Notowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zniżkę, ale istotnej zmiany nastrojów na razie nie widać. Ceny tego surowca wpadły w konsolidację. W przypadku ropy Brent, zatrzymały się tuż powyżej poziomu 64 USD za baryłkę, z kolei dla ropy WTI tym poziomem jest rejon 58 USD za baryłkę.
Chociaż nastroje na rynkach surowcowych ogółem są raczej optymistyczne ze względu na kwestię podpisania porozumienia pierwszej fazy pomiędzy USA a Chinami, to sytuacja fundamentalna generuje presję na niższe ceny ropy naftowej.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Wczoraj amerykańska Energy Information Administration (EIA), będąca częścią Departamentu Energii, podała, że oczekuje większego niż wcześniej wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. O ile dotychczas zakładano wzrost produkcji ropy w USA o 930 tys. baryłek dziennie w 2020 r., to obecne prognozy wynoszą 1,06 mln baryłek. Z kolei wzrost produkcji ropy w USA w 2021 r. ma wynieść 410 tys. baryłek.
W rezultacie, w bieżącym roku amerykańska produkcja „czarnego złota" ma sięgnąć rekordowych 13,30 mln baryłek dziennie, a w przyszłym roku pobić ten rekord i sięgnąć 13,71 mln baryłek dziennie. To sprawia, że Stany Zjednoczone najprawdopodobniej umocnią swoją pozycję jako największego producenta ropy naftowej na świecie, wyprzedzającego pod tym kątem Rosję i Arabię Saudyjską.