Polskie firmy ostro ruszyły do wdrożeń sztucznej inteligencji

Co piąta średnia i duża firma ma już za sobą wprowadzenie takich rozwiązań, 42 proc. jest w trakcie – wynika z badania EY.

Publikacja: 07.11.2023 21:00

Polskie firmy ostro ruszyły do wdrożeń sztucznej inteligencji

Foto: Adobe Stock

Z badania EY przeprowadzonego we wrześniu wśród średnich i dużych polskich przedsiębiorstw jasno wynika, że biznes widzi coraz większy potencjał w takich rozwiązaniach.

Co druga firma skupia się na rozwiązaniach z zakresu obsługi klienta wykorzystujących uczące się algorytmy, w 40 proc. chodzi o działy sprzedaży, a 37 proc. IT i cyberbezpieczeństwie. Co więcej w nadchodzących 18 miesiącach znaczące zwiększenie wydatków na wdrożenia sztucznej inteligencji zapowiada 18 proc. firm, a w 41 proc. nastąpi nieznaczny wzrost. – Do tych rozwiązań podchodzą z dużą otwartością, ale i pragmatyzmem, który wymusza pewną ostrożność. Przekłada się to na stopniową eksperymentację i adaptację w wybranych obszarach działalności firmy – mówi Ewa Nowakowska, partnerka w zespole Technology Consulting, EY Polska. – W kolejnych miesiącach należy się spodziewać dynamicznego rozwoju procesu wprowadzenia rozwiązań sztucznej inteligencji do firm, zwłaszcza wśród organizacji mających za sobą pierwsze doświadczenia.

63 proc.

firm w Polsce w najbliższych 18 miesiącach planuje zwiększyć wydatki na narzędzia oparte na wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Głównym motywatorem we wdrażaniu rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji dla firm w Polsce jest automatyzacja procesów wewnętrznych na co wskazuje 40 proc., z kolei 34 proc. mówią o możliwości lepszego dotarcia do klientów.

50 proc.

firm w projektach opartych na sztucznej inteligencji skupia się na rozwiązaniach z zakresu obsługi klienta, mniej popularne są one w HR czy IT

– W perspektywie 2024 roku większość firmy szuka oszczędności np. przez optymalizację procesów wewnętrznych – do czego skłania podwyżka płacy minimalnej. Przyszły rok będzie również czasem, gdy polskie firmy będą już oswojone ze sztuczną inteligencją oraz benefitami, jakie ze sobą niesie i będą coraz bardziej gotowe, aby zacząć wdrażać rozwiązania na bazie AI – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński, partner zarządzający w Unity Group. – Implementacja AI dotyka często fizycznie produktów, np. poprzez wejście w proces produkcji lub jako część produktu. Dlatego najwięcej dużych inwestycji spodziewamy się w firmach produkcyjnych oraz rozwijających własne produkty usługowe.

Czytaj więcej

Wydatki na IT w 2024 roku urosną mocniej niż w tym roku

Mimo to jest też świadomość ryzyka. – Wiele osób wyraża pogląd, że AI przyczyni się do utraty miejsc pracy. Być może w krótkim terminie zmniejszy się zapotrzebowanie na proste i powtarzalne czynności, jednocześnie jednak powstają też miejsca pracy bardziej specjalistyczne, takie, w których my – ludzie – jesteśmy w stanie lepiej wykorzystywać nasz potencjał – uważa Artur Pajkert, chief marketing officer cyber_Folks. – To trochę tak, jak USG, które w świecie medycyny nie tyle doprowadziło do utraty pracy przez lekarzy, co wymagało zdobycia nowych kwalifikacji i radykalnie poprawiło możliwości diagnostyczne.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska