Komentarz surowcowy

ROPA NAFTOWA Marsz notowań ropy naftowej w górę.

Publikacja: 31.08.2018 10:17

Komentarz surowcowy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zdecydowanej przewagi strony popytowej. Notowania amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent dotarła niemal do poziomu 78 USD za baryłkę. W rezultacie, bieżący tydzień może być już drugim z kolei tygodniem dynamicznych zwyżek cen ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

W przypadku cen ropy Brent, ostatnie wzrosty doprowadziły notowania tego surowca w pobliże tegorocznych maksimów. Cena tego europejskiego gatunku ropy w ostatnim czasie mocniej reaguje na wszelkiego typu doniesienia dotyczące możliwego ograniczenia produkcji ropy naftowej w Iranie, związanej z narzuconymi na ten kraj sankcjami amerykańskimi. Stany Zjednoczone dały swoim sojusznikom czas do 4 listopada na dopasowanie się do sankcji, czyli w praktyce, na całkowitą rezygnację z kontaktów handlowych z Iranem. W obawie przed konsekwencjami ze strony Amerykanów, niektóre państwa faktycznie zaczęły ograniczać zamówienia na irańską ropę naftową, co było lepiej widać właśnie w sierpniu. Kolejne miesiące mogą przynieść przyspieszenie tego procesu w miarę zbliżania się do ostatecznej daty wyznaczonej przez USA. Niemniej, należy spodziewać się także prób obejścia sankcji, głównie przez Chiny, które już zapowiedziały, że nie chcą rezygnować z dostaw irańskiej ropy naftowej.

Kwestia sankcji na Iran z pewnością będzie ważnym czynnikiem cenotwórczym na rynku ropy w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Jednak oprócz niej, obawy budzą także inne kwestie, w tym ciągle spadająca produkcja ropy naftowej w Wenezueli. To ona sprawia, że na rynku ropy naftowej, mimo wyższych limitów ropy w porozumieniu OPEC, wciąż daleko jest do jakiejkolwiek nadwyżki. Nie zmienia to jednak faktu, że potencjał wzrostowy cen ropy jest ograniczony ze względu na możliwy wyraźniejszy wzrost produkcji ropy w USA przy wyższych cenach surowca.

MIEDŹ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Notowania miedzi pod presją zapowiadanego zaostrzenia wojny handlowej USA i Chin.

Druga połowa sierpnia na rynku miedzi upłynęła pod znakiem wzrostów w ramach odreagowywania dynamicznej zniżki z wcześniejszych tygodni. Niemniej, stronie popytowej na tym rynku wciąż brakuje sił do trwałego powrotu do zwyżek. W rezultacie, sierpień prawdopodobnie będzie dla miedzi trzecim z kolei miesiącem wyraźnych zniżek. Zła passa tego metalu zresztą trwa dłużej: od początku bieżącego roku tylko jeden miesiąc, kwiecień, zakończył się dla cen miedzi na plusie, a i tak zwyżka ta była niewielka.

W tym tygodniu ciosem dla cen tego metalu okazały się zapowiedzi wprowadzenia przez Amerykanów wysokich ceł na kolejne produkty importowane z Chin. O ile jeszcze w poprzednim tygodniu dyskutowano o możliwości złagodzenia wojny handlowej na linii USA-Chiny, to dyplomatyczne rozmowy nie przyniosły efektu i zamiast polepszenia relacji między tymi krajami, mamy do czynienia z zaostrzeniem konfliktu. To budzi obawy o przyszłość globalnej gospodarki, w tym również popytu na miedź – aczkolwiek warto zaznaczyć, że zapasy miedzi są obecnie w tendencji zniżkowej, co świadczy o utrzymującym się dużym popycie na ten metal.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi