Złoto wciąż w trendzie bocznym

Na ceny złota nieustannie wpływa kilka podstawowych czynników, spośród których kluczowa jest wycena dolara, będąca pochodną działań Rezerwy Federalnej.

Publikacja: 10.06.2022 21:00

Paweł Grubiak, prezes, Superfund TFI

Paweł Grubiak, prezes, Superfund TFI

Foto: materiały prasowe

Miniony tydzień na rynku złota nie przyniósł istotnych zmian w wycenie tego kruszcu. Przez większość czasu notowania kontraktów na złoto nie oddalały się istotnie od poziomu 1850 USD za uncję, kontynuując ruch boczny z wcześniejszego tygodnia.

Na ceny złota nieustannie wpływa kilka podstawowych czynników, spośród których kluczowa jest wycena amerykańskiego dolara, będąca z kolei pochodną działań Rezerwy Federalnej. Niemniej w ostatnich miesiącach na nowo dała o sobie znać sytuacja w Chinach, także niepozostająca bez znaczenia dla notowań złota.

Chiny to w ostatnich latach największy konsument złota na świecie (który wymienia się z Indiami na pozycji lidera w tym rankingu). Wielu Chińczyków traktuje złoto nie tylko jako ozdobę, lecz także jako

lokatę kapitału – i to zarówno w formie sztabek i monet, jak i w formie biżuterii.

Złoto jest także w tym kraju symbolem szczęścia i bogactwa, a złote przedmioty często są wręczane z okazji świąt, np. Nowego Roku,

czy też uroczystości rodzinnych.

Jednak restrykcje pandemiczne, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone w Chinach, obniżyły popyt na złoto fizyczne w tym kraju, co odbiło się na globalnym rynku tego kruszcu i na pewno będzie widoczne w liczbach dotyczących fundamentów tego rynku.

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi