Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

ROPA NAFTOWA Cena ropy wysoko za sprawą powrotu popytu chińskiego.

Publikacja: 07.06.2022 10:01

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Po solidnych zwyżkach w poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia ustabilizowały się na wypracowanych przez stronę popytową nowych poziomach. Zarówno notowania ropy naftowej WTI, jak i ceny ropy Brent, wciąż nie oddalają się istotnie od 120 USD za baryłkę, utrzymując się w okolicach tej bariery.

Nie ulega wątpliwości, że w krótkoterminowej perspektywie sytuacja na rynku ropy naftowej jest napięta – a wynika to z kilku kwestii. Kluczową z nich jest oczywiście ustanowiony pod koniec maja nowy pakiet sankcji, narzuconych przez Unię Europejską na Rosję, obejmujący wprowadzenie niemal całkowitego zakazu importu ropy naftowej z tego kierunku do państw UE.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Jednak problemy z podażą ropy naftowej nie są niczym nowym ani zaskakującym – na taki ruch UE inwestorzy szykowali się już od wielu tygodni. Tymczasem obecnie największy wpływ na ceny ropy naftowej mają oczekiwania związane z popytem na paliwa, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

W przypadku USA, chodzi oczywiście o sezon letnich wyjazdów, który co rok prowadzi do podwyższonego zapotrzebowania na paliwa. Z kolei w Chinach największe znaczenie ma obecne otwieranie się kluczowych metropolii po wcześniejszych lockdownach związanych z pandemią. Na początku czerwca zarówno Pekin, jak i Szanghaj, powracają do względnie normalnego funkcjonowania, co już teraz odbija się na rynku paliw. Taka sytuacja również była oczekiwana, aczkolwiek i tak rozbudza wyobraźnię, biorąc pod uwagę ograniczone możliwości pojawienia się dodatkowej podaży ropy na rynku.

W krótkoterminowym ujęciu, sytuacja na rynku ropy jest napięta, a to wspiera ceny tego surowca. Niemniej, warto pamiętać, że wysokie ceny paliw już zaczynają negatywnie przekładać się na wzrost gospodarczy – a to nieuchronnie przechyli wahadło w drugą stronę w dłuższej perspektywie.

MIEDŹ

Chiński optymizm pod znakiem zapytania na rynkach metali.

Na przełomie maja i czerwca notowania miedzi wystrzeliły w górę na skutek optymizmu związanego z propozycjami stymulowania chińskiej gospodarki, jak również ze znoszeniem pandemicznych restrykcji w kluczowych metropoliach chińskich (Pekin, Szanghaj). Ogłoszenie przez rząd Chin planów stymulacyjnych oraz uchylenie lockdownów wsparło ceny także wielu innych metali przemysłowych. Cena miedzi w USA na fali tych doniesień wzrosła ponad poziom 4,50 USD za funt w poprzednim tygodniu.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Niemniej, już w kolejnych dniach notowania miedzi oddały większość wspomnianej zwyżki, a cena miedzi w USA spadła poniżej 4,40 USD za funt. Wszystko za sprawą utrzymujących się mimo wszystko obaw związanych z przyszłością nie tylko chińskiej, ale i całej globalnej gospodarki. Osłabienie aktywności sektora przemysłu i usług w Chinach w ostatnich miesiącach jest faktem – i o ile działania rządu mogą doraźnie pomóc, to jednocześnie mogą nie wystarczyć do tego, aby wyhamować spowolnienie gospodarcze. Z tej przyczyny, w perspektywie najbliższych miesięcy dalsze wzrosty cen miedzi stoją pod znakiem zapytania.

Dużo lepiej prezentuje się jednak sytuacja dla cen miedzi w dłuższym, tj. kilkuletnim horyzoncie czasowym. Zaniedbania infrastrukturalne oraz pojawienie się popytu z zaawansowanych technologicznie branż to mieszanka, która powinna wspierać ceny miedzi w długoterminowej perspektywie.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi