

Tym, co napędzało rynkowy optymizm w ostatnim czasie były nadzieje na skuteczną szczepionkę i jej wpływ na perspektywy gospodarcze. W USA szczepienia rozpoczynają się dziś. To nie zmienia faktu, że obecnie druga fala pandemii jest tam niezwykle dotkliwa – dziennie notowanych jest ponad 200 tys. przypadków oraz 2-3 tys. zgonów. Sytuacja uległa pogorszeniu także w Niemczech, które jak do tej pory dość dobrze radziły sobie z pandemią (przynajmniej na tle reszty Europy) – rekordowa ilość zachorowań i zgonów oznacza jednak nowe restrykcje, które obowiązywać mają aż do 10 stycznia. Odcisnęło się to na notowaniach rynkowych w piątek, ale dziś w zasadzie nie ma już po tym śladu. Nadal dominującą tendencją jest beznamiętne kupowanie każdego, choćby najmniejszego dołka. Dziś rano powodem (pretekstem?) do optymizmu jest przedłużenie negocjacji z Wielką Brytanią po tym, jak brak porozumienia wydawał się coraz bardziej realnym scenariuszem.

Ten tydzień zapowiada się całkiem ciekawie. To będzie ostatni tak intensywny tydzień publikacji i wydarzeń w tym roku. Sporo danych opublikowanych zostanie w USA, m.in. produkcja (wtorek) oraz sprzedaż (środa). Ze względu na święta już w środę poznamy wstępne PMI za grudzień. Jutro opublikowane będą też miesięczne dane z Chin, zaś wisienką na torcie będzie posiedzenie Fed (środa).

Złoty korzysta z globalnego optymizmu i kontynuacji wzrostów na parze EURUSD. Dziś o 9:45 dolar kosztuje 3,6547 złotego, euro 4,4388 złotego, frank 4,1183 złotego, zaś funt 4,8967 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?