W tym roku PGNiG powinno zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, co związane jest z realizacją inwestycji w biznesie energetycznym. „Zmiany poziomu emisji CO2 w grupie PGNiG są w największym stopniu uzależnione od czynników pogodowych (zapotrzebowanie na energię cieplną), które są trudne do długookresowego prognozowania. Jednocześnie trzeba podkreślić, że dzięki zakończeniu budowy bloku gazowo-parowego w EC Żerań znaczna część wolumenu ciepła produkowanego przez grupę jest wytwarzana z wykorzystaniem gazu ziemnego, który jest paliwem znacznie mniej emisyjnym od stosowanego wcześniej w tym zakładzie węgla" – informuje departament komunikacji i marketingu PGNiG.

W ramach programu poprawy efektywności energetycznej firma zidentyfikowała 17 przedsięwzięć, których realizacja może przynieść około 44 GWh (gigawatogodziny) średniorocznej oszczędności energii. Ponadto zależna PGNiG Termika będzie realizowała inwestycje ukierunkowane na budowę nowych, wysokosprawnych i efektywnych kosztowo energetycznych mocy wytwórczych przy zastosowaniu nisko- i zeroemisyjnych technologii. Chodzi zwłaszcza o projekty dotyczące wykorzystania wodoru w energetyce, budowy akumulatorów ciepła i prądu, zwiększenia produkcji w oparciu o OZE oraz zastosowania technologii przetwarzających prąd na ciepło. Równolegle PGNiG dąży do obniżania emisyjności poprzez modernizację jednostek energetycznych w Suszcu i Moszczenicy, zmianę paliwa na biomasę bądź współspalanie węgla i biomasy w Żorach, Wodzisławiu i EC Zofiówka. Do tego należy dodać inwestycje fotowoltaiczne w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu i Żorach (zrealizowane w 2021 r.) oraz planowane do realizacji w latach następnych w Moszczenicy.

W 2021 r. grupa PGNiG wyemitowała do atmosfery 7,3 mln ton gazów cieplarnianych. To o 4,5 proc. więcej niż w 2020 r. Zwyżka była m.in. spowodowana zwiększeniem produkcji ciepła z węgla w związku z nietypowo niskimi temperaturami powietrza na początku ubiegłego roku.