Raport surowcowy

ROPA NAFTOWA Wyhamowanie spadków notowań ropy naftowej.

Publikacja: 06.09.2018 09:36

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Po dwóch spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano się ustabilizowały. O powrocie do optymizmu na razie jednak nie może być mowy – cena ropy WTI porusza się w konsolidacji w okolicach 68,50-68,60 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent delikatnie rosną, nieznacznie przekraczając poziom 77 USD za baryłkę.

Wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej wciąż są obawy o spadek produkcji i eksportu w Iranie na skutek narzuconych na ten kraj amerykańskich sankcji. Najbliższe miesiące o tym przesądzą, ponieważ 4 listopada kończy się okres przejściowy, który USA dały swoim sojusznikom na dopasowanie się do sankcji. Jednocześnie, na korzyść kupujących zadziałały wczorajsze słowa Mohammada Barkindo, Sekretarza Generalnego OPEC, dotyczące popytu na ropę naftową. Barkindo prognozuje, że jeszcze w tym roku globalny popyt sięgnie poziomu 100 mln baryłek dziennie – a to będzie wyzwaniem dla całego rynku ropy, biorąc pod uwagę ograniczenia w jej produkcji w niektórych krajach. Sztandarowym przykładem pozostaje Wenezuela, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat wydobycie ropy naftowej spadło o połowę na skutek wewnętrznego chaosu politycznego.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Jednak nie wszystkie informacje sprzyjają obecnie kupującym. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw oszacował, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o niecałe 1,2 mln baryłek dziennie, czyli o mniej niż oczekiwano. Dodatkowo, obawy dotyczące popytu na ropę naftową nieustannie budzi konflikt handlowy pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, który może zaognić się jeszcze w tym tygodniu, jeśli zostanie rozszerzony zakres wysokich ceł na import dóbr chińskich do USA.

PLATYNA

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Rynek platyny na drodze do drugiej rocznej nadwyżki z rzędu.

Ostatnie miesiące były ciężkie dla inwestorów na rynkach metali szlachetnych. Notowania złota spadały w obliczu siły amerykańskiego dolara, a to z kolei wywoływało presję na zniżkę notowań pozostałych kruszców. Wyjątkiem nie była platyna, której cena w połowie sierpnia zeszła poniżej psychologicznej bariery na poziomie 800 USD za uncję i do tej pory nie zdołała trwale powrócić ponad ten poziom.

Sytuacja na szerokim rynku metali szlachetnych, w szczególności nastroje inwestorów na rynku złota, to wciąż czynnik w dużym stopniu determinujący notowania platyny. Jednak warto zaznaczyć, że również rynkowe fundamenty obecnie sprzyjają stronie podażowej na rynku tego kruszcu.

World Platinum Investment Council (WPIC) podała dzisiaj, że na 2018 rok prognozuje nadwyżkę na globalnym rynku platyny, wynoszącą 295 tysięcy uncji. Byłaby to druga z kolei nadwyżka na tym rynku, a jednocześnie utrzymałaby się ona na poziomie z 2017 roku.

W porównaniu do poprzedniego roku, zarówno popyt, jak i podaż platyny mają spaść o około 2%. Spadek podaży wynika z ograniczenia wydobycia w kopalniach w RPA, Zimbabwe i Rosji. Z kolei zniżka popytu to efekt pogłębiającej się niechęci konsumentów do samochodów z silnikami diesla, a to właśnie głównie w nich platyny używa się w produkcji katalizatorów samochodowych. Popyt inwestycyjny na platynę dotychczas w tym roku był wyjątkowo słaby, jednak dynamika jego spadku ma być coraz mniejsza.

Notowania platyny – dane dzienne

Notowania platyny – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi