PKP Cargo podpisało z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) i Polskim Taborem Szynowym (PTS) list intencyjny o współpracy przy realizacji projektów związanych z szeroko rozumianym towarowym transportem kolejowym. W związku z tym już zidentyfikowały dwa główne obszary działania.
Pierwszy obejmuje konsolidację w grupie ARP potencjału taborowego, poprzez nabycie przez PTS od giełdowej spółki składników majątku, w tym nieruchomości i ruchomości, zlokalizowanych na terenie byłej fabryki wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej w woj. podkarpaciem. Transakcja ma być sfinansowana przez ARP. Jej podstawowym celem jest odtworzenie potencjału zakładu w Gniewczynie w zakresie naprawy i produkcji taboru kolejowego.
Drugi obszar współpracy wiąże się ze zlecaniem przez PKP Cargo usług utrzymania taboru posiadanego przez spółkę, a także nabywania nowego. Oba działania mają pomóc w realizacji celu klimatycznego oraz wychodzić naprzeciw założeniom tzw. „Zielonego Ładu” i zwiększeniu udziału transportu kolejowego w łańcuchach dostaw.
List intencyjny ma obowiązywać przez sześć miesięcy lub do dnia podpisania ewentualnej umowy, bądź rozwiązania zawartego porozumienia. Dziś stanowi punkt wyjścia do dalszych prac i negocjacji. Z tego też powodu nie stanowi prawnie wiążącej umowy.
PKP Cargo już ponad rok temu odkupiło od słowackiej firmy Forespo majątek po dawnej fabryce w Gniewczynie Łańcuckiej. Na nabyte aktywa składa się 33 ha gruntów, na których stoją hale fabryczne o powierzchni 4 ha. PKP Cargo przejęło również 7,5 km torów. Wartość umowy wyniosła 7,4 mln euro, wówczas równowartość 33 mln zł. Giełdowa spółka zapewniała po transakcji, że to pierwszy etap inwestycji, której celem jest wznowienie w kupowanym zakładzie produkcji wagonów towarowych.