W niektórych firmach obserwujemy obecnie silną presję na zwiększanie produktywności pracowników, szczególnie w działach sprzedaży. Polega to między innymi na nieformalnym wydłużeniu czasu pracy czy podziale tej samej ilości obowiązków na zespół znacznie pomniejszony przez redukcję etatów. Dotyczy to szczególnie rynku MSP, ale daje się też zauważyć w niektórych korporacjach międzynarodowych. Trudna sytuacja wzmacnia także presję na obniżanie wydatków. Spadek przychodów pociąga za sobą redukcję kosztów w wielu dziedzinach: zatrudnieniu, reklamie czy wreszcie w inwestowaniu w technologie IT. Czy jest to właściwa droga? Tylko na krótką metę, bo w dłuższym okresie istnieje ryzyko, że ludzie i klienci zdecydują się na zmianę, która spowoduje odejście z firmy wiedzy, doświadczenia i... wartości.
ROZWIĄZANIE:
W skutecznym działaniu firmy kluczowa jest jakość informacji, jakie organizacja wykorzystuje. Ważny jest też sposób ich przekazywania i udostępniania użytkownikom zgodnie z rolą pełnioną przez nich w firmie. Dlatego wśród doświadczonych praktyków często można spotkać opinię, że właśnie w tej chwili jest dobra okazja do tego, żeby skutecznie budować przewagę konkurencyjną. Budować - między innymi poprzez wykorzystanie nowych metod zarządzania, wspartych przez nowoczesne rozwiązania informatyczne. Należą do nich rozwiązania klasy ERP, CRM czy Business Intelligence.
Jakich informacji potrzebuje firma rozwijająca się? Odpowiedź jest teoretycznie prosta: wszystkich, które pozwolą nam przekonać do siebie i utrzymać klientów. Jest to istotne dlatego, że baza klientów jest jedną z najważniejszych wartości niematerialnych firmy, o którą trzeba dbać. Prawidłowa baza wiedzy, to taka, która pozwala na ocenę relacji z klientami i odpowiedź na kilka istotnych pytań, m.in:
- Jakich klientów chcemy pozyskać?