Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata

Biznes apeluje o opracowanie „narodowej strategii metawersum”, która pozwoli wykorzystać potencjał tej zaawansowanej technologii.

Publikacja: 07.05.2024 06:00

Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata

Foto: Adobestock

Wartość polskiego rynku metawersum, a więc rozwiązań wykorzystujących wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR/AR), w najbliższej dekadzie ma sięgać od 5 do nawet 10 mld euro – wynika z prognozy koncernu Meta. Z kolei, jak wskazuje Związek Cyfrowa Polska (ZCP), spodziewany wzrost wykorzystania tej technologii nad Wisłą w tym okresie wyniesie nawet 40 proc. rocznie.

ZCP wystąpił właśnie do rządu o stworzenie ram, które pomogą wykorzystać ów potencjał. Apeluje o opracowanie „narodowej strategii metawersum”, która umożliwi budowę ekosystemu łączącego przedsiębiorstwa, start-upy, uniwersytety, instytucje badawcze i dostawców rozwiązań VR/AR. Postulaty trafiły do Ministerstwa Cyfryzacji.

Świadomość metawersum

Technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI) czy metawersum rewolucjonizują sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i komunikujemy. O ile Bruksela zajęła się już tematem AI, a resort cyfryzacji powołał zespół doradców dla tego typu zagadnień i prowadzi prekonsultacje dotyczące wdrożenia unijnego AI Act, o tyle w przypadku VR/AR potrzeba podobnego impulsu.

– Stoimy w obliczu bezprecedensowego rozwoju innowacji i gwałtownego postępu technologicznego, a niezwykłość tego czasu polega na przenikaniu się granic między rzeczywistością i światem cyfrowym. Technologie AI i metawersum niosą ogromny potencjał dla rozwoju gospodarczego i naukowego naszego kraju, a co za tym idzie, działających tu przedsiębiorstw i uczelni – mówi Andrzej Horoch, szef komitetu ds. metawersum w ZCP. – Polska musi zrobić wszystko, aby wykorzystać tę szansę – dodaje.

Resort cyfryzacji przekonuje, że ma świadomość znaczenia metawersum dla rozwoju cyfryzacji. – To jeden z obszarów, które analizujemy pod kątem uwzględnienia w powstającej strategii cyfryzacji – wyjaśnia Jowita Bieda z biura komunikacji ministerstwa.

Kilka rekomendacji opracowało ZCP: postuluje wdrożenie „piaskownic” regulacyjnych, rozwój edukacji cyfrowej, szkoleń w metawersum, a także powołania grupy roboczej przy MC. Michał Kanownik, prezes ZCP, twierdzi, iż w celu oswajania społeczeństwa z technologią immersyjną zainicjowany mógłby zostać projekt „Metawersum Polskiej Kultury” – chodzi o stworzenie wirtualnej przestrzeni, do której trafiłyby cyfrowe repliki zabytków, dzieł sztuki i awatary postaci historycznych.

Inwestycyjne ryzyko

Wśród postulatów jest też plan stworzenia programu wsparcia operacyjnego dla firm (jego elementem miałoby być finansowanie wdrożeń testowych i badań). Jednak część ekspertów jest sceptyczna. – Państwowe finansowanie dla twórców innowacyjnych technologii jest w dużej mierze biurokratycznym spowalnianiem rozwoju, bo w momencie projektowania technologii niemożliwe jest posiadanie pełni wiedzy na temat produktu końcowego, co utrudnia rozliczenie takiego grantu – zaznacza Krzysztof Paczuski ze spółki Upmedic.

Jego zdaniem lepiej publiczne środki wykorzystywać do stymulowania potencjalnych odbiorców technologii i zmniejszania po ich stronie ryzyka inwestycji w nowatorskie rozwiązania.

Generatywna sztuczna inteligencja i tzw. metaverse przemysłowy to – wedle Deloitte – najważniejsze tegoroczne trendy technologiczne. Ścibor Łąpieś, partner Deloitte, zauważa, że rozszerzona rzeczywistość już dziś przyczynia się do wzrostu przychodów firm. – Na przykład zastosowanie przez producentów odzieży technologii AR w swoich aplikacjach umożliwia im większe różnicowanie oferty i dotarcie do klienta. Dzięki AI wkrótce będziemy wykorzystywać rozszerzoną rzeczywistość do tworzenia modeli 3D z obrazów 2D, co ułatwi sposób obsługi klienta i prezentacji towarów – dodaje.

Technologie
Creotech rusza z ABB. Po jakiej cenie sprzeda akcje?
Technologie
Klamka zapadła. Duży pakiet akcji Asseco zmienił właściciela
Technologie
cyber_Folks zawarł przyrzeczone umowy sprzedaży akcji Shoper za łącznie 547,5 mln zł
Technologie
Afera Legimi uderzyła w kwartalne dane spółki. Rok jednak nad kreską
Technologie
Simple, Sygnity, a teraz przyszedł czas na Asseco. Jakie plany ma grupa TSS?
Technologie
Duże zmiany w Asseco. Pojawił się ciekawy inwestor branżowy