OT Logistics mierzy się z negatywnymi trendami

Ten rok jest dla portowo-logistycznej grupy trudny przede wszystkim za sprawą stagnacji w imporcie węgla energetycznego, spowolnienia w branży metalurgicznej i hutniczej oraz stosunkowo słabych przeładunków agro.

Publikacja: 18.09.2024 09:48

OT Logistics mierzy się z negatywnymi trendami

Foto: materiały prasowe

W II kwartale grupa kapitałowa OT Logistics wypracowała 81,6 mln zł przychodów i ponad 2 mln zł zysku netto. W ujęciu rok do roku spadły odpowiednio o 47,8 proc. oraz o 94,2 proc. Porównując je trzeba przede wszystkim pamiętać, że rok temu firma działała w wyjątkowo sprzyjającym otoczeniu rynkowym. Przede wszystkim doszło wówczas do przekierowania transportu znaczącej części towarów masowych z kolei na drogę morską za sprawą trwającej wojny w Ukrainie oraz zmian w łańcuchach logistycznych dostaw w Europie.

W portach zmalały przeładunki towarów masowych

W tym roku grupa OT Logistics jak i cała branża portowo - logistyczna działa już w bardzo wymagających warunkach rynnowych, na które złożyło się kilka negatywnych trendów. „To utrzymująca się stagnacja w imporcie węgla energetycznego, spowolnienie w branży metalurgicznej i hutniczej oraz słabsze przeładunki agro będące wynikiem rozregulowania tego segmentu i ograniczoną podażą zbóż na eksport w związku z niskimi cenami na rynkach międzynarodowych” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Kamil Jedynak, prezes OT Logistics.

W tym roku spadki przeładunków towarów masowych (węgla, rudy żelaza i koksu) odnotował m.in. zależny OT Port Świnoujście, a towarów agro OT Port Gdynia. Z kolei wzrosły przeładunki towarów drobnicowych, i to w obu portach należących do grupy, głównie za sprawą ładunków ro-ro i nawozów.

Zarząd OT Logistics zauważa, że sytuacja w branży portowej nadal jest trudna. Powoli zarząd zaczyna jednak obserwować oznaki poprawy trendów. W najbliższym czasie oczekiwane jest zwłaszcza ożywienie gospodarcze oraz wzrost transportowanych ładunków, zarówno w obszarze energetyczno-hutniczym, jak i agro.

OT Logistics kontynuuje projekty rozwojowe

Mimo niesprzyjającego otoczenia OT Logistics kontynuuje projekty rozwojowe. „Cały czas realizujemy założony w strategii intensywny program inwestycyjny, którego celem jest doprowadzenie do jak największej uniwersalności naszych portów, jak i transformacji cyfrowej całej grupy. W toku są także projekty mające wygenerować nowe strumienie ładunkowe stabilizujące przychody w przyszłości” - zapewnia Jedynak.

Dla OT Logistics priorytetem są dziś inwestycje m.in. w urządzenia i sprzęt przeładunkowy, magazyny czy place składowe. W Gdyni grupa rozbudowuje bazę magazynową, co ma pozwolić zwiększyć pojemności składowe dla zbóż do 160 tys. ton. Z kolei zdolności przeładunkowe wyniosą w tym zakresie 3 mln ton rocznie.

„Naszym flagowym projektem jest rozpoczęty proces inwestycyjny związany z budową nowoczesnego terminala agro w OT Port Świnoujście z ratą dobową 20 tys. ton, gdzie już dysponujemy zdolnością składową na 100 tys. ton zbóż” - twierdzi Karol Bowżyk, członek zarządu OT Logistics.

Transport
Wezwanie na Drozapol na finiszu
Transport
PKP Cargo musi radzić sobie z kolejnymi problemami
Transport
Pracownicy PKP Cargo stracą kolejne przywileje?
Transport
PKP Cargo składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Transport
W grupie PKP Cargo doszło do zmian na kluczowych stanowiskach
Transport
Chcemy, aby zwolnienia grupowe przebiegły szybko i sprawnie