Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

ROPA NAFTOWA Przełom roku pod znakiem niepewności na rynku ropy naftowej.

Publikacja: 31.12.2020 10:10

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego roku w okolicach 50 USD za baryłkę. Ceny ropy WTI poruszają się niewiele poniżej tego poziomu, zaś ceny ropy Brent nieco powyżej. Jest to więc gorsze zakończenie roku niż w 2019 r., kiedy to notowania ropy naftowej wyraźnie przekraczały 60 USD za baryłkę.

To był na rynku ropy wyjątkowy rok. Ostateczny, roczny spadek notowań tego surowca był niczym w porównaniu ze zmiennością cen obserwowaną w międzyczasie. Ujemne ceny ropy naftowej w drugiej połowie kwietnia i późniejsze spektakularne odbicie cen w górę sprawiły, że na rynku ropy pojawiło się znacznie więcej początkujących inwestorów niż w ostatnich latach.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Końcówka 2020 roku na rynku ropy naftowej upływa jednak spokojnie. Ceny ropy prawdopodobnie zakończą bieżący tydzień na delikatnym plusie przy relatywnie niewielkiej zmienności. Słabość dolara oraz zapowiedzi programu stymulacyjnego w USA sprzyjają stronie popytowej. Dodatkowym wsparciem dla kupujących jest spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Mimo przewagi rynkowych optymistów, nie ulega wątpliwości, że rynek ropy naftowej wchodzi w nowy rok z dużą dozą niepewności i obaw. Kolejne, poświąteczne uderzenie pandemii może znów wywołać nowe restrykcje, a tempo i zakres działania szczepionek dopiero zaczną być widoczne w praktyce w kolejnych miesiącach. W obliczu utrzymujących się obostrzeń, tempo wzrostu popytu na ropę naftową na świecie stoi pod dużym znakiem zapytania.

MIEDŹ

Spadkowy akcent na koniec wzrostowego roku na rynku miedzi.

Notowania miedzi w tym tygodniu znajdują się pod delikatną presją podaży. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych z rejonu 3,60 USD za funt na początku bieżącego tygodnia osunęła się do obecnych 3,51-3,52 USD za funt.

Stronie podażowej na rynku miedzi dzisiaj sprzyjają dane, które pojawiły się w Chinach – a mianowicie, rozczarowujące odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług za grudzień wg CFLP. Fala odczytów PMI, w tym także kolejnych dla Chin, zacznie się jednak tuż po Nowym Roku i wtedy też może mieć istotny wpływ na ceny miedzi.

Niemniej, mimo zniżki notowań miedzi w ostatnich dniach, nie ulega wątpliwości, że dla cen miedzi był to dobry rok, zakończony na solidnym plusie. Stopa zwrotu na rynku miedzi na londyńskiej LME pokonała stopy zwrotu z inwestycji w pozostałe metale przemysłowe, takie jak cynk, nikiel, cyna, aluminium czy miedź.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

2021 rok także zapowiada się dla miedzi obiecująco. Istnieje duża szansa, że szczepionka na Covid-19 pozwoli na okiełznanie rozwoju pandemii w przyszłym roku, a gospodarka zacznie powoli podnosić się po szoku zaserwowanym przez koronawirusa w ostatnich miesiącach. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to prawdopodobnie popyt na miedź będzie rósł, zwłaszcza w Chinach.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi