Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny

ROPA NAFTOWA Rekordowy spadek strategicznych rezerw ropy w USA.

Publikacja: 09.06.2022 09:36

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Wczorajsza sesja przyniosła kolejny ruch wzrostowy cen ropy naftowej. Cena tego surowca pozostaje pod presją kupujących na skutek niepewności związanej z podażą ropy oraz paliw. Wielką niewiadomą jest rozpoczęty właśnie sezon letnich wyjazdów, który z jednej strony, odznacza się podwyższonym (czasem nawet wyraźnie) popytem na paliwa – ale z drugiej strony, może być inny niż wszystkie za sprawą wyraźnych zwyżek cen paliw, odstraszających konsumentów i skłaniających ich do jak najmniejszych zakupów przy dystrybutorach.

Wczoraj opublikowane zostały dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, które nie uspokoiły nastrojów. Co prawda Departament Energii podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o około 2 mln baryłek (a jeszcze na początku tygodnia spodziewano się ich spadku), ale jednocześnie poinformował o tym, że strategiczne rezerwy ropy naftowej spadły do najniższego poziomu od 35 lat. W poprzednim tygodniu ilość ropy zawarta w tzw. Strategic Petroleum Reserve (SPR) zniżkowała o rekordowe 7,3 mln baryłek do poziomu 519,3 mln baryłek – co jest najniższym poziomem od 1987 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Jedno, co z pewnością można powiedzieć o obecnej sytuacji na rynku ropy naftowej, to to, że jest ona niezwykle dynamiczna. Czerwiec przywitał nas zniesieniem lockdownów w kluczowych metropoliach Chin – a tymczasem już dzisiaj pojawiły się informacje o tym, że w niektórych dzielnicach Szanghaju restrykcje powracają, co stawia pod znakiem zapytania politykę rządu Chin w kwestii pandemii oraz przyszłość popytu na ropę w Chinach.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Niemniej, w najbliższych miesiącach – nawet mimo powracających jak bumerang restrykcji w Państwie Środka oraz słabnących chęci konsumentów do kupowania paliw po obecnych cenach – trudno znaleźć na rynku ropy istotne przesłanki do dużych przecen. Kwestia sankcji, narzuconych na Rosję przez Unię Europejską, sprawiła, że zwłaszcza w Europie sytuacja po stronie podaży stała się bardziej napięta, a globalne zapasy utrzymują się na niskich poziomach. Dopiero w dłuższej, co najmniej kilkumiesięcznej perspektywie, spadek popytu na ropę może stać się bardziej widoczny – tu jednak wiele zależy od sytuacji w sezonie zimowym na rynku energii, głównie tym europejskim.

GAZ ZIEMNY

Czy czeka nas kolejny trudny sezon na rynku gazu ziemnego?

O ile w ostatnich dniach sytuacja na rynkach surowców energetycznych kręci się głównie wokół rosnących cen ropy naftowej, to także na rynku gazu trudno mówić o uspokojeniu nastrojów. W ostatnich dniach najważniejszym tematem na amerykańskim rynku gazu ziemnego jest zamknięcie terminalu LNG Freeport – na skutek eksplozji, produkcja LNG zostanie tam wstrzymana na co najmniej trzy tygodnie. O ile w Stanach Zjednoczonych, obfitujących w gaz ziemny ze skał łupkowych, jest to mało istotny problem pod kątem ogólnej podaży surowca – to zamknięcie terminala oznacza dużo większy kłopot dla odbiorców w Europie, borykających się z niskimi zapasami gazu ziemnego oraz wątpliwościami dotyczącymi podaży gazu z Rosji.

Wczoraj szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatih Birol, na konferencji w duńskiej miejscowości Sonderborg, ostrzegł, że kolejna zima może przynieść ogromne wyzwania dla rynku energii w Europie. Niskie poziomy zapasów gazu ziemnego, połączone z niepewnością związaną z dostawami z Rosji (której przykład mieliśmy już jesienią 2021 roku), mogą zmusić państwa europejskie nie tylko do poszukiwania nowych źródeł dostaw, ale również do ograniczania popytu na gaz ziemny. Birol ocenił, że jeśli konsumenci w Europie zdecydowaliby się średnio na obniżenie temperatury powietrza w mieszkaniach o 2 stopnie Celsjusza, to mogłoby to przynieść „oszczędności" w postaci 20 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego – czyli odpowiednik tego, co jest przesyłane z Rosji do Europy przez gazociąg Nord Stream 1.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?