2025 r. zdominują boty, kwanty i... hakerzy

W przyszłym roku ton światu technologii nadawać ma sztuczna inteligencja – przekonują pytani przez „Parkiet” eksperci. I zapowiadają, że AI zmieni rynek, wpłynie na pracodawców oraz zatrudnienie. Sporo zawodów ulegnie zmianie, a roboty zyskają nowe możliwości.

Publikacja: 26.12.2024 09:27

W jakim kierunku w 2025 r. będzie rozwijał się świat technologii? Zdaniem ekspertów zyskają na znacz

W jakim kierunku w 2025 r. będzie rozwijał się świat technologii? Zdaniem ekspertów zyskają na znaczeniu technologie kosmiczne, robotyka i sektor obronny

Foto: Adobe Stock

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, z którym mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch lat, nie zamierza zwalniać – rok 2025 przyniesie, bez wątpienia, dalszy technologiczny skok. Analitycy prognozują, że w przyszłym roku czeka nas jednak również postęp w zakresie technologii kwantowych oraz robotyki. Te rewolucyjne zmiany postawią jednak masę wyzwań, w tym tych związanych z rynkiem pracy i cyberbezpieczeństwem.

Czytaj więcej

Czy Musk chce zdobyć tajne technologie?

Humanoid zastąpi nas w pracy?

Piotr Matysik, wiceprezes Hubexo, przekonuje, że sztuczna inteligencja pozostaje na czele technologicznych trendów z potencjałem do fundamentalnego przekształcenia biznesu. I wskazuje na najnowsze badania Marketplanet, z których wynika, że AI znacząco ułatwi codzienną pracę. Tak przynajmniej sądzi niemal dwóch na trzech ankietowanych.

Piotr Herstowski, menedżer w KODA.AI, przywołuje natomiast raport Gartnera, z którego wynika, że kluczowym trendem w przyszłym roku będzie rozwój tzw. agentów AI. Jak wyjaśnia, chodzi o technologię umożliwiającą autonomiczne podejmowanie decyzji przez protokoły AI. – To może doprowadzić do rewolucji na wielu rynkach – podkreśla.

Opinia:
Technologie kwantowe usprawnią sektor energetyki

Mariusz Jurak wiceprezes zarządu Sygnity SA
Sztuczna inteligencja z impetem wkroczyła do świata biznesu. W 2025 r. będziemy obserwować wzrost liczby projektów z wykorzystaniem AI zarówno w sektorze finansowym, jak też w mediach i przemyśle. Sektor zbrojeniowy również stoi przed wyzwaniem wykorzystania tej technologii. Pomimo wielu wątpliwości natury prawnej, jak i tej związanej z ewentualnym wpływem AI na rynek pracy technologia ta jest w stanie zwiększyć efektywność organizacji. Automatyzacja oraz optymalizacja procesów to kluczowe obszary. Wzrost efektywności przedsiębiorstw to ogromne korzyści dla gospodarki. Taki efekt przyniosą też komputery kwantowe – w perspektywie dziesięciu lat staną się powszechnie dostępne dla biznesu, co wpłynie na dynamiczny rozwój w każdej dziedzinie. Technologie kwantowe usprawnią sektor energetyki w zakresie wytwarzania oraz dystrybucji, wpłyną na jakość i dostępność danych gromadzonych w rozproszonej sieci serwerów.
W ostatnich latach obserwowaliśmy dynamiczne zmiany związane z bezpieczeństwem i sposobem zarządzania danymi. Postępujący rozwój technologii chmurowych zapewni jeszcze większą łatwość wdrożenia i wykorzystania, a także wpłynie na lepszą skalowalność usług przy zachowaniu wysokiego poziomu ich dostępności oraz bezpieczeństwa.

Ale rok 2025 zapowiada się także jako czas dynamicznego rozwoju w obszarze komputerów kwantowych. Te – zdaniem Herstowskiego – mają przejść „od teorii do praktyki”, oferując potężną przewagę konkurencyjną dla tych, którzy zdecydują się na wczesną adopcję. – Wielokrotnie zwiększona moc obliczeniowa będzie kamieniem milowym dla optymalizacji produkcji i dostaw, ale także w świecie badań akademickich – tłumaczy ekspert z KODA.AI.

W swoich prognozach na 2025 r. Cisco, obok agentów AI, jako wiodący trend wymienia natomiast wdrożenia humanoidalnych robotów. Analitycy zapowiadają, że zastosowanie ich w pracy będzie rewolucją w środowisku zawodowym. Liz Centoni, Chief Customer Experience Officer w Cisco, zauważa jednak, iż przyszłość pracy to nie wybór między człowiekiem a maszyną, lecz współpraca ludzi z robotami. Według niej humanoidy zasilane sztuczną inteligencją staną się częścią siły roboczej. „Żeby jednak humanoidy mogły działać efektywnie, firmy będą musiały zadbać o odpowiednią przepustowość sieci i niskie opóźnienia, ponieważ ich działanie zależy od przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. Równocześnie konieczne będzie dostosowanie strategii bezpieczeństwa, aby chronić dane, a także same roboty przed próbami manipulacji. W hybrydowym środowisku pracy kluczowe będzie zachowanie zdrowej równowagi, gdzie technologia wspiera ludzi, a nie ich zastępuje” – przestrzega Cisco w swojej najnowszej analizie.

Opinia:
Możliwa jest korekta wycen producentów chipów

Przemysław Woźniak chief financial officer The Heart
W 2024 r. istotne spadki kursów akcji odnotowały spółki z sektora gamingowego zarówno w Polsce, jak i na globalnych rynkach. Obniżone wyceny mogą utrzymać się też w 2025 r. Jednocześnie w sektorze gamingowym zauważalne są istotne redukcje zatrudnienia, czego doświadczył sektor technologiczny w 2022 i 2023 r. Spółki działające w tym segmencie rynku ograniczyły nakłady inwestycyjne na 2025 r., choć są i pozytywne wyjątki, jak CD Projekt RED, który właśnie opublikował zwiastun epickiej gry „Wiedźmin IV”.
Ryzyko makroekonomiczne i geopolityczne może w I połowie 2025 r. przełożyć się na istotną korektę wycen spółek z sektora chipów, które w 2024 r. osiągały ponadprzeciętne wzrosty, będąc wiodącym beneficjentem rozwoju AI. Planowane nałożenie przez USA ceł i taryf na Chiny, Meksyk czy UE może z kolei przełożyć się na spowolnienie wymiany handlowej, której negatywne konsekwencje odczują spółki technologiczne, zwłaszcza te zajmujące się produkcją sprzętu i urządzeń.
Istotne nakłady inwestycyjne czynione przez spółki technologiczne na dalszy rozwój sztucznej inteligencji mogą przekładać się na ich niższą zdolność do generowania wolnych przepływów pieniężnych. To może budzić obawy wielu inwestorów, którzy zainteresowanie skierują na inne sektory.

„Power Couple” wyznaczy trendy

Ale wyzwań i potencjalnych zagrożeń na horyzoncie rysuje się zdecydowanie więcej. Eksperci mówią choćby o ryzykach związanych z działalnością hakerów.

– W 2025 r. firmy i instytucje będą musiały znacząco wzmocnić swoje strategie ochrony, by stawić czoła zagrożeniom napędzanym przez AI. Według Cisco AI Readiness Index tylko 30 proc. przedsiębiorstw jest dziś gotowych na takie wyzwania – alarmuje Centoni.

Piotr Matysik cyberbezpieczeństwo wskazuje wręcz jako priorytet. – Szczególnie w obliczu rosnącej ilości danych przetwarzanych przez AI. Zwiększenie inwestycji w ochronę danych to konieczność w dobie cyfrowej transformacji – radzi wiceprezes Hubexo.

Czytaj więcej

Szokujące Prognozy Saxo Banku na 2025 rok

Nie bez przyczyny cyberbezpieczeństwo zostało zapisane jako jeden z tzw. cyfrowych priorytetów (obok AI) przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

O licznych potencjalnych turbulencjach i dużej niepewności w 2025 r. mówią też inni nasi rozmówcy.

– Trendy 2025 r. będą napędzane przez globalny „power couple” Donalda Trumpa, który jako nowy prezydent będzie dążył do globalnej dominacji USA, oraz Elona Muska, założyciela SpaceX. Nie wszedł on do polityki dla pieniędzy, tylko po to, aby zmienić świat – komentuje Aleksander Szalecki, inwestor technologiczny, partner zarządzający w Stratego.

Czytaj więcej

Administracja Bidena chce ograniczyć innym krajom rozwój technologii AI

Jego zdaniem można spodziewać się bezprecedensowych inwestycji w sektor kosmiczny. – Te działania wprowadzą przemysł kosmiczny na nowy poziom i rozpoczną globalny wyścig technologiczny w tym obszarze – tłumaczy Szalecki. – W sektorze kryptowalut prawdopodobnie bitcoin i ethereum staną się normalnymi instrumentami płatniczymi. W szczególności bitcoin ze swoją ograniczoną podażą jest atrakcyjny – kontynuuje.

Jak dodaje, w Polsce kryptowaluty dalej są na cenzurowanym, ale największe światowe instytucje finansowe oferują już od blisko roku ETF-y związane z BIT i Eth.

Te technologie będą zyskiwać

Według partnera Stratego w 2025 r. zyskiwać będą spółki sektora obronnego i te, które umieją przekuć zastosowania cywilne na wojskowe, co przełoży się na cenę produktu końcowego. – Tak jak New Space uczynił satelity tańszymi dzięki masowym komponentom – zwraca uwagę nasz rozmówca. – Być może nastąpi wreszcie przełom w energii. Światło dzienne zobaczyć mogą zaawansowane projekty w zakresie fuzji oraz start-upy z branży SMR-ów. Szczególnie okiełznanie fuzji, która od zawsze stanowi energetyczny Święty Graal, brzmi ciekawie. Nie bez kozery w takie projekty inwestują np. Vinod Koshla czy Bill Gates – prognozuje Aleksander Szalecki.

Czytaj więcej

Czy rewolucja technologiczna z lat 60. miała swoje korzenie w incydencie z 1947 roku?

O sektorze obronnym wspomina również Kazik Surała, Head of Data & Analytics w Insightland. – AI wprowadzi rewolucję w obronności – wspomoże przewidywanie zagrożeń i wpłynie pozytywnie na ochronę infrastruktury krytycznej, przyspieszy rozwój autonomicznych technologii z zakresu obronności, w szczególności dronów. Można się również spodziewać przenikania tych technologii do sektorów cywilnych związanych z ochroną obiektów, monitorowaniem zagrożeń chemicznych, pożarowych czy smogu – wylicza Surała.

Z kolei Tomasz Gutkowski, Head of Business Development w Univio, przewiduje dalsze wzrosty w e-handlu.

– Rosnąca w 2024 r. wartość rynku e-commerce daje podstawy do kontynuacji tego trendu na pograniczu jedno lub dwucyfrowej dynamiki. Progres będzie trwał z uwagi na słabnącą inflację i spodziewane obniżki stóp procentowych, które skutkować będą większą siłą nabywczą konsumentów. Tendencję do zwiększonej konsumpcji widać też w wartości rynku dóbr luksusowych, która rok do roku wzrośnie o ponad 24 proc. – zaznacza Gutkowski.

Technologie
To był burzliwy rok dla gier. Jaki będzie 2025 r.?
Technologie
Wirtualna Polska kupuje grupę Invia. Wyda miliard złotych na turystyczny biznes
Technologie
Big Cheese Studio przedstawiło plany. Nadal wierzy w Chiny
Technologie
Rząd wpisał TVN i Polsat na listę spółek pod ochroną. Są niespodzianki
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Technologie
Pierwszy hurtownik światłowodów pod młotek
Technologie
11 bit studios kasuje „Projekt 8”. Kurs szuka dna