Raport surowcowy

GAZ ZIEMNY Cisza po burzy na rynku gazu ziemnego w USA.

Publikacja: 06.02.2019 10:10

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Ostatnie miesiące na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych były okresem wyjątkowo dużej zmienności – w listopadzie, grudniu i styczniu mieliśmy do czynienia z okresem największych wahań notowań tego surowca od około dekady. 14 listopada kontrakty futures na gaz ziemny w USA zanotowały największą dzienną zwyżkę od ośmiu lat – podczas gdy już kolejnego dnia, 15 listopada, doświadczyły one największej dziennej zniżki od piętnastu lat. Tego typu wahania cenowe na rynku gazu utrzymywały się praktycznie do końca stycznia br.

Podwyższona zmienność notowań gazu wynikała ze splotu kilku czynników, głównie prognoz niskich temperatur powietrza (i późniejszych zmian pogody), obaw o niskie poziomy gazu w magazynach (i późniejszych nadwyżek gazu w niektórych miejscach w kraju, w tym w Permian Basin), a także ze zwiększonej aktywności spekulacyjnej na tym rynku ze strony głównie funduszy hedgingowych. Zresztą, wśród funduszy i firm tradingowych w ostatnim czasie wyodrębnili się zdecydowani wygrani i przegrani ostatniego okresu podwyższonej zmienności (nieudane transakcje na rynku gazu były początkiem końca brokera OptionSellers, który niedawno ogłosił upadłość).

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Co ciekawe, we wcześniejszych miesiącach zmienność notowań gazu ziemnego w USA była wyjątkowo niska. Od lutego do początku listopada poprzedniego roku na rynku tym obserwowana była wąska konsolidacja cen gazu. Obecnie prognozowany jest powrót do okresu niższej zmienności, zwłaszcza że spora część zimy jest już za nami, a na najbliższe tygodnie prognozowane są nieco wyższe temperatury powietrza.

W ostatnich dniach notowania gazu ziemnego w USA dotarły w okolice 2,60-2,70 USD za mln BTU, co oznacza najniższe poziomy cenowe od wiosny poprzedniego roku. Istnieje spora szansa na to, że te kluczowe techniczne poziomy wsparcia zatrzymają stronę podażową, a na wykresie gazu ziemnego dojdzie do delikatnego odbicia w górę w ramach odreagowania, lub po prostu do stabilizacji cen.

MIEDŹ

Cena miedzi w górę po doniesieniach o kolejnych rozmowach na linii USA-Chiny.

Notowania miedzi mają ostatnio dobrą passę. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich tygodniach pnie się w górę. O ile jeszcze na początku stycznia notowania miedzi w USA oscylowały w okolicach 2,55-2,60 USD za funt, to dzisiaj rano przekraczają one poziom 2,80 USD za funt. Zwyżek cen miedzi nie hamuje nawet siła amerykańskiego dolara.

Główny impuls do poprawy nastrojów na rynku miedzi wynika z kwestii politycznych. Przywódcy Stanów Zjednoczonych oraz Chin wydają się być bowiem zdeterminowani do wypracowania porozumienia dotyczącego konfliktu handlowego. Wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje z administracji amerykańskiej o tym, że na przyszły tydzień planowana jest kolejna runda rozmów na linii USA-Chiny. Politycy z obu krajów zamierzają wypracować porozumienie jeszcze w lutym, by uniknąć kolejnej rundy podwyższania ceł na dobra chińskie w USA, zaplanowanej na 2 marca.

Prawdziwym wyzwaniem dla optymistów na rynku miedzi będą kolejne dni, które pokażą, na ile silna jest strona popytowa na tym rynku. Okolice 2,86-2,90 USD za funt to ważny techniczny opór, który jednocześnie wyznacza górne ograniczenie średnioterminowego kanału bocznego na wykresie miedzi. Trwałe wyrwanie się notowań z tej formacji będzie trudne bez impulsu fundamentalnego w postaci konkretnych wyników rozmów na linii USA-Chiny.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi