Raport surowcowy

ZŁOTO Dynamiczny spadek cen złota.

Publikacja: 12.04.2019 10:43

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Chociaż jeszcze do wczoraj wydawało się, że notowania złota są na dobrej drodze do wypracowania solidnego tygodniowego wzrostu, obecnie ceny tego kruszcu walczą o to, aby zakończyć ten tydzień na plusie. Wczoraj złoto zostało znacząco przecenione, czego rezultatem była zniżka z okolic 1311 USD za uncję do rejonu 1295 USD za uncję. Oznaczało to, że cena kruszcu całkowicie zniwelowała zwyżkę z wcześniejszych trzech sesji. Dzisiaj rano notowania złota nie oddalają się istotnie od okolic wczorajszego zamknięcia i pozostają poniżej poziomu 1300 USD za uncję.

Impulsem do przeceny złota wczoraj był wzrost wartości amerykańskiego dolara. Po trzech spadkowych sesjach, waluta USA odrobiła sporą część strat, generując w czwartek presję na niższe ceny kruszcu, ponieważ notowania złota i USD są ze sobą negatywnie skorelowane. Z kolei do wzrostów wartości dolara przyczyniły się lepsze od oczekiwań wczorajsze dane makro w Stanach Zjednoczonych. Optymizm z nimi związany zadziałał także negatywnie bezpośrednio na ceny złota, ponieważ kruszec uważany jest przez wielu inwestorów za „bezpieczną przystań" w czasach rynkowej niepewności – a to oznacza, że dobre nastroje na szerokim rynku finansowym prowadzą do mniejszego zainteresowania złotem wśród inwestorów.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Zejście notowań złota z powrotem poniżej bariery 1300 USD za uncję to niepokojący znak, świadczący o słabości strony popytowej na rynku tego kruszcu. Niemniej, w bardziej długoterminowym ujęciu należy pamiętać, że optymizm inwestorów nie jest wcale zbyt duży. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w tym tygodniu obniżył prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie, co jest pewnym wsparciem dla cen złota w perspektywie kolejnych miesięcy.

Warto też pamiętać, że Amerykanie rozpoczynają właśnie sezon wyników finansowych, co może mieć wpływ na nastroje tamtejszych inwestorów. Kondycja spółek na tamtejszym rynku jest odzwierciedleniem sytuacji w całej gospodarce, dlatego może ona przełożyć się także na sytuację na rynku złota. Im lepsze nastroje inwestorów na szerokim rynku finansowym, tym gorzej dla kruszcu – i na odwrót.

SREBRO

Cena srebra poniżej 15 USD za uncję.

Notowania srebra nieustannie pozostają w cieniu sytuacji na rynku złota. Cena srebra rosła w pierwszej połowie tygodnia, jednak wczoraj dynamicznie zniżkowała, schodząc tym samym poniżej poziomu 15 USD za uncję. Dzisiaj rano notowania kruszcu pozostają w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Strona popytowa na rynku srebra już od wielu miesięcy wykazuje względną słabość w relacji do kupujących na rynku złota. Srebro w ostatnim czasie nie tylko mniej dynamicznie drożeje (gdy nastroje na rynkach metali szlachetnych dopisują), ale także jego cena bardziej gwałtownie zniżkuje (w przypadku spadków cen na szerokim rynku szlachetnych kruszców).

Z pewnością sytuacja na rynku srebra nadal będzie odzwierciedleniem zmian notowań złota. Póki co nadal możemy spodziewać się względnej słabości srebra względem złota, a największą szansą na odwrócenie tej relacji byłby powrót notowań metali szlachetnych do trwałych wzrostów. Ten jednak może być ciężki do wypracowania w najbliższych miesiącach.

Notowania srebra – dane dzienne

Notowania srebra – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi