Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pallad

ROPA NAFTOWA Oczekiwania przewidywalnej polityki naftowej OPEC+.

Publikacja: 02.02.2022 09:10

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają w rejonie tegorocznych maksimów, ale już nie kontynuują wzrostów. Notowania ropy naftowej Brent nadal poruszają się w okolicach 90 USD za baryłkę, zaś ceny ropy WTI przekraczają 88 USD za baryłkę.

Dzisiaj na pierwszy plan na rynku ropy z pewnością wysunie się planowane spotkanie przedstawicieli państw OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego. Jak co miesiąc, ma zapaść decyzja na temat limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu na kolejny miesiąc – w tym wypadku, na marzec.

Począwszy od sierpnia ub.r., OPEC+ stopniowo wycofuje się z wcześniejszych ogromnych cięć produkcji ropy naftowej i co miesiąc zwiększa limity produkcji o 400 tys. baryłek dziennie. Nawet zagrożenie kryzysem energetycznym jesienią poprzedniego roku nie przyczyniło się do zmian w polityce kartelu. Z tej przyczyny, obecnie prawdopodobieństwo jakichkolwiek zmian w dotychczasowych planach także jest niewielkie – oczekiwania zakładają kolejny wzrost limitów o 400 tys. baryłek dziennie w marcu.

Mimo że ceny ropy naftowej są obecnie najwyższe od ponad 7 lat, a pozostałe kraje świata już od wielu tygodniu wywierają presję na OPEC+, aby podwyższyć limity produkcji bardziej zdecydowanie, to kraje OPEC+ w ostatnim czasie zaznaczały, że zależy im na stabilności i przewidywalności swojej polityki dotyczącej produkcji ropy naftowej. Ponadto, warto przypomnieć, że obecnie kilka krajów OPEC+ i tak ma trudności z wydobywaniem ropy nawet w wysokości ich limitów (głównie ze względu na problemy z infrastrukturą i niestabilność polityczną).

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Wiele wskazuje więc na to, że w krótkoterminowej perspektywie utrzymają się obawy o niskie zapasy ropy naftowej na świecie – zwłaszcza że wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,64 mln baryłek. Dzisiaj swoje dane na temat zapasów paliw w USA przedstawi Departament Energii.

PALLAD

Napięcia wokół Rosji wsparciem dla cen palladu.

W ostatnim czasie notowania metali szlachetnych znalazły się pod presją podaży, wynikającą z siły amerykańskiego dolara. Wyjątkiem był jednak pallad, którego notowania w ostatnich tygodniach znacząco zwyżkowały, docierając do okolic 2400 USD za uncję – a obecnie ustabilizowały się właśnie w tych okolicach. To najwyższa cena palladu od pierwszej połowy września, czyli od prawie pięciu miesięcy. To także wzrost cen palladu o około 25% w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Zwyżka notowań palladu ma ścisły związek z napięciami geopolitycznymi, dotyczącymi potencjalnego wejścia wojsk rosyjskich na Ukrainę. Rosja to największy producent i eksporter palladu na świecie, a około 25-30% globalnego wydobycia tego kruszcu przypada na spółkę Norilsk Nickel, operującą na Syberii. Obawy związane z potencjalnym narzuceniem sankcji na Rosję przełożyły się więc także na ceny palladu. Pallad należy do grupy metali szlachetnych, jednak jest on wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle. Większość popytu na pallad na świecie jest generowana przez branżę motoryzacyjną, ponieważ kruszcu tego używa się w produkcji katalizatorów samochodowych.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?