Raport surowcowy

ROPA NAFTOWA Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA.

Publikacja: 28.08.2019 10:31

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Podczas wczorajszej sesji notowania ropy naftowej odzyskały siłę do zwyżek. Cena ropy gatunku WTI dynamicznie przekroczyła poziom 55 USD za baryłkę i obecnie porusza się w okolicach 55,50 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy gatunku Brent powróciły do okolic 60 USD za baryłkę, aczkolwiek na razie pozostają tuż poniżej tej psychologicznej bariery.

Ważnym impulsem do wzrostów cen ropy naftowej był wczorajszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API), pokazujący wyraźną zniżkę zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Według API, zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spady aż o 11,1 mln baryłek, podczas gdy oczekiwania zakładały zniżkę o około 2 mln baryłek, a niektóre nawet delikatny wzrost zapasów. Jeśli dzisiejszy raport Departamentu Energii USA to potwierdzi, to będzie to największy tygodniowy spadek od 9 tygodni. Departament bazuje na większej ilości danych niż API, co sprawia, że inwestorzy traktują jego publikacje jako bardziej wiarygodne i lepiej odzwierciedlające sytuację na rynku ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Nie zmienia to faktu, że raporty API i departamentu na ogół pokazują podobne zmiany zapasów. Z tej przyczyny, już wczorajsze dane rozbudziły w inwestorach optymizm i oddaliły obawy o recesję w USA. Nie oznacza to jednak, że dobre nastroje wywindują notowania ropy znacznie wyżej. Na szerokim rynku nadal dominują obawy o spowolnienie w globalnej gospodarce, wojnę handlową USA i Chin i związany z tymi czynnikami rozczarowujący popyt na ropę naftową. To zaś hamuje potencjał wzrostowy notowań tego surowca.

SREBRO

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Srebro najdroższe od ponad dwóch lat.

W miniony piątek rozpoczął się dynamiczny ruch wzrostowy notowań srebra. Notowania tego kruszcu w ciągu zaledwie połowy tygodnia wystrzeliły w górę z okolic 17 USD za uncję do obecnych poziomów, oscylujących w okolicach 18,20-18,30 USD za uncję. Tym samym, w ostatnich dniach notowania srebra zanotowały najbardziej imponującą zwyżkę w porównaniu do innych szlachetnych kruszców.

O ile w poprzednich latach notowania srebra pozostawały w cieniu sytuacji na rynku złota, w ostatnich miesiącach srebro zaczęło odzyskiwać swój blask. Inwestorzy zwrócili uwagę na wyjątkowo wysoką relację notowań złota do srebra, co wywołało spekulacje, że słabość srebra jest już przesadna.

Notowania białego kruszcu faktycznie mają obecnie duży potencjał w zakresie nadrabiania strat i pięcia się w górę z większą dynamiką niż ceny złota. Niemniej, warto pamiętać o tym, że srebro jest częściowo metalem przemysłowym (w większej mierze niż złoto) i obawy o sytuację w globalnej koniunkturze również mogą prowadzić do przejściowych tąpnięć notowań lub ograniczać w pewnym stopniu zwyżki.

Notowania srebra – dane dzienne

Notowania srebra – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi