Złoto wciąż w trendzie bocznym

Na ceny złota nieustannie wpływa kilka podstawowych czynników, spośród których kluczowa jest wycena dolara, będąca pochodną działań Rezerwy Federalnej.

Publikacja: 10.06.2022 21:00

Paweł Grubiak, prezes, Superfund TFI

Paweł Grubiak, prezes, Superfund TFI

Foto: materiały prasowe

Miniony tydzień na rynku złota nie przyniósł istotnych zmian w wycenie tego kruszcu. Przez większość czasu notowania kontraktów na złoto nie oddalały się istotnie od poziomu 1850 USD za uncję, kontynuując ruch boczny z wcześniejszego tygodnia.

Na ceny złota nieustannie wpływa kilka podstawowych czynników, spośród których kluczowa jest wycena amerykańskiego dolara, będąca z kolei pochodną działań Rezerwy Federalnej. Niemniej w ostatnich miesiącach na nowo dała o sobie znać sytuacja w Chinach, także niepozostająca bez znaczenia dla notowań złota.

Chiny to w ostatnich latach największy konsument złota na świecie (który wymienia się z Indiami na pozycji lidera w tym rankingu). Wielu Chińczyków traktuje złoto nie tylko jako ozdobę, lecz także jako

lokatę kapitału – i to zarówno w formie sztabek i monet, jak i w formie biżuterii.

Złoto jest także w tym kraju symbolem szczęścia i bogactwa, a złote przedmioty często są wręczane z okazji świąt, np. Nowego Roku,

czy też uroczystości rodzinnych.

Jednak restrykcje pandemiczne, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone w Chinach, obniżyły popyt na złoto fizyczne w tym kraju, co odbiło się na globalnym rynku tego kruszcu i na pewno będzie widoczne w liczbach dotyczących fundamentów tego rynku.

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?